978-83-7337-987-9
zło, diabeł
filozofia i etyka

Książeczka zawiera kazanie, wiersz, relację... Różne są formy literackie, ale problemy zawsze najistotniejsze, od wieków sprawiające kłopot teologom, filozofom i każdemu z nas: istnienie w świecie zła, niemożność pogodzenia miłości i sprawiedliwości, Absolutu i przypadku. Nawet jeśli ktoś nie para się na co dzień filozofią, czasami warto się nad tymi kwestiami zastanowić. Nasze wielkie dobro,...

Nasze wielkie dobro, miłość ziemska, jest zarazem tak wielką pokusą, że potrafi zrodzić w nas pytania, czy Bóg jest bezsilny, czy zły, a więc - grzech zwątpienia. Ten zaś rodzi pychę, z której kolejne grzechy wypływają. Ale też i odwrotnie, zło się potrafi na dobro obrócić. Królestwem Szatana nie były tylko wieki średnie - i dzisiaj Zły harce wokół nas wyczynia i nas w nie wciąga.

źródło okładki: zdjęcie własne

Herbi | 2014-01-06
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Z dużą przyjemnością przeczytałem tę skromną z wyglądu książeczkę (niewiele ponad 100 stron). Mimo niewielkiej ilości stronic zawiera ona w sobie bardzo atrakcyjne treści, do tego podane świetnym, stylizowanym językiem.

Leszek Kołakowski pokazał w niej, że poza niesamowitym umysłem filozoficznym, obdarzony został nieprzeciętnym talentem literackim. Każdy z zawartych tu utworów różni się stylistyką, w każdym kto inny mówi, a wszystkie z nich poruszają temat oddziaływania diabelskiego na różne znane postaci.

Oczywiście Kołakowski nie byłby sobą, gdyby w jego pisaniu nie pojawiła się choć nuta ironii, która nadaje tym opowiadaniom dodatkowego smaku niejednoznaczności.

Pierwszy raz zetknąłem się z tą książką zamieszczoną w jednym wydaniu pt. "Bajki różne. Opowieści biblijne. Rozmowy z diabłem". "Bajki różne" bardziej znane są jako "13 bajek z królestwa Lajlonii dla dużych i małych oraz inne bajki", "Opowieści biblijne" to inaczej "Klucz niebieski albo opowieści budujące z historii...

Krzysztof Baliński | 2011-09-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 września 2011

Wielkie kazanie księdza Bernarda, [w: ] L. Kołakowski, Rozmowy z diabłem

Jak sugeruje temat opowiadania 'Wielkie kazanie księdza Bernarda" jest to kazanie. Bardzo ciekawa, oryginalna forma literacka. Ale dobra czytajcie dalej...

Początek kazania.

Dzisiaj kazanie wygłasza niejaki ksiądz Bernard, znany ze swoich niezwykłych, płomiennych, charyzmatycznych kazań. Podchodzi do mównicy i zaczyna mówić.

Kim jest szatan? Czego od was chce ten czort niewarty? Dalej rozważa: jak to podstępne diabelstwo do dusz ludzkich usiłuje się dobierać, wykorzystując każdą ludzką słabość i wiedzie człowieka na pokuszenie. Niwecząc przy okazji Boski plan zbawienia ludzkości, a o co innego diabłu wszak może chodzić?

Oczywiście jak to ksiądz, ostro krytykuje bezbożne obyczaje wiernych, że swoim życiem kłaniają się diabłu zamiast nauk Kościoła wysłuchiwać i je realizować w życiu codziennym.

Czy jest jakaś na to rada, żeby piekielne zapędy szatana precz pogonić! Ależ oczywiście, że jest....

Maurer | 2015-06-27
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Nie ma większego znaczenia dla ateisty, ale trzeba ją docenić za imponujący, różnorodny styl i niejednoznaczne podejście do tematu. To zbiór utworów dotyczących istnienia szatana i zła: czym ono jest, po co jest, dlaczego Bóg na nie zezwala, jak jest przewrotne, gdzie się zakrada, jak jest postrzegane i jak figura szatana była (może być) wykorzystywana do manipulacji ciemnotą. Najciekawsze: wiersz ontologiczny Schopenhauera i modlitwa Heloizy, czyli lista zarzutów wobec Boga Ojca.

dymitrop | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Wypchane przemyśleniami po brzegi, ale w łatwy i przystępny sposób. Wystarczy się skupić.

borsuczek | 2012-08-21

jak zwykle u Kołakowskiego ciekawie i orginalnie,urozmaicona forma pomaga przebrnąć przez treści

Rozmieniony | 2013-10-16
Przeczytana: 15 października 2013

Metafizyka jest tu potraktowana - można powiedzieć - "zdroworozsądkowo", a pewne utrwalone treści kulturowe nieodłącznie z nią związane - z dystansem i ironią, ulegając przy tym - trzeba to powiedzieć - strywializowaniu. Celem być miało to, że "diabeł" znajdzie swoje ucieleśnienie, sprowadzony zostanie na ziemię i jawić się zacznie jako konkret, nie abstrakcja.

Iwona | 2011-02-15
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Mam

Nie czyta się tego lekko, bo język jest "zaiste średniowieczny", ale klasyk filozoficzny także zaskakuje wspaniałym przemówieniem diabła, który...

julijuli | 2011-03-11

dość trudna...