Salim

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61194-79-8
Beletrystyka, kultura, literatura
Kamila

Tytułowy Salim to szesnastoletni Irakijczyk mieszkający w Al-Hilli. Po stracie starszego brata staje się on jedynym żywicielem rodziny. Szukający zemsty młody Arab odnajduje majora Grada, który stacjonuje w polskiej bazie wojskowej i staje się jego informatorem... Tytułowy Salim to szesnastoletni Irakijczyk mieszkający w Al-Hilli. Po stracie starszego brata staje się on jedynym żywicielem...

i staje się jego informatorem...
Tytułowy Salim to szesnastoletni Irakijczyk mieszkający w Al-Hilli. Po stracie starszego brata staje się on jedynym żywicielem rodziny. Szukający zemsty młody Arab odnajduje majora Grada, który stacjonuje w polskiej bazie wojskowej i staje się jego informatorem...Salim to błyskotliwe i rzetelne studium nastrojów związanych z wojną w Iraku. Konflikt pokazany jest zarówno od strony samych Irakijczyków, jak i stacjonujących na ich terenach kontyngentów wojskowych, głównie polskiego. Większość przekazów filtrowanych jest przez psychikę jednostki i jej odczucia. Autor w umiejętny sposób przekazuje czytelnikowi emocje targające ludźmi o jakże odmiennych kulturach i zadaje pytanie o cel i zasadność ingerencji polskich sił zbrojnych w konfliktach na innym kontynencie.

– Krew mnie zalewa, jak widzę bezsensowność naszego zaangażowania tutaj. Amerykanie zabezpieczyli swoje interesy. Nie dość, że rządza w regionie, to jeszcze setki, jak nie tysiące cystern wywożą ropę via Kuwejt do Stanów. A my? Zbawcy narodów? My jesteśmy małymi pomagierami Jankesów, przykrywką dla ich brutalnej zachłanności. Po prostu Irak to dla nas żaden interes.
– No, majorze, a gdzie jest walka o demokrację, wolność, prawa człowieka? Po to też tu jesteśmy.
– To są hasła, czasami tylko hasła. Ten kawałek świata ma swoją wizję życia. Tutaj obowiązuje inna historia, inna kultura, a przede wszystkim inna religia. Wartości świata zachodniego, jego stylu życia nie można narzucać siłą. Każdy zadany gwałt rodzi nowy gwałt. Akcja reakcję. Jak świat światem, tak było i jest”.

Autor, Jarosław Granat, był oficerem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku w latach 2004-2005.

jud123 | 2013-07-27

Żal, że książka jest tak krótka. To wciągające studium kilku tygodni z życia oficera polskiego na placówce wojennej w Iraku.

pawba | 2011-06-03
Przeczytana: 2010 rok