I człowiek stworzył bogów...

Okładka książki I człowiek stworzył bogów...
Pascal Boyer Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Pejzaże Myśli popularnonaukowa
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Pejzaże Myśli
Tytuł oryginału:
Et l’homme crea les dieux. Comment expliquer la religion
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8373379851
Tłumacz:
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Tagi:
człowiek stworzył bogów religia
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
71 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Książka mówiąca o antropologicznych źródłach religii, zawierająca olbrzymią ilość informacji z antropologii, religioznawstwa, psychologii kognitywnej. Niestety, napisana jest mętnie i zbyt erudycyjnie. Mimo, że można tam znaleźć wiele interesujących myśli, oraz dużo ciekawych informacji o pochodzeniu idei religijnych, zmęczyła mnie i rozczarowała ta lektura.

Przymierzałem się do książki Boyera od dawna, to bowiem zupełnie podstawowa pozycja mówiąca o antropologicznych źródłach religii. Jest to również rzecz szalenie ambitna. Wykorzystując najnowsze odkrycia psychologii kognitywnej, antropologii, lingwistyki i biologii ewolucyjnej autor usiłuje odpowiedzieć na zupełnie podstawowe pytania: „Dlaczego niemal wszędzie istnieją religie? (…) Dlaczego religia ma dla ludzi tak duże znaczenie? (…) Dlaczego istnieje wiele religii, a nie tylko jedna?” itd., pytań jest więcej. Czy książka na nie odpowiada? Raczej wątpię i zaraz uzasadnię dlaczego..

To niezwykle ambitne, zbyt ambitne, przedsięwzięcie, oprócz wiedzy na temat religii dostajemy całą masę wiadomości mało powiązanych z głównym tematem książki. I tak, autor cały rozdział poświęca źródłom moralności i ich relacji do religii, to temat rzeka, napisano na ten temat masę książek. Inny rozdział poświęcony jest opisaniu struktury naszego myślenia, znów temat rzeka, i znów bardzo trudny i mętny wywód Boyera. Dostajemy jeszcze zaawansowany wykład antropologii, pisze np. autor sporo o rytuałach, o obrzędach pogrzebowych i wielu innych rzeczach. Za dużo tego.

Niemniej trochę ciekawych myśli można tam znaleźć, pisze np. Boyer: „my, Europejczycy, nie potrafimy w pierwszej chwili zrozumieć, że myśl, iż „w coś się wierzy", jest naprawdę niezwykła .” I dodaje, że dla wielu ludów istnienie duchów i czarowników, i ich obecność w codziennym owych ludów życiu, jest tak samo oczywista, jak dla nas to, że samochód jedzie, jabłko spada z drzewa czy telefon dzwoni. To dla nich nie jest kwestia wiary, oni to wiedzą.

Zaś ogólna teoria powstawania religii Boyera jest taka, że ludzie na przestrzeni wieków wymieniali masę informacji na wszelkie tematy, niektóre z informacji w zbliżonej formie pojawiają się w różnych czasach i miejscach. Należą do nich wierzenia religijne. „Wśród milionów wymienianych komunikatów są takie, które zwracają naszą uwagę, bo przeczą intuicjom wobec rzeczy oraz istot z otaczającego nas świata.” Są to na przykład opowieści „o dryfujących wyspach, górach, które jedzą, zwierzętach, które mówią.” A potem na tej podstawie tworzą się wierzenia religijne, jak? Nie jestem w stanie opisać tu mętnego opisu autora, zainteresowanych odsyłam do książki.

Książka w wersji papierowej jest fatalnie wydana, mikroskopijna czcionka bardzo utrudnia czytanie.

W sumie rozczarowanie.

Książka mówiąca o antropologicznych źródłach religii, zawierająca olbrzymią ilość informacji z antropologii, religioznawstwa, psychologii kognitywnej. Niestety, napisana jest mętnie i zbyt erudycyjnie. Mimo, że można tam znaleźć wiele interesujących myśli, oraz dużo ciekawych informacji o pochodzeniu idei religijnych, zmęczyła mnie i rozczarowała ta lektura.

Przymierzałem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    271
  • Przeczytane
    91
  • Posiadam
    32
  • Teraz czytam
    10
  • Religioznawstwo
    3
  • Ulubione
    3
  • Religie
    3
  • Socjologia
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Psychologia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki I człowiek stworzył bogów...


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne