Droga do nieba

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Himmelstrasse
literatura niemiecka

W wilgotny styczniowy dzień, niespełna trzy tygodnie po śmierci matki, ze swego wiedeńskiego mieszkania znika brat narratorki, Paul. W pozostawionym liście zawiadamia, że postanowił wyemigrować za ocean. Siostra nie daje temu wiary. Usiłując odgadnąć przyczyny jego nagłej decyzji, zagłębia się w dzieje rodziny, by opowiedzieć historię trzech pokoleń zdruzgotanych przez wojnę. „Droga do nieba” to niezwykła opowieść „tej, która się wywinęła", napisana bez sentymentu i pełna niesłychanego napięcia.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2009

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Grzegorz Jagosz | 2011-10-05
Przeczytana: 04 października 2011

Jest takie przysłowie: "Czas leczy rany". Tylko, że w niektórych sytuacjach jest ono nieprawdziwe, a tym przypadku zupełnie traci sens.
To opowieść (w głównej mierze autobiograficzna) kobiety, która po śmierci matki i tajemniczym zaginięciu brata, próbuje przeanalizować życie swoje i swojej rodziny. Rodziny, której losy zostały naznaczone wojenną traumą i Holocaustem (dziadkowie ze strony matki, która była polską Żydówką zginęli w Treblince). Ból, pustka i rozgoryczenie wbrew przysłowiu z czasem się potęguje i stanowi "chleb powszedni" ich losów. Doskonale obrazuje to postać brata bohaterki, który sam nie potrafi egzystować w rzeczywistym świecie, mimo próby zachowania pozorów.
Książka obrazuje jak tragedia Zagłady wypala swe piętno nie tylko na osobach, które jej doświadczyły, ale także na pokoleniach późniejszych i jej niszczycielska siła z czasem wcale nie słabnie.

"Ogarnia mnie lodowaty chłód: jestem sama na całym wielkim, szerokim świecie. Pogodziłam się już z tym, że nikt...

Karkam | 2013-03-14
Przeczytana: 12 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Podróżowałam już drogą do piekła z Majgull Axelsson, teraz wybrałam się do nieba z Ericą Fischer. W książce odnajdujemy fragment, wyjaśniający, czym jest droga do nieba: Potem na rozkaz esesmanów biegną. Wszyscy razem, najpierw mężczyźni, potem ogolone kobiety i dzieci, pędzeni są przez "szlauch" - wąską ścieżkę, z obu stron otoczoną przeplecionym płotem z drutu kolaczstego, przez który nie widać nic ani wewnątrz, ani na zewnątrz. Esesmani cynicznie zwą ją Himmelstrasse. * Nagłe zniknięcie brata po śmierci matki, mobilizują Ericę do spisania wspomnień i zdefiniowania, kim jest i jakie brzemię nosi, będąc dzieckiem Żydówki, która uniknęła zagłady.

Autorka spowiada się ze wszystkiego, chociaż słowo spowiedź nie jest odpowiednie, gdyż nie szuka przebaczenia, nie potrzebuje rozgrzeszenia i zdaje sobie sprawę, że niektóre wybory, których dokonała w przeszłości, muszą zostać zapamiętane. Wspomina liczne romanse, niechcianą ciążę, którą usunęła wśród dźwięków płynących z telewizora w...

Pani_Uporządkowana | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Książka z pewnością zainteresuje czytelnika lubiącego poznawać historie prawdziwe, poparte przeżyciami innych ludzi. Jest swego rodzaju spowiedzią głównej autorki, a zarazem bohaterki. Próbą wyrzucenia z siebie wszystkich nagromadzonych latami emocji. Z całą pewnością jest to książka bardzo osobista, bo zawiera wiele tajemnic rodzinnych, o których rzadko chce się pamiętać, a co dopiero opowiadać postronnym. Duża część, a praktycznie większość książki związana jest z problemem antysemityzmu, wojną i losami powojennymi głównej bohaterki i jej rodziny. Wydaję się, że nad życiem autorki zawsze wisiała jakaś klątwa, fatum, które nigdy nie pozwoliło jej zaznać spokoju. Autorka opowiada o próbach wydostania się z zaklętego kręgu nieszczęścia, odseparowania od zaborczej matki, a także próbie zrozumienia rodziców i własnego brata.

Anna Grzybowska | 2014-08-30

sprzyja refleksji