rozwińzwiń

Rozmowy z diabłem

Okładka książki Rozmowy z diabłem Leszek Kołakowski
Okładka książki Rozmowy z diabłem
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka filozofia, etyka
117 str. 1 godz. 57 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1965-01-01
Liczba stron:
117
Czas czytania
1 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7337-987-9
Tagi:
zło diabeł
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
131 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
579
248

Na półkach: ,

Porządek utajony w amalgamacie przypadkowych wydarzeń.

Brzuch ci ducha nie posłucha, co dopiero niżej brzucha.

Porządek utajony w amalgamacie przypadkowych wydarzeń.

Brzuch ci ducha nie posłucha, co dopiero niżej brzucha.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Kołakowski w "Czy diabeł może być zbawiony?" pisał:
"..Obecność diabła potwierdza bez wątpliwości, że zło jest trwałą częścią świata, której wyrugować całkowicie nigdy się nie da, i że nie należy spodziewać się pojednania uniwersalnego...."
Prószyński i S-ka:
"Książeczka zawiera kazanie, wiersz, relację... Różne są formy literackie, ale problemy zawsze najistotniejsze, od wieków sprawiające kłopot teologom, filozofom i każdemu z nas: istnienia w świecie zła, niemożność pogodzenia miłości i sprawiedliwości, Absolutu i przypadku. Nawet jeśli ktoś nie para się na co dzień filozofią, czasami warto się nad tymi kwestiami zastanowić. Nasze wielkie dobro, miłość ziemska, jest zarazem tak wielką pokusą, że potrafi zrodzić w nas pytania, czy Bóg jest bezsilny, czy zły, a więc - grzech zwątpienia. Ten zaś rodzi pychę, z której kolejne grzechy wypływają. Ale też i odwrotnie, zło się potrafi na dobro obrócić. Królestwem Szatana nie były tylko wieki średnie - i dzisiaj Zły harce wokół nas wyczynia i nas w nie wciąga."

Umieszczono tu:
"Wielkie kazanie księdza Bernarda"
Już na początku kazania ksiądz sam sobie zaprzecza, bo skoro tak diabła pomniejsza, nazywa "prope nihil" ("prawie nic"),to czemu tyle czasu mu poświęca. Wnet okazuje się że całe kazanie to świetny tekst satyryczny co, jak się dowiaduję, mistrzowsko wykorzystali Jerzy Trela (aktor) i Krzysztof Jasiński (reżyser) z Teatru STU.
Ksiądz głosi ideę wypędzania zła złem:
„...Grzech lenistwa do roboty zaprzęgasz i na nic zaraz pokusa diabelska idzie, lenistwo każdą żądzę, choćby największą, z duszy precz wygna, a ty znowu, jak przedtem, w czystości pozostajesz, a diabła na pośmiewisko wystawisz. Lenistwo znowu zawiścią wypędzaj, a zawiść pychą, a pychę próżnością, a próżność chciwością, a chciwość z powrotem rozpustą i tak każde kuszenie czartowskie precz zmieciesz czartowską miotłą..”
Co to za dziwota? A samemu trzeba przeczytać!

„Apologia Orfeusza, śpiewaka i błazna, rodem z Tracji, syna królewskiego”
Monodram na temat znanego mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Wskazane przeczytać w Wikipedii „cały mit” na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Orfeusz

„Modlitwa Heloizy, kochanki Piotra Abelarda, kanonika i teologa”
Wiek XII; Abelard (40) i Heloiza (18),jedna z najbardziej znanych par kochanków w kulturze Zachodu. Polecam: http://portalwiedzy.onet.pl/82939,,,,abelard_i_heloiza,haslo.html
Modlitwa zaczyna się wyrzutem:
"Boże, któryś jest miłością, dlaczegoś sprawił, że miłość jest grzechem?"
A dalej: „...droga ku Tobie usłana jest cierniami.. ..Ale któż to ciernie owe rozesłał?..”
To nie jest modlitwa, a raczej oskarżenie. A Abelardowi nikt uciętych organów i tak nie przyszyje

