Dzienniki Kaina

7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61194-69-9
Beletrystyka
Kamila

Gabor Bethlen (ur. 26.08.82) – absolwent religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prozaik, poeta, kompozytor oraz multiinstrumentalista, lider formacji NarcolipZ. W swojej twórczości poddaje bezkompromisowej wiwisekcji człowieka XXI wieku, uwikłanego w konflikt pomiędzy jego zwierzęcą naturą a wymogami społeczeństwa, w świecie technologicznego rozwoju eliminującego wszelkie przejawy duchowości.

„Dzienniki Kaina” to literacki debiut Gabora, luźno nawiązujący do tragedii w Thurston High oraz Columbine w Stanach Zjednoczonych, gdzie uczniowie otworzyli ogień do swoich rówieśników. Akcja powieści rozgrywa się w Nowej Hucie. Szesnastoletni Adam, kierowany wewnętrznym głosem swego wyimaginowanego brata, postanawia dokonać masakry w swojej szkole, rejestrując zdarzenie na taśmie video. W tym celu nawiązuje współpracę z początkującym reżyserem, która przekształca się w homoseksualny związek. Z czasem w umyśle reżysera tworzy się fabuła, której kulminacją ma być zaplanowana masakra. W jedną z głównych ról wciela się ich rówieśniczka, zarażona wirusem HIV przez swojego chłopaka. Świadomość nosicielstwa rodzi w niej pragnienie zemsty, które zaspokaja zarażając przypadkowych kochanków. Ich losy splatają się ze sobą, dążąc do dramatycznego finału w tej momentami surrealistycznej opowieści o dojrzewaniu instynktów i poddaniu się ich destrukcyjnym wpływom. Dzienniki Kaina odzierają młodość z jej przywilejów, utrata niewinności niesie za sobą ryzyko odwetu. A nie ma odwetu bez ofiar.

kasandra_85 | 2011-03-14
Przeczytana: marzec 2011