Baśnie i legendy

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
8320543916
baśń, legenda
Lidka

Zbiór baśni i legend zawiera utwory:

Dwie łąki
Bądź błogosławiona
Sąd Ozyrysa
Wyrok Zeusa
Diokles
Przygoda Arystoklesa
Z dawnych dziejów
Co się raz stało w Sydonie
Wesele
Pójdźmy za Nim!
Na Olimpie
Jako się pan Lubomirski nawrócił...
Toast
Z kurzem krwi bratniej...
Legenda żeglarska

źródło okładki: Zdjęcie własne

Miłka Kołakowska | 2016-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 25 lutego 2016

Niejako celebrując rok Henryka Sienkiewicza, zdecydowałam się na lekturę tego autora, o którą bym go nie posądzała. Laureat Nagrody Nobla, znany głównie z powieści historycznych i nowel, zaskoczył mnie zupełnie inną odsłoną.

„Baśnie i legendy” to zbiór krótkich bajek, legend, opowieści i baśni, które zdają się być bardzo odmienne od powszechnie znanej twórczości wybitnego pisarza. Początkowy opis powstania życia i śmierci przypomina ten znany z biblijnych stron, a jednocześnie wydaje się być skrajnie nietypowy. Wejście w tematykę religijną okazuje się chwilowe, bo kolejne opowiadania przenoszą nas w zupełnie inne realia, gdzie niejednokrotnie przemawia do nas sama Mądrość i Głupota. Kolejne utwory przenoszą nas do świata różnych mitologii, w tym greckich i egipskich, gdzie uwagę przykuwa mit o miłości Apolla, a jednostronicowa „Przygoda Arystoklesa” zdaje się być aż nadto wymowna. Mityczni bohaterowie pojawiają się często, lecz nieubłagana jest podróż do kolejnych utworów, z...

Finkla | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Zestaw krótkich, zazwyczaj kilkustronicowych bajek. Utworki zostały pozbierane po różnych wcześniej wydawanych książkach oraz czasopismach i uszeregowane chronologicznie co do czasu akcji — zaczyna się od starożytności, a kończy na czasach współczesnych pisarzowi.

Być może to kwestia mojego wieku (nieco już odległego od dzieciństwa), ale książka mnie nie uwiodła. Jeszcze potrafię zrozumieć nibybaśnie pisane "ku pokrzepieniu serc". Sienkiewicz tak rozumiał swój obowiązek wobec Ojczyzny i robił, co mógł, aby pomóc. W porządku, kiwaniu cenzora zawsze z ochotą przyklasnę. W pewnym momencie nawet urzekła mnie nieustająca aktualność przesłania: Psunabudes (egipski odpowiednik Pobiedonoscewa) będący "wrogiem wszelkiego postępu i instytucji demokratycznych, swobody prasy, niezawisłości sądów" brzmi niepokojąco znajomo. Gorzej wypadają bajki mające dowodzić przewagi katolicyzmu nad wszystkimi pozostałymi religiami.

Więcej szczegółów tutaj:...

Jarosław Wiśniewski | 2018-04-12

Henryk Sienkiewicz rewelacyjnym pisarzem był. Ta książka kolejny już raz potwierdza tę tezę, z którą wielu użytkowników naszego portalu może się zgodzić. Wstępem i przypisami książkę opatrzył Tomasz Jodełka-Burzecki. Wstęp oraz przypisy bardzo udane i na wysokim poziomie. A same literackie teksty Sienkiewicza? Również bez większych minusów, ciekawe, barwne, z charakterem.
Baśnie i legendy podzielone zostały na trzy kategorie. Pierwsza nosi tytuł "Z dawnych dziejów. Z dalekich krajów" i obejmuje jedenaście baśni, legend, opowiastek. Druga grupa z siedmioma tekstami nosi tytuł ogólny "Polska dola i niedola". Cztery ostatnie literackie teksty Sienkiewicza obejmuje część pod tytułem "Z krainy baśni". Jakie są te baśnie i legendy? Mądre, z morałem, interesujące, inspirujące, czasem i miejscami nieco śmieszne, czasem wzruszające, dobrze przemyślane, ułożone oraz napisane. Nawiązują najczęściej do wydarzeń prawdziwych z historii świata i Polski, mogą być punktem wyjścia dla rozmaitych...

"Baśnie i legendy" to utwory, w których Sienkiewicz opowiada o tym, o czym zawsze - miłości ojczyzny, pamięci przodków poległych w jej obronie, trwaniu w swoich przekonaniach (np. wierze) - ale w krótszej formie. Czyni to poprzez ukrycie tego przekazu w opowieściach stylizowanych na antyczne legendy (tematyka starożytnego Egiptu, Grecji, Rzymu), podania ludowe, opowieści zahaczające o historię Polski czy o kulturę chrześcijańską. Nie brak w nich także odwołań do ówczesnej sytuacji politycznej Europy (początek XX w.)
Oprócz tematyki, która może nie każdemu przypaść do gustu, Sienkiewicz ma również jak zwykle do zaoferowania świetny pisarski styl, równie dobry w krótkich dwustronnicowych formach, co w wielkich powieściach. Mnóstwo aluzji, ciekawych spostrzeżeń, dobrej polszczyzny początku XX w. - a także dobre stylizacje na język starożytnych kultur, a także w jednym opowiadaniu znalazła się gwara góralska ("Sabałowa bajka").

Smerfnawisnia | 2016-04-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Na długo szczególnie zapadnie mi w pamięci jeden utwór i pewnie nie raz po niego jeszcze sięgnę. Kapitalny utwór ,,Dwie łąki'' zainspirowany hinduizmem,w którym autor w sposób niesamowity wyjaśnia nieodłączność śmierci w naszym życiu. Polecam rodzicom w tym trudnych chwilach kiedy dziecko pierwszy raz spotyka się z rozważaniem dotyczącym śmierci. Naprawdę REWELACYJNE ukazanie sensu śmierci jako elementu przejścia z pracowitego życia do zasłużonego odpoczynku. Oczywiście baśń o zabarwieniu konkretnej religii - hinduizmu, ale polecam wyznawcom wszystkim, gdyż stanowi świetny wstęp do nawiązania rozmowy na temat bytności wokół nas innych wyznań.

Lolek90 | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Sienkiewicz z zupełnie innej strony. Kilka krótkich nowelek ze świetnymi aluzjami dotyczącymi życia Polaków pod zaborami. Doskonały przykład na to, jak okpić władzę sprytnie ukrywając jej wady pod zasłoną chociażby greckich legend. Szczerze powiedziawszy zastanawiam się czy rosyjska i niemiecka cenzura naprawdę była taka ślepa i nie zauważała tak wyraźnych w tekstach aluzji, czy po prostu już sobie odpuściła. Ale tego chyba się nie dowiem. Aha, i niech nikogo nie zmyli tytuł - trudno będzie zrozumieć treść opowiadań nie znając historii Polski, więc lektura raczej nie dla najmłodszych...

Grzegorz | 2011-05-24
Przeczytana: 1990 rok

Piękny zbiór...

Anton | 2015-05-30

Czytałem jako dziecko i byłem zachwycony. Potem dorosłem i zachwyt mi przeszedł, ale pozostał sentyment:)

ZakurzonePióro | 2016-01-27
Przeczytana: 24 stycznia 2016