Dwa portrety - Katarzyna, Łukasz

Okładka książki Dwa portrety - Katarzyna, Łukasz Krystyna Siesicka
Okładka książki Dwa portrety - Katarzyna, Łukasz
Krystyna Siesicka Wydawnictwo: Harcerskie Biuro Wydawnicze Horyzonty literatura dziecięca
57 str. 57 min.
literatura dziecięca
Harcerskie Biuro Wydawnicze Horyzonty
1973-01-01
1973-01-01
57 min.
opowiadanie młodzieżowe literatura polska

Dwa opowiadania o Katarzynie i Łukaszu. Młodzi ludzie, na progu dorosłości borykają się z problemami typowymi dla nastolatków. Warto przeczytać, nie tylko jak jest się nastolatkiem.

Albo jestem zbyt dorosła na te opowiadania, albo dawniej czytałam lepsze wersje Siesickiej.

po co ja to czytam? z sentymentu. nie. bo lekkie i w małym formacie. do czytania w biegu. bardziej. przede wszystkim jednak, bo chętnie zaglądam na bloga "nie tylko musierowicz" o peerelowskich powieściach dla dziewcząt, który inspiruje do czytania tych książek jeszcze raz lub po raz pierwszy. zupełnie inaczej. świadomie. nie dla fabuły i nastoletnich przeżyć. natomiast dla tła społecznego, programu wychowawczego w duchu, którego powstawały. dla przemian mentalności i obyczajów. przygoda!

cymesik z odnotowanej tu Siesickiej. handel wymienny. kryminał "spod lady" w bibliotece za szynkę w puszcze na święta. (bohaterka jest zniesmaczona).

p.s. https://nietylkomusierowicz.wordpress.com/

Siecicka przedstawia nastolatków, chłopaka i dziewczynę oraz ich problemy we współczesnym świecie. Te portrety mogą dotyczyć każdego z nastolatków, ponieważ łączą ich podobne problemy.

znalazłam ją na półce książek "na wymianę" w mojej bibliotece. wzięłam ją z lekką rezerwą, ale nie pożałowałam. urzekła mnie i udowodniła, że nie ma wyłącznie jednej prawdy o człowieku. według mnie jest idealną książką psychologiczną, która w sposób prosty porusza całkiem niełatwe tematy: nieprzystosowanie, alkoholizm, kradzieże, sytuacje rodzinne i szkole oraz wiele innych.

• Dzieciństwo
  • Młodzieżowe