„Spostrzeżenie dialektyczne Artura Schopenhauera, metafizyka, mieszczanina gdańskiego”
SCHOPENHAUER Arthur /1788-1860/ - twierdził, że GŁUPIEC nudzi się sam sobą. Kołakowski o S.: „Schopenhauer był zaś pesymistą jako myśliciel. Był nim bardziej niż ktokolwiek z tych, co współtworzyli filozofię nowożytną.". Wydaje mnie się, że pomocny w zrozumieniu poematu może być esej Kołakowskiego "O co nas pyta Artur Schopenhauer?" zamieszczony na http://docslide.pl/documents/leszek-kolakowski-o-co-pyta-nas-artur-schopenhauer.html
"Stenogram z metafizycznej konferencji prasowej Demona w Warszawie dnia 20 grudnia 1963"
Diabeł wyjaśnia: „Sama namiętność, sama żądza czy strach nie od diabła pochodzą, a zło, które służy ich zaspokojeniu, służy tylko jako narzędzie konieczne. Tam dopiero w pełni objawia się szatan, gdzie niszczenie nie ma poza sobą innego celu, okrucieństwo dla okrucieństwa się spełnia, upokorzenie dla upokorzenia, śmierć dla śmierci, cierpienie bez celu - albo gdzie cel jest tylko wtórnie przybraną maską racjonalizującą głód niszczycielski...”
Demon zadaje sobie 9 pytań, na które skrzętnie sam odpowiada poszerzając naszą wiedzę o diable.
„Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521
Monolog Lutra o grzechach popełnionych i nie, do diabła, który okazał się jego odbiciem lustrzanym.
„Kuszenie świętego Piotra apostoła”
Wymyślne argumenty by przekonać św. Piotr do trzykrotnego zaparcia się Pana
„Demon i płeć”
Kołakowski zaczyna: „Byłaż to niemała zgryzota dla egzegetów, ów szósty rozdział Księgi Rodzaju: 'A kiedy ludzie jęli rozmnażać się na ziemi i napłodzili córek, synowie Boży, widząc, iż piękne były córki ludzkie, brali sobie żony ze wszystkich, jakie wybrali' Cóż to za „synowie Boży?....”
Sprawdziłem Gen 6, 1-2. Wiarygodnego wyjaśnienia w przypisach – brak. Znaczy się, że Kołakowski bobu nam zadał. Ale to tylko początek, bo dalej zajmuje się „Matka Joanna od Aniołów”, a że wszyscy znają opowiadanie Iwaszkiewicza i film Kawalerowicza, to będą czytać z zaciekawieniem
To mnie pozostaje lekturę gorąco polecić

Kołakowski w "Czy diabeł może być zbawiony?" pisał:
"..Obecność diabła potwierdza bez wątpliwości, że zło jest trwałą częścią świata, której wyrugować całkowicie nigdy się nie da, i że nie należy spodziewać się pojednania uniwersalnego...."
Prószyński i S-ka:
"Książeczka zawiera kazanie, wiersz, relację... Różne są formy literackie, ale problemy zawsze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
662
153

Na półkach:

Wypchane przemyśleniami po brzegi, ale w łatwy i przystępny sposób. Wystarczy się skupić.

Wypchane przemyśleniami po brzegi, ale w łatwy i przystępny sposób. Wystarczy się skupić.

Pokaż mimo to

avatar
64
3

Na półkach: ,

Nie ma większego znaczenia dla ateisty, ale trzeba ją docenić za imponujący, różnorodny styl i niejednoznaczne podejście do tematu. To zbiór utworów dotyczących istnienia szatana i zła: czym ono jest, po co jest, dlaczego Bóg na nie zezwala, jak jest przewrotne, gdzie się zakrada, jak jest postrzegane i jak figura szatana była (może być) wykorzystywana do manipulacji ciemnotą. Najciekawsze: wiersz ontologiczny Schopenhauera i modlitwa Heloizy, czyli lista zarzutów wobec Boga Ojca.

