Крокодил

Siermiężna Moskwa końca lat siedemdziesiątych. Męskie towarzystwo w redakcji pisma filozoficznego w oparach dymu z papierosów i alkoholu. I do tego krokodylpijacki majak, sumienie, fatum czy kara boskaa Rzecz o słabej duszy, bez ciężkich morałów, a przez to jeszcze bardziej wstrząsająca. świetna rosyjska szkoła literacka, wyraźnie podszyta Bogiem, filozofią i Dostojewskim.

Ytr0001 | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Lowa Pomadow, redaktor gazety aspirującej do miana pisma uniwersytecko - filozoficznego spędza dnie na spotykaniu się ze znajomi z pracy i piciu – piciu w pracy, po pracy, przed pracą, kiedy tylko się da. Są lata 70, jesteśmy w Moskwie i wraz z Lową wędrujemy brzydkimi, brudnymi uliczkami od pubu do autobusu, od autobusu do znajomych, od znajomych do ciemnych zaułków, a wszystko to chwiejnym krokiem i w zamroczeniu alkoholowym.

Lowa obraca się w środowisku pseudointeligentów przekonanych o własnej wiedzy i mądrości, filozofujących nad kieliszkiem. Sam jest przekonany, że na pewno wynalazł jakąś wielką teorię, tylko wystarczy przysiąść, wziąć się do czytania książek, opisać do wszystko wraz z bibliografią i wtedy na pewno osiągnie coś wielkiego, nie tak jak niektórzy, co piszą tylko pseudo inteligenckie bzdury...! Tylko najpierw trzeba skończyć pić, ale co to jest dla kogoś tak wspaniałego jak Lowa...? Troszkę nie wychodzi, ale jutro już na pewno się uda!

„Krokodyl” to bardzo...

Agene | 2013-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2013

"Krokodyl" jest o pijaństwie - nie o alkoholizmie, a właśnie o pijaństwie, o upodleniu, i pozornym żalu, który jest żałosną dumą. Do pewnego stopnia obrzydza alkohol. Pierwsza połowa jest ciężka, ale im więcej krokodyla i końca, tym lepiej, a sama końcówka jest świetna.

Moja recenzja tutaj: http://rupieciarnia.xaa.pl/viewtopic.php?p=9625#p9625

michuk | 2010-02-26

Rosyjska dusza - podejście współczesne. Nie jest to Dostojewski, ale to bardzo dobra literatura pijacka. O bezsensie życia, niezależnie w jakim systemie. Każdy kto przez jakiś czas swojego życia pił za dużo, znajdzie tu cząstkę swojej historii.

Rita | 2013-11-20
Przeczytana: 11 listopada 2013