Województwo śląskie (1922-1939). Zarys monograficzny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
83-2260660-5
historia
Wilczek

Praca "Województwo śląskie (1922 - 1939). Zarys monograficzny" pod redakcją prof. Franciszka Serafina już z powodu samej tylko swej "zewnętrzności" kojarzy się z określeniem "dzieło": bo zbiorowe (18 autorów), bo monumentalne, bo starannie i bogato wydane. Lata 1922-1939 stanowią w dziejach Śląska niezwykle ważny okres. W granicach niepodległego państwa znalazła się po trzech zbrojnych...

Lata 1922-1939 stanowią w dziejach Śląska niezwykle ważny okres. W granicach niepodległego państwa znalazła się po trzech zbrojnych powstaniach wschodnia część Górnego Śląska, a po wojnie z Czechami (1919 rok) również część Śląska Cieszyńskiego, tworząc wspólną jednostkę administracyjną - województwo śląskie. Formalnie województwo to powstało już 15 lipca 1920 na mocy ustawy Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej Polskiej, ale dopiero w połowie 1922 roku zaistniały warunku umożliwiające faktyczną realizację tych postanowień.

Wilczek | 2010-07-30
Na półkach: Śląsk, Przeczytane, Mam