Krótkie życie

Wydawnictwo: Amber
Żyzn' korotka
dowłatow, proza rosyjska, życie
Calendula

Pisarka marząca o spotkaniu z kapryśnym Mistrzem, student wysłany do pracy w kombinacie warzywnym, gdzie jakoś tak przypadkiem zostaje złodziejem (i mężczyzną), pracownik naukowy kuszony wrażeniami podczas delegacji w Paryżu, przywołany do porządku przez `partyjne sumienie`, dziennikarz pisujący zakłamane artykuły i topiący wstyd w alkoholu. Opowiadania zaludniają bohaterowie, których marzenia konfrontowane są z brutalną rzeczywistością.

panmrl | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Czego dowiadujemy się od Dowłatowa-dysydenta?
Że Rosjanin na emigracji czuje się jak w domu dopiero wtedy, gdy mocno kopnie się w mosznę i, zwijając się z bólu, spędzi parę dni w szpitalu. Ach, cóż za rozkosz!
I że Rosjanin w Kraju Rad ery Breżniewa w ogóle czuje coraz mniej, natomiast coraz więcej pije. I kocha literaturę, ach, jak on kocha literaturę!
Krótko mówiąc: standardowa rosyjsko-radziecka proza, zgrabne słodko-gorzkie opowiadania o groteskowej rzeczywistości. Widać dziennikarski sznyt Dowłatowa, bo zdania krótkie i precyzyjne.

Sylwia | 2016-12-01
juls23 | 2016-09-29