Pogłos

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04451-3
poezja, ewa lipska, lipska, poezja polska,
poezja
czytamchopina

Osiemnaście wierszy, trzy małe poematy prozą. Nowy tom Ewy Lipskiej to dobrze znana, wciąż się odnawiająca, intensywna poezja, zapraszająca do wielokrotnej lektury. Tytułowy „pogłos” to metafora powracającej uparcie przeszłości. To zachęta do przemyślenia własnego życia, do spojrzenia raz jeszcze na przestrzeń i czas egzystencji, na siebie i na innych. W Pogłosie nie brak też wyjazdów,...

Tytułowy „pogłos” to metafora powracającej uparcie przeszłości. To zachęta do przemyślenia własnego życia, do spojrzenia raz jeszcze na przestrzeń i czas egzystencji, na siebie i na innych. W Pogłosie nie brak też wyjazdów, powrotów i ucieczek, nie brak przeszukiwania czasu i przestrzeni, nie brak myśli o umieraniu. Zarazem jednak na plan pierwszy wysuwa się miłość. Poetka mówi o niej po swojemu - oszczędnie i głęboko.

Są w tym tomie zdania i obrazy zasługujące na bardzo długie trwanie: o życiu pięknym jak pożar, o śmierci, którą można zostawić jak psa przed sklepem, o miłości, która jest jasnowidzem.

Ewa Lipska podarowała nam wszystkim jeszcze jeden, piękny i mocny tom wierszy.

(z recenzji prof. Mariana Stali)

Ewa Lipska jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Zawsze jednak osobna, tak jak osobna i wyrazista jest jej poetycka dykcja, nieufność do „zastanego” języka, błyskotliwa metaforyka, gęstość znaczeń, paradoks. Autorka tekstów piosenek, felietonistka. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”). Przez wiele lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką. Uczestniczka międzynarodowych festiwali literackich oraz pobytów stypendialnych (USA, Niemcy). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i wiceprezes polskiego PEN Clubu.

(z opisu na stronie wydawcy)

Medellin | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Ostatnio czytam coraz więcej tomików wierszy polskich poetek i zakochuję się w ich utworach. Wracam raz po raz do Wisławy Szymborskiej, odkryłem też dla siebie Julię Hartwig. Postanowiłem również przeczytać wiersze Ewy Lipskiej, której nazwisko znałem od dawna. Niestety, tylko nazwisko, wierszy nie. Nareszcie przyszła pora aby to zmienić.

Mój pierwszy raz z Ewą Lipską, w jej tomiku "Pogłos" uważam za niezwykle udany. Bardzo spodobały mi się obrazy, które poetka kreuje swoimi metaforami. W ogóle dużo w tych wierszach doznań zmysłowych, bo także dźwięki i zapachy można łatwo sobie przywołać ich lekturą. Spodobały mi się m.in. takie zdania:
"Zbiegły z zaświatów oddech na twarzy kelnera".
"Staliśmy na balkonie. Naftalina wspomnień wietrzyła się na sznurku".
"Zainwestowali w ucho Mozarta aby usłyszeć rwący potok pieśni".
"Patrzy na nich zdumione dziecko
którego piłka wpadła do albumu".

Za bardzo udany pierwszy raz - 10 gwiazdek

EwaWu | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Droga pani Schubert, nie mogę wytłumić
powracającej przeszłości. Hałaśliwych kłótni
języków obcych. Nie mogę wyciszyć głośnej
gorączki naszych rozpalonych głów. Ucieczek
z domu. Przenikliwych zapachów pogrzebów
i mięty. Życia w cudzysłowie. Nie mogę wyizolować
mniejszości z krzyku większej całości. Co mówi na
to lekarz? To tylko nie leczony, chroniczny pogłos.

Powyższy wiersz to tytułowy "Pogłos". Ten pogłos przewija się przez umysł zawzięcie, przypominając o prawdzie zapomnianej przez ludzi. Choćby to "życie w cudzysłowie" wytyka naszej egzystencji sztuczność, powściągliwość, niedosłowność. Życie na niby, udawanie kogoś, kim się nie jest, wtapianie się w role.

Lipska uparcie przypomina o cykliczności życia i śmierci, o sensie w tym kole ukrytym.

Za mało mieliśmy odwagi
aby urodzić się jeszcze raz.
(...)
W ziemskiej siłowni prężą się
jeszcze nasze muskuły.

Jakiż to nadludzki trzeba podjąć wysiłek, aby być człowiekiem na tym świecie? Aby w owo "życie w cudzysłowie"...

różaJerycho | 2016-08-25

Właśnie zakończyłem leniwą żeglugę po romantycznych falach nostalgii. Wiersze ' Pogłos ' są czasem przeszłym dobrych wspomnień i chwil. Lekko ckliwa i intymna rebelia na teraźniejszość. Nie jest to jeszcze apokaliptyczne pisanie, ale refleksyjny odbiorca wyczuje To napięcie literackie przyprawione solą pesymizmu i pieprzem niemocy wobec nieuchronności...
Zjawiskowe metafory. Polecam.
dziękuję.