O podstawie dostatecznej

Okładka książki O podstawie dostatecznej
Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Wielkie dzieła filozoficzne filozofia, etyka
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Wielkie dzieła filozoficzne
Tytuł oryginału:
Über die vierfache Wurzel des Satzes vom zureichenden Grunde
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
8373897364
Tłumacz:
Ignacy Grabowski
Tagi:
filozofia Schopenhauer
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
236
62

Na półkach: ,

Czworaki korzeń racji dostatecznej to twór myśli, która opisując świat zaznacza w nim właśnie cztery korzenie tejże racji, racji dla tego, dlaczego coś bardziej jest, aniżeli nie jest.
W świecie filozof widzi cztery konieczności czy racje:
1) stawania się, a więc przyczynowość stricte fizyczną (np. jeżeli kula bilardowa uderzy inną kulę, to ta podąży w danym kierunku),
2) prawdziwość logiczną (np. jeżeli obydwie wszystkie przesłanki wnioskowania są prawdziwe, to i poprawnie przeprowadzony wniosek z konieczności musi być prawdziwy),
3) bycia (która to racja określa wzajemną relację do siebie czystych elementów czasu i przestrzeni) oraz
4) prawo motywacji czyli przyczynowość wolitywna (np. o wybraniu tej a nie innej drogi postępowania decyduje prawo motywacji, które jest wyznacznikiem dwóch czynników: przedmiotów determinujących wolę (np. pokusy) oraz samej struktury woli, która jest zindywidualizowana i niezmienna (charakter empiryczny człowieka).
Należy pamiętać, że Schopenhauer jest spadkobiercą dorobku Kanta, a sam nawet uważa się za kogoś więcej, bo jedynego ucznia Kanta, który poprawnie go zinterpretował i zakończył jego myślenie swoją twórczością, a więc odkryciem w człowieku woli, która jest pochodną transcendentalnej woli jako rzeczy samej w sobie. Przekroczył zatem - wedle własnego mniemania - ograniczoność Kantowskiego transcendentalizmu, który rzeczy samą w sobie spychał w otchłań niepoznawalności.
Osobiście polecam inne wydanie tej książki z Wydawnictwa Marek Derewiecki, gdzie występują bardziej aktualne terminy mające miejsce w filozofii Schopenhauera.

Czworaki korzeń racji dostatecznej to twór myśli, która opisując świat zaznacza w nim właśnie cztery korzenie tejże racji, racji dla tego, dlaczego coś bardziej jest, aniżeli nie jest.
W świecie filozof widzi cztery konieczności czy racje:
1) stawania się, a więc przyczynowość stricte fizyczną (np. jeżeli kula bilardowa uderzy inną kulę, to ta podąży w danym kierunku),...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    97
  • Przeczytane
    33
  • Posiadam
    24
  • Filozofia
    8
  • Ulubione
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Rozwój osobisty, coaching
    1
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
    1
  • Na półce
    1
  • Domowa biblioteka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O podstawie dostatecznej


Podobne książki

Przeczytaj także