Geniusz i obłąkanie

Seria: Meandry Kultury
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
Genio e follia
Aesir

"Istotnie w burzliwym i namiętnym przebiegu życia geniuszów i obłąkanych są momenty wspólne. Wspólnymi są egzaltacja, połączona z wrażliwością i przerywana stanami znużenia, wyczerpania, które są jej następstwem, oryginalność utworów artystycznych i odkryć (...), wielkie roztargnienie, silna skłonność do samobójstwa, wreszcie dosyć często - alkoholizm i olbrzymia próżność. Wśród genialnych ludzi byli wprawdzie tacy, którzy dostali potem obłąkania, jak również wśród obłąkanych tacy, którzy pod wpływem choroby wykazywali przebłyski geniuszu, ale jeżeli chce się z tego wyprowadzić wniosek, że wszyscy ludzie genialni muszą być obłąkani, to znaczy, że zniekształca się dane i powtarza błędne mniemanie dzikich, którzy uwielbiali jako natchnionych przez Boga wszystkich ludzi chorych umysłowo.
Geniusz ma świadomość swej siły, ceni się i nie zniża do poufałego zbratania się ze wszystkimi, ale nie ma tej pychy, która opanowuje umysły chore i wykracza poza granice prawdy, a nawet prawdopodobieństwa.

źródło opisu: Wydawnictwo vis-à-vis/Etiuda, 2015

źródło okładki: http://etiuda.net/index.php?p=galleryGalleryShow&a...»

jeździecZgłową | 2019-01-27

Servus
Książka ta z punktu widzenia naukowego to anachronizm.
I jest to piękne.
We współczesnych książkach dominują twierdzenia oparte są na badaniach.
W tym dziele większość doniesień ma charakter anegdotyczny.
I nie ma co się dziwić.
Opisując geniuszy sięga autor po biografie wielu wybitnych artystów i badaczy.
Analizuje wzmianki o nich z różnych źródeł np. listów.
Opisując "obłąkanych" sięga po relacje o twórcach sekt,
alkoholików, osób odizolowanych od społeczeństwa i przestępców.
Autor opisuje historie poszczególnych osób próbując znaleźć elementy wspólne i wykryć prawa rządzące ludzką psychiką. To początki nauki.
Pojawia się już analiza ilościowa.
W czasach wydania było to dzieło ważne.
Obecnie jest miłym świadectwem dawnych lat.
Musisz wiedzieć przyjacielu, że czyta się to dzieło bardzo dobrze.
Autor opisuje wszystko niezwykle dokładnie, barwnie z nieukrywaną erudycją.
I tutaj uwaga! Lombroso tak jak wielu pierwszych badaczy ludzkich zachowań miał wykształcenie...

Judith | 2018-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Z początku nie wiedziałam, że to stare dzieło.
Część rzeczy jest oczywiście przestarzała i dziwna (np. wpływ położenia miejsca na ilość artystów pochodzących z niego), lecz pod kątem interesujących historii książka jest dobra.
Kupiłam ją, bo chciałam przeczytać coś wciągającego o związku szaleństwa i geniuszu. Po części zaspokoiło to moją ciekawość - interesująca książka jak na swoje epokowe standardy. Z drugiej strony pewnie oczekiwałam czegoś innego, z większym uwzględnieniem artystycznego punktu widzenia (w końcu autorem jest lekarz), więc może ja do romantyzmu powinnam wrócić. W każdym razie podobało mi się.
Trochę jest tam statystyk, po których tylko przesuwałam wzrokiem, ale za to na końcu są np. fragmenty pism "obłąkanych". Ucieszyły mnie z kolei rozdziały, w których się pojawiły wnioski dotyczące postrzegania szaleństwa w różnych kulturach albo o cechach geniuszy i szalonych osób.

Andrzej Belgrad | 2012-11-29

Może 19-wieczna metodologia jest już mocno nieaktualna i chwilami śmieszy, ale trzeba docenić zgromadzoną tu ilość danych i interesujących małych narracji. Wszystko to ubarwia niejedna świeża myśl Lambroso (który sam, mam wrażenie, jest największym wariatem ze wszystkich opisywanych). Sporo zabawnych momentów w tej książce też się znajdzie, na przykład historyjka o Rousseau, który wyrywa fontannę z paryskiego ogrodu i jeździ z nią po prowincji, w celu zbierania pieniędzy za możliwość podziwiania instrumentu.

Novik | 2012-10-20
Przeczytana: 31 października 2012

Trąci.

silverraven | 2010-10-20

Czytałam tę książkę gdy miałam piętnaście lat. Pamiętam, że choć ciężko było mi przebrnąć przez niektóre partie tekstu, to wywarła na mnie duże wrażenie. Zdaniem autora ludzie kreatywni, genialni twórcy przejawiają niekiedy zachowania mogące świadczyć o tym, iż granica między szaleńcem a geniuszem jest niezwykle cienka. Na poparcie swej tezy autor przytacza dużo interesujących faktów z życia genialnych malarzy, pisarzy i innych twórców