Nie ma większego znaczenia dla ateisty, ale trzeba ją docenić za imponujący, różnorodny styl i niejednoznaczne podejście do tematu. To zbiór utworów dotyczących istnienia szatana i zła: czym ono jest, po co jest, dlaczego Bóg na nie zezwala, jak jest przewrotne, gdzie się zakrada, jak jest postrzegane i jak figura szatana była (może być) wykorzystywana do manipulacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
270
121

Na półkach: , , , , ,

Z dużą przyjemnością przeczytałem tę skromną z wyglądu książeczkę (niewiele ponad 100 stron). Mimo niewielkiej ilości stronic zawiera ona w sobie bardzo atrakcyjne treści, do tego podane świetnym, stylizowanym językiem.

Leszek Kołakowski pokazał w niej, że poza niesamowitym umysłem filozoficznym, obdarzony został nieprzeciętnym talentem literackim. Każdy z zawartych tu utworów różni się stylistyką, w każdym kto inny mówi, a wszystkie z nich poruszają temat oddziaływania diabelskiego na różne znane postaci.

Oczywiście Kołakowski nie byłby sobą, gdyby w jego pisaniu nie pojawiła się choć nuta ironii, która nadaje tym opowiadaniom dodatkowego smaku niejednoznaczności.

Pierwszy raz zetknąłem się z tą książką zamieszczoną w jednym wydaniu pt. "Bajki różne. Opowieści biblijne. Rozmowy z diabłem". "Bajki różne" bardziej znane są jako "13 bajek z królestwa Lajlonii dla dużych i małych oraz inne bajki", "Opowieści biblijne" to inaczej "Klucz niebieski albo opowieści budujące z historii świętej zebrane".

Wszystkie polecam gorąco jako prawdziwie intelektualną rozrywkę, która pod płaszczykiem wesołości kryje często ciekawą refleksję nad tzw. sprawami boskimi i ludzkimi.

Z dużą przyjemnością przeczytałem tę skromną z wyglądu książeczkę (niewiele ponad 100 stron). Mimo niewielkiej ilości stronic zawiera ona w sobie bardzo atrakcyjne treści, do tego podane świetnym, stylizowanym językiem.

Leszek Kołakowski pokazał w niej, że poza niesamowitym umysłem filozoficznym, obdarzony został nieprzeciętnym talentem literackim. Każdy z zawartych tu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
444
38

Na półkach:

Metafizyka jest tu potraktowana - można powiedzieć - "zdroworozsądkowo", a pewne utrwalone treści kulturowe nieodłącznie z nią związane - z dystansem i ironią, ulegając przy tym - trzeba to powiedzieć - strywializowaniu. Celem być miało to, że "diabeł" znajdzie swoje ucieleśnienie, sprowadzony zostanie na ziemię i jawić się zacznie jako konkret, nie abstrakcja.

Metafizyka jest tu potraktowana - można powiedzieć - "zdroworozsądkowo", a pewne utrwalone treści kulturowe nieodłącznie z nią związane - z dystansem i ironią, ulegając przy tym - trzeba to powiedzieć - strywializowaniu. Celem być miało to, że "diabeł" znajdzie swoje ucieleśnienie, sprowadzony zostanie na ziemię i jawić się zacznie jako konkret, nie abstrakcja.

Pokaż mimo to

avatar
13
9

Na półkach: ,

jak zwykle u Kołakowskiego ciekawie i orginalnie,urozmaicona forma pomaga przebrnąć przez treści

jak zwykle u Kołakowskiego ciekawie i orginalnie,urozmaicona forma pomaga przebrnąć przez treści

Pokaż mimo to

avatar
1558
694

Na półkach: , ,

Wielkie kazanie księdza Bernarda, [w: ] L. Kołakowski, Rozmowy z diabłem







Jak sugeruje temat opowiadania 'Wielkie kazanie księdza Bernarda" jest to kazanie. Bardzo ciekawa, oryginalna forma literacka. Ale dobra czytajcie dalej...

Początek kazania.

