Arabski świat

Tłumaczenie: Agata Janiszewska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Arabsky svet - ina planeta?
kobieta w Islamie,
literatura faktu
Barbara

Jaki naprawdę jest świat arabski? Jacy są Arabowie? Jak odnoszą się do kobiet? Jak arabskie kobiety odnoszą się do mężczyzn? Czym jest arabska kultura i obyczajowość? Na te i wiele innych pytań odpowiada Emire Khidayer. Autorka, żyjąca na styku dwóch kultur i obyczajowości, z pasją, a jednocześnie niezwykłą łatwością dokonuje swoistego przekładu sposobu myślenia i działania mieszkańców...

Jaki naprawdę jest świat arabski?

Autorka, żyjąca na styku dwóch kultur i obyczajowości, z pasją, a jednocześnie niezwykłą łatwością dokonuje swoistego przekładu sposobu myślenia i działania mieszkańców Bliskiego Wschodu na kategorie charakteryzujące europejskie spojrzenie na świat. Opowiada o pięknie kultury arabskiej, która jest bardzo odległa od panujących w Europie stereotypów, a – wbrew pozorom – bardzo bliska nam samym, pod warunkiem, że włożymy odrobinę wysiłku, by naprawdę ją zrozumieć.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Arabski_swiat-p-31084-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Arabski_swiat-p-31084-1-30-.html

Oficjalna recenzja

Arabskie A... B... C...

Obraz kultury arabskiej jaki stworzył sobie przeciętny człowiek Zachodu pełen jest przekłamań i wciąż jeszcze w dużej mierze opiera się na stereotypach. Często popadamy w skrajności – od bezkrytycznego zachwytu tajemniczym, baśniowym światem Orientu, po niechęć podszytą wieloma uprzedzeniami, strachem, a przede wszystkim sporą dozą niewiedzy. „Arabski świat” to wspaniała lektura dla tych, którzy chcieliby nadrobić braki i dowiedzieć się czegoś więcej.

Emire Khidayer zaczyna od przybliżenia nam podstawowych informacji dotyczących tytułowego arabskiego świata - porządkuje go pod względem geograficznym i geopolitycznym, omawia jego zróżnicowanie pod względem dialektów i religii, wprowadza nas w kluczowe zagadnienia dotyczące islamu, po czym płynnie przechodzi do problemów życia codziennego. Jej książka to prawdziwa kopalnia wiedzy dotyczącej życia rodzinnego, funkcjonowania instytucji publicznych i wielu aspektów życia społecznego krajów arabskich. Autorka nie ucieka też jednak od tematów trudnych takich jak uzależnienia, ksenofobia, terroryzm czy sprawy związane z szeroko pojętą seksualnością.

Jako pół-Słowaczka, pół-Irakijka – osoba z pogranicza kultur, autorka jest w stanie dostrzec więcej, głębiej dotrzeć. Podkreśla to, co w kulturze arabskiej piękne i wartościowe, ale także surowo potępia to, co niesprawiedliwe, a nierzadko okrutne, zwłaszcza jeśli chodzi o sytuację kobiet.

Khidayer stawia też wyraźną granicę między tym, co arabskie, tym, co muzułmańskie, a tradycjami afrykańskimi – rozgraniczenie to bowiem często zaciera się w świadomości Europejczyków i prowadzi do powstawania wielu krzywdzących stereotypów dotyczących islamu (jak choćby ten o wymogu rytualnego obrzezania kobiet).

Myli się jednak ten, kto spodziewa się zbioru suchych faktów podanych w telegraficznym skrócie. Tym, co czyni tę książkę wyjątkową, jest fakt, że autorka opiera się nie tylko na swojej rozległej wiedzy w dziedzinie arabistyki - uzyskała doktorat na Wydziale Studiów Islamskich, ale przede wszystkim na własnych doświadczeniach - przez pewien czas pracowała bowiem na placówkach dyplomatycznych w Egipcie, Kuwejcie i Iraku, później zaś jako przedstawicielka firmy teleinformatycznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wszystkie poruszane tematy ilustruje historiami ludzi, z którymi przyszło jej się spotkać, a liczne ciekawostki dotyczące historii i kultur poszczególnych krajów oraz anegdoty dyplomatyczne, sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem.

„Arabski świat” to także rewelacyjna „instrukcja obsługi” krajów arabskich, która powinna stanowić lekturę obowiązkową dla każdego, kto wybiera się w tamte regiony czy to w celach biznesowych, zawodowych czy po prostu turystycznych. Rozdziały poświęcone obyczajom z pewnością pomogą ustrzec się nie tylko sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, ale przede wszystkim  takich, które mogą wprawić w zakłopotanie zarówno nas jak i naszych gospodarzy. A o faux pas, przy tak znacznych różnicach kulturowych naprawdę nietrudno.

Najważniejszą jednak rzeczą, którą uświadamia nam autorka jest  fakt, że kultura arabska nie jest monolitem.  Nie tylko całe państwa różnią się od siebie obyczajami, mentalnością i podejściem do religii, ale tak jak we wszystkich społeczeństwach, różnią się między sobą przede wszystkim ludzie i o tym nie wolno zapominać.

Kamila Duda

Jedna z ciekawszych książek poruszająca tematykę arabską, w prosty i ciekawy sposób pokazuje życie zwykłych mieszkańców poszczególnych krajów arabskich.

