Spowiedź bezrobotnego

Wydawnictwo: Novae Res
978-83-61194-85-9
Beletrystyka, bezrobocie, emigracja
Kamila

Książka stanowi zapis 18 lat borykania się Autora ze zjawiskiem bezrobocia, jego sukcesów i porażek. „W tym czasie podjechał biały bus z łódzką rejestracją, z którego wysiadło dwóch niezbyt sympatycznie wyglądających mężczyzn. Jeden z nich mówił po rosyjsku. – No, szkoda czasu – ponaglał nas ten ze złotym łańcuchem. – Kto zapłaci, ten jedzie na kwaterę, a jak ktoś nie chce, to może wracać...

„W tym czasie podjechał biały bus z łódzką rejestracją, z którego
wysiadło dwóch niezbyt sympatycznie wyglądających mężczyzn. Jeden z nich
mówił po rosyjsku.
– No, szkoda czasu – ponaglał nas ten ze złotym łańcuchem.
– Kto zapłaci, ten jedzie na kwaterę, a jak ktoś nie chce, to może
wracać do domu.
Powoli zaczęliśmy wyjmować pieniądze.
Ściśnięci jak śledzie w beczce podjechaliśmy dwa kilometry dalej. Po
wyjściu z auta zobaczyliśmy stojący na kompletnym odludziu budynek.
Wyglądał jak typowy magazyn – wysokie ściany, betonowa posadzka z
kratką ściekową pośrodku. Na zewnątrz był szlauch podłączony do rury z
wodą. Za toaletę służyły okoliczne pola.
– Może to nie są pałace, ale da się mieszkać – pocieszał nas
jeden z czwórki „opiekunów”. – Prąd macie za półtora euro
dziennie, jedzenie będziemy wam dowozić. Do pracy też was zawieziemy,
no, może nie wszystkich od razu.
Raptem wybuchło zamieszanie. Do Sławka, który spisywał na karteczce
numer rejestracyjny busa, doskoczył jeden z pośredników i zaczął go
okładać pięściami, krzycząc: „Ty mendo jeb..! Ty chciałbyś sprzedać
nas glinom! Ja cię ukatrupię i zakopię tam, gdzie nikt cię nie
znajdzie!".

awiola | 2012-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2012

„Szef firmy dzieli zgłoszenia na dwie równe kupki i jedną z nich wyrzuca od razu do kosza. Na pytanie, dlaczego tak zrobił, odpowiada, że nie potrzebuje w firmie pracowników, którzy mają pecha”

Dotąd nie spotkałam książki poruszającej tematykę bezrobocia w Polsce, po przejściu na gospodarkę wolnorynkową, która właśnie taki sposób poruszałaby ten temat. Jest to z pewnością cenna pozycja, gdyż ukazywana jest z perspektywy bezrobotnego.

Dość specyficzny jest podział książki na dwie części. Pierwsza podzielona jest na rozdziały. Druga część natomiast opisuje lata 2001-2008 w formie pamiętnika autora.

Ireneusz Gębski - sprzedawca, magazynier, operator wózków widłowych, kierownik magazynu, ochroniarz, agent towarzystwa emerytalnego. Mający duże doświadczenie w zbieraniu owoców na saksach, chałupnictwie wysyłkowym oraz w sprzedawaniu pościeli. Pracownik budowlany, wreszcie pracownik auto-szkoły. Chyba udało mi się wymienić wszystkie profesje, jakie wykonywał autor w latach...

Mani | 2011-06-09
Przeczytana: 2011 rok

Pan Ireneusz Gębski jest osobą wszechstronną, ukończył, bowiem szkołę górniczą, liceum ogólnokształcące i studium ekonomiczne, pracował na wielu stanowiskach i na każdym z nich, powierzoną mu pracę wykonywał jak najlepiej. Pech sprawił, iż w 1990 r. Pan Irek stracił pracę po raz pierwszy. Piszę, „po raz pierwszy”, bo od tamtej pory, do roku 2008 takich zdarzeń było więcej. O nich wszystkich możemy przeczytać w „Spowiedzi bezrobotnego”, która jest opisem życia pisarza na bezrobociu.
Muszę przyznać autorowi trzy medale. Pierwszy za odwagę, gdyż nie łatwo pisać o sobie samym znajdującym się w tak trudnej sytuacji i materialnej i psychicznej. Drugi za wytrwałość, bo Pan Irek nigdy się nie poddał i nigdy nie pozostał bezrobotnym z własnego wyboru i „nie chcenia” robienia czegokolwiek by zmienić ten stan. Ostatni za szczerość, gdyż nic tu przed czytelnikiem nie zatajono, więc stajemy twarzą w twarz z prawdziwym obliczem bezrobocia. Przy tej okazji, możemy również zobaczyć jak wyzyskiwani...

xVariax | 2013-12-13
yasmin | 2011-08-19