Dzisiaj kazanie wygłasza niejaki ksiądz Bernard, znany ze swoich niezwykłych, płomiennych, charyzmatycznych kazań. Podchodzi do mównicy i zaczyna mówić.

Kim jest szatan? Czego od was chce ten czort niewarty? Dalej rozważa: jak to podstępne diabelstwo do dusz ludzkich usiłuje się dobierać, wykorzystując każdą ludzką słabość i wiedzie człowieka na pokuszenie. Niwecząc przy okazji Boski plan zbawienia ludzkości, a o co innego diabłu wszak może chodzić?

Oczywiście jak to ksiądz, ostro krytykuje bezbożne obyczaje wiernych, że swoim życiem kłaniają się diabłu zamiast nauk Kościoła wysłuchiwać i je realizować w życiu codziennym.

Czy jest jakaś na to rada, żeby piekielne zapędy szatana precz pogonić! Ależ oczywiście, że jest. Rada jaką słyszą wierni z ust ks. Bernarda jest zaskakująca: Diabelstwo innym diabelstwem trzeba przepędzać! Na przykład nienawiść do drugiego człowieka lenistwem trzeba zastąpić. Wygłaszający kazanie kontynuuje; Przeganiając diabła diabłem możemy poczynić zamieszanie w szeregach piekielnych.

Mówi dalej, mówi, mówi, mówi, i coś się dzieje. Nagle! Nie wiadomo skąd księdzu Bernardowi wyrastają różki, ogon, i inne takie czartowskie przymioty.
A to nic takiego, mówi ksiądz Bernard, to tylko takie ozdoby nic nie znaczące.
No teraz nikt w to już nie wierzy. To chyba jasne. Mówca doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Przyznaje, że owszem, przyszedłem prosto z piekła, wysłany przez zarząd konsorcjum piekielnego, żeby przekazać swoje przesłanie: Żeby człowiek mógł być zbawiony musi istnieć piekło i zło, a więc pokusa robienia zła, którą trzeba przezwyciężać. Bez tego się nie da! Bez zła nie ma dobra! Myślenie, że człowiek zbawi się bez roli w tym diabła jest pychą wielką! A więc módlcie się moi drodzy o wieczne potępienie. Amen!

Koniec kazania.

Przyznacie bardzo oryginalne kazanie... Chyba najbardziej zakręcone kazanie jakie istnieje na kartach literatury. Leszek Kołakowski chce nam przekazać w ten sposób do czego mogą prowadzić pułapki relatywizmu. A mianowicie filozof ma na myśli, że człowiek wpada sam w sidła relatywistyczne, które sam sobie nakłada wybierając takie wartości jakie jemu są wygodne, a nie kieruje się chociażby religią w którą wierzy. A więc również w taki sposób bardzo przewrotny, a zarazem prosty i czytelny można przekazywać uniwersalne, aksjologiczne, prawdy filozoficzne.

Polecam...

Wielkie kazanie księdza Bernarda, [w: ] L. Kołakowski, Rozmowy z diabłem







Jak sugeruje temat opowiadania 'Wielkie kazanie księdza Bernarda" jest to kazanie. Bardzo ciekawa, oryginalna forma literacka. Ale dobra czytajcie dalej...

Początek kazania.

Dzisiaj kazanie wygłasza niejaki ksiądz Bernard, znany ze swoich niezwykłych, płomiennych, charyzmatycznych kazań....

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
4

Na półkach:

dość trudna...

dość trudna...

Pokaż mimo to

avatar
330
93

Na półkach: , ,

Nie czyta się tego lekko, bo język jest "zaiste średniowieczny", ale klasyk filozoficzny także zaskakuje wspaniałym przemówieniem diabła, który...

Nie czyta się tego lekko, bo język jest "zaiste średniowieczny", ale klasyk filozoficzny także zaskakuje wspaniałym przemówieniem diabła, który...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    234
  • Przeczytane
    187
  • Posiadam
    50
  • Ulubione
    7
  • Literatura polska
    5
  • Filozofia
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2021
    2
  • Leszek Kołakowski
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rozmowy z diabłem


Podobne książki

Przeczytaj także