Meredith | 2016-06-06
Przeczytana: maj 2016

Chociaż lubię poznawać kulturę innych państw, myślałam, że jednak książka będzie lepsza. Na początku mnie zaciekawiła przez kilkanaście pierwszych stron. Później jakoś przynudzała, i by przez nią przebrnąć musiałam w między czasie czytać inną aby potem chętniej wrócić do skończenia "Arabskiego Świata". Później znowu mogłam spokojnie czytać gdyż znów była opisywana ciekawiej. Mimo iż nie zaskoczyła mnie, gdyż wiedziałam, czego się po książce spodziewać, tylko umocniła mnie w przekonaniu, że owy świat nie jest tym, który bym chciała jednak poznawać osobiście. Tak jak pisała autorka książki, każdy z nas tak naprawdę wie, jak wygląda świat arabski i nie ma co się łudzić, że jest inaczej. Tak samo jak głupotą jest, jak kobiety stawiają sobie za cel "ujarzmienie" arabskiego mężczyzny myśląc, że "ja będę tą lepszą, mnie będzie słuchał i to ja zdominuję jego" traktując takie myśli jak wyzwanie. Nie jedna osoba tak myślała i nie jedna już się pomyliła. Tak więc książka tylko umocniła moje...

Magda | 2015-11-16

Kolejna z książek o arabskiej miłości. Wzruszająca i przerażająca, nawet ku przestrodze.

Joanna1969 | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Książka napisana bardzo rzeczowo i konkretnie,zawiera dużo ciekawych informacji na interesujące tematy.Polecam.

Eljot | 2015-06-23
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Książka trochę z pogranicza podróżniczych, trochę popularno-naukowa.
To taka mała encyklopedia arabska, przedstawiająca arabski świat z różnych perspektyw. Religia, historia, stosunki męsko-damskie, ramadan i wiele wiele innych rzeczy. Interesują Cię ciekawostki? To w takim razie idealna lektura dla Ciebie. Z niej dowiesz się takich jak to, że Arab nie koniecznie musi być muzułmaninem, czy też, ze niektórzy wyznawcy islamu piją alkohol w domowym zaciszu.
Nie ma co za dużo opowiadać i zachwalać. Trzeba po prostu przeczytać. Niezwykła książka, która poszerza horyzonty. Obowiązkowa lektura dla osób, którzy są żądni przygód.
Jest również druga część, do której również się przymierzam.
Jedna z lepszych jakie czytałam.

Igor | 2015-06-15

Wademekum skałta.
Jeżeli chcesz się zetknąć z nieznanym, na pewno warto przeczytać tą książkę. W ogólny zarysie daje pogląd na różne kraje arabskie, na ich kulturę i zachowania.
Ciekawostką może być np "ślub podróżny" lub "ślub rozkoszy" jak kto woli czyli kobieta w delegacji. :)
W książce można takich kwiatuszków znaleźć wiele, wiec polecam każdemu czytelnikowi, który coś wie ale chciałby wiedzieć więcej.

tradilus | 2015-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam eBook
Przeczytana: 21 października 2014

Książka mająca pretensje, by opowiedzieć o islamie rzeczy nieznane i pokazać tę religię i związaną z nią kulturę z innej perspektywy. Autorka przeżyła w krajach islamskich część swego życia, jak wspomina i w służbie dyplomatycznej i handlowej, wcześniej studiowała chyba arabistykę w Słowacji. Niestety poza kilkoma ciekawymi interpretacjami i opisami większość treści przypomina artykuły z prasy popularnej. Poziom narracji bywa dość nierówny, jak się wydaje autorka traci obiektywizm i neutralność na rzecz utyskiwania na los kobiety w religii islamskiej i krajach muzułmańskich. Choć do pozytywów trzeba zaliczyć fakt, że czyta się szybko, łatwo i w miarę przyjemnie.

-Maat-Ka-Ra- | 2014-12-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Bardzo dobra książka poradnikowa, która powinni przeczytać wszyscy, którzy planują podróże w te rejony. Ja aktualne przebywam w kraju arabskim i wiele informacji muszę potwierdzić. :) Polecam!

malwina | 2014-05-25
Przeczytana: 24 maja 2014

Pozycja ta to jedna z ciekawszych, ktore czytalam w tej tematyce. Wyjatkowosc jej tworzy teoria popierana faktami z zycia autorki.
Rozdzial po rozdziale przedstawia rozne aspekty z zycia i histori arabow ich kulture, tradycje czasem straszne i trudne do zrozumienia obyczaje. Wszystko od a do z potrzebne, aby przyblizyc sobie ta kulture w jednym miejscu. A takze wszystko dla wyjezdzajacych i zwiedzajacych tamte strony.
Jak dla mnie pozycja warta przeczytania, dobrze jest dowiedziac sie paru nowych ciekawostek o zyciu innych ludzi.

satja | 2013-11-24

Kompendium wiedzy na temat arabskiej historii, kultury i obyczajów społecznych. Polecam wszystkim! Zwłaszcza tym, którzy arabów spychają do jednego worka w którym są przestępcy, szowiniści i oszuści.

Fakt, jest to całkiem inna kultura i obyczajowość, ale jednak zdecydowana większość tych ludzi marzy i tęskni do świata takiego jak nasz. Dopóki religia będzie grała pierwsze skrzypce wśród władzy danego państwa to tym dłuższa droga do demokracji ich czeka. Trudno jest zrozumieć ludzi trzymających władze, którzy kreują się na bogów i zmieniają dogmaty religijne na swoje potrzeby. Tak własnie podziało się w tamtejszej religii. Koran nie nawołuje do nienawiści i braku poszanowania do kobiet. Winni są jak zwykle przywódcy danego państwa. Islam obecnie ma wiele odłamów wiary , czyli sekt. Pozostaje postawić pytania retoryczne : Czy w naszej cywilizacji nie przelewano krwi w imię Boga? Nie nadużywano i manipulowano Bogiem, aby coś zdobyć, coś osiągnąć, okłamać głupi naród? Precz z...