Chłopiec znad Wisły

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61194-84-2
Beletrystyka
Kamila

Niezwykłe wspomnienia mężczyzny, obejmujące swoim zakresem dwudziestolecie międzywojenne, okres okupacji oraz późniejsze lata PRL-u. W tej ciekawej i wartościowej retrospekcji sielanka przeplata się z tragizmem, opisy prześladowań ludności polskiej przez hitlerowców z pełnymi uroku zabawami dzieci i śmiesznymi wydarzeniami, jakie stały się udziałem tytułowego chłopca, a później dorosłego już człowieka. Spoiwem dla swoich wspomnień Autor uczynił Wisłę, która ukazana jest jako symbol radości i nieprzemijającego piękna.

Mani | 2011-04-09
Przeczytana: 2011 rok

Edmund Połomski urodził się właśnie nad Wisłą i tam spędził swoje dzieciństwo, oraz najlepsze chwile życia. Nic więc dziwnego, że postanowił utrwalić sobie owe czasy na kartkach książki.
Głównym bohaterem książki jest Tomasz. Początek książki, to jakby wprowadzenie do jego rodziny, poznajemy jego babcię, matkę oraz ojca i w końcu jego samego. Chłopiec, od najmłodszych lat jest bardzo zdolny, szybko się uczy, ma zdumiewająco dobre wyniki w nauce, równocześnie jest osobą bardzo sympatyczną, koleżeńską i pomocną, czym zyskuje w krótkim czasie miłość kolegów, nauczycieli i sąsiadów. Sama przyznam, że Tomka nie sposób nie lubić, jest postacią wręcz nierzeczywistą w swojej serdeczności.
Jego losy śledzimy na tle historii Polski w czasach II Wojny Światowej i po niej. Znajdziemy tu między innymi skutki wojny, to, jak wyglądała ona od podszewki, ciężkie warunki życia i pracy, ale przede wszystkim strach przed tym, co nieznane.
Książka skupia się przede wszystkim na ukazaniu Gdyni i obrzeży...

Muminka | 2016-02-14
gablo | 2013-10-24