Arabski świat

Okładka książki Arabski świat Emire Khidayer
Okładka książki Arabski świat
Emire Khidayer Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Arabsky svet - ina planeta?
Prószyński i S-ka
2012-09-13
2012-09-13
Agata Janiszewska
kobieta w Islamie świat arabski Arabowie Bliski Wschód Afryka Północna kultura arabska obyczaje arabistyka cywilizacja arabska etnologia

Arabskie A... B... C...

Konto usunięte
Konto usunięte

Ciekawie napisana powieść oczami kobiety. Są wyjaśniane różnice międzykulturowe, tradycje oraz życie codzienne.

Autorka w swoim opracowaniu opisuje i tłumaczy świat arabski widziany oczami pół-Europejki pół-Arabki, dokładnie wyjaśniając różnice pomiędzy tym, co arabskie, muzułmańskie a tym co już afrykańskie. Opisuje również zwykłe życie w arabskim świecie, które do łatwych nie należy z powodu prześladowań religijnych i osobistych. Jest to niezbędna lektura dla osób zainteresowanych światem bliskowschodnim.

Jedna z ciekawszych książek poruszająca tematykę arabską, w prosty i ciekawy sposób pokazuje życie zwykłych mieszkańców poszczególnych krajów arabskich.

Chociaż lubię poznawać kulturę innych państw, myślałam, że jednak książka będzie lepsza. Na początku mnie zaciekawiła przez kilkanaście pierwszych stron. Później jakoś przynudzała, i by przez nią przebrnąć musiałam w między czasie czytać inną aby potem chętniej wrócić do skończenia "Arabskiego Świata". Później znowu mogłam spokojnie czytać gdyż znów była opisywana ciekawiej. Mimo iż nie zaskoczyła mnie, gdyż wiedziałam, czego się po książce spodziewać, tylko umocniła mnie w przekonaniu, że owy świat nie jest tym, który bym chciała jednak poznawać osobiście. Tak jak pisała autorka książki, każdy z nas tak naprawdę wie, jak wygląda świat arabski i nie ma co się łudzić, że jest inaczej. Tak samo jak głupotą jest, jak kobiety stawiają sobie za cel "ujarzmienie" arabskiego mężczyzny myśląc, że "ja będę tą lepszą, mnie będzie słuchał i to ja zdominuję jego" traktując takie myśli jak wyzwanie. Nie jedna osoba tak myślała i nie jedna już się pomyliła. Tak więc książka tylko umocniła moje zdanie, ale naprawdę mimo iż nie każdy rozdział jakoś łatwo mi się czytało, to warto było się bardziej zapoznać z tematem :)

Kolejna z książek o arabskiej miłości. Wzruszająca i przerażająca, nawet ku przestrodze.

Książka napisana bardzo rzeczowo i konkretnie,zawiera dużo ciekawych informacji na interesujące tematy.Polecam.

Książka trochę z pogranicza podróżniczych, trochę popularno-naukowa.
To taka mała encyklopedia arabska, przedstawiająca arabski świat z różnych perspektyw. Religia, historia, stosunki męsko-damskie, ramadan i wiele wiele innych rzeczy. Interesują Cię ciekawostki? To w takim razie idealna lektura dla Ciebie. Z niej dowiesz się takich jak to, że Arab nie koniecznie musi być muzułmaninem, czy też, ze niektórzy wyznawcy islamu piją alkohol w domowym zaciszu.
Nie ma co za dużo opowiadać i zachwalać. Trzeba po prostu przeczytać. Niezwykła książka, która poszerza horyzonty. Obowiązkowa lektura dla osób, którzy są żądni przygód.
Jest również druga część, do której również się przymierzam.
Jedna z lepszych jakie czytałam.

Książka trochę z pogranicza podróżniczych, trochę popularno-naukowa.

Wademekum skałta.
Jeżeli chcesz się zetknąć z nieznanym, na pewno warto przeczytać tą książkę. W ogólny zarysie daje pogląd na różne kraje arabskie, na ich kulturę i zachowania.
Ciekawostką może być np "ślub podróżny" lub "ślub rozkoszy" jak kto woli czyli kobieta w delegacji. :)
W książce można takich kwiatuszków znaleźć wiele, wiec polecam każdemu czytelnikowi, który coś wie ale chciałby wiedzieć więcej.

Wademekum skałta.

Książka mająca pretensje, by opowiedzieć o islamie rzeczy nieznane i pokazać tę religię i związaną z nią kulturę z innej perspektywy. Autorka przeżyła w krajach islamskich część swego życia, jak wspomina i w służbie dyplomatycznej i handlowej, wcześniej studiowała chyba arabistykę w Słowacji. Niestety poza kilkoma ciekawymi interpretacjami i opisami większość treści przypomina artykuły z prasy popularnej. Poziom narracji bywa dość nierówny, jak się wydaje autorka traci obiektywizm i neutralność na rzecz utyskiwania na los kobiety w religii islamskiej i krajach muzułmańskich. Choć do pozytywów trzeba zaliczyć fakt, że czyta się szybko, łatwo i w miarę przyjemnie.

Bardzo dobra książka poradnikowa, która powinni przeczytać wszyscy, którzy planują podróże w te rejony. Ja aktualne przebywam w kraju arabskim i wiele informacji muszę potwierdzić. :) Polecam!

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Literatura faktu