Chirurgiczna precyzja

1998-01-01
1998-01-01
Nagroda literacka Nike poezja współczesna
Inne

Okładka książki Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011 Stanisław Barańczak, Wisława Szymborska
Inne pozytywne... Stanisław Barańczak...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Blues przy odgarnianiu śniegu ze ścieżki przed domem

Wstałem dziś rano wcześniej,
bo w nocy śnieg miał spaść,
wstałem dziś rano wcześniej -
gość z TV mówił: w nocy śnieg ma spaść;
Ty pośpij z kwadrans jeszcze -
po to wstałem, żebyś mogła spać.

Są w handlu te gadżety,
te odśnieżarki, czy jak je tam zwać;
są te nowe gadżety
odśnieżarki, czy jak je tam zwać;
z tym że warczą, niestety -
szufla zgrzyta, ale przy tym możesz spać.

Ten wiersz wystarczy.

bo w nocy śnieg miał spaść,
wstałem dziś rano wcześniej -
gość z TV mówił: w nocy śnieg ma spaść;
Ty pośpij z...

Fantastyczne utwory Barańczaka. Inteligencja i precyzja w doborze słów i tematyki. To, co również stanowi o jego wyjątkowości, to fakt, że autor sięga po tak różnorodne formy poezji. A wychodzi Mu to wręcz doskonale.

Część wierszy wydała mi się szczególnie bliska.

Część wierszy wydała mi się szczególnie bliska.

Nie jestem nadzwyczajnie oczytana w poezji, żaden ze mnie koneser. "Chirurgiczna precyzja" to pierwszy poetycki tom Barańczaka, jaki trafił w moje ręce, ale po doczytaniu ostatniego wiersza już wiem, że nie ostatni.

W tej poezji jest wszystko. Forma, która potrafi być i zwięzła, i wylewna, ale zawsze przy tym precyzyjna i perfekcyjnie opanowana. To ostatnie słowo wydaje się opisywać ją najlepiej - Barańczak po wirtuozersku panuje nad słowem, zastanawia się nad nim, bawi się nim, nadaje mu rytm i wdzięk. Słowo Barańczaka jest precyzyjne i finezyjne zarazem, zawsze na swoim miejscu i zawsze nieoczywiste.

W tej poezji jest też metafizyczna głębia, ale wyrażona z poruszającą prostotą. Zastanawia się Barańczak nad rolą sztuki i jej opozycji wobec codzienności, mówi o przemijaniu, o chorobie, o przytłoczeniu życiem, poszukuje tego, co niedostrzegalne i nienazwalne, i robi to wszystko uważnie, z bezpretensjonalną szczerością. Mądrość, cynizm i poczucie humoru wyważają się nawzajem w sposób, który do mnie bardzo przemawia.

Najbardziej poruszająca część tomu to dla mnie wiersze do żony - mocno osadzone w codzienności, proste w formie, a zarazem poruszająco intymne, jak w "Płakała w nocy, ale jej płacz go nie zbudził".

"Chirurgiczna precyzja" to poezja, która zostaje.

Na pierwsze spotkanie z panem Barańczakiem wybrałem ten nagradzany tomik... i przyznaję, chyba mnie przerósł. To jest poezja z bardzo wysokiej półki i dla początkującego "czytacza" wierszy może być trudna w odbiorze. Poeta z tytułową chirurgiczną precyzją tnie słowa, by potem je zszyć, nie zawsze tak jak było przed cięciem, ale zawsze w sposób precyzyjnie zaplanowany.

Poezja...
poezja..
poezja. Czy w ogóle można ją opisać, zobrazować słowy, zamknąć jej pełnię w recenzji? Siedzę przed monitorem bezradny, próbując wyjść zwycięsko z tej niewykonalnej próby której się podjąłem. Przedstawienie treści jest w tym wypadku bardzo, bardzo trudne. Ale chyba możliwe -> kilka interpretacji krąży po sieci. Nie będę starał się im dorównać.

Poeta przedstawia przecież w swych wierszach nie tyle opisy przeżyć, ile czyste uczucia i emocje. pełno tutaj jasnych i niejasnych wspomnień, jakichś skarg na rzeczywistość, a może to tylko moja próba odczytania konkretnych utworów? Odnoszę wrażenie, że S.B tworzył (ordynarnie mówiąc) dla siebie i dla wszystkich, ale nie po to by do nich trafić, ale aby ich przestrzec.

Nie potrafię też powiedzieć nic mądrego o stylu, w którym pan Stanisław tworzył swe wiersze. Z gramatyki zawsze byłem kiepski, a ten Poeta z pewnością wymyka się zasadom gramatycznym. Oryginalny, uporządkowany chaos.

Poradźcie mi, jaki kontekst mam zgłębić, aby zrozumieć geniusz pana Barańczaka. Bo z pewnością o coś mu chodziło, gdy je tworzył, ale czasem jest to całkiem jasne, a czasem... popatrzmy:

< Powiedz krtani, że wkrótce. I powiedz powiece,
tej kołdrze z piaskiem pod nią, księżniczce, nad ranem
drażnionej ziarnkiem grochu. (Bo późno: po trzeciej).

W... no, to słowo, też na wpół martwe... w "powiecie"?
W powiecie skóry wszyscy znają się nawzajem.
Powiedz krtani, że wkrótce. I powiedz powiece.

Wieści krążą tu, z ust do własnych ust, powietrze
przez magnetofon tętnic przewija nagrane
pogłoski: ziarna gromu. Już późno, to przecież

prawie świt. Stań w łazience, patrz z bliska na powierzchnię
lusterka. Nie w twarz na dnie. W to, co zezna na niej
pyłek, rysa szkła. Powiedz krtani. I powiece.

Po pierwsze, że już wkrótce. Po drugie— po jeszcze
bardziej pierwsze— że całą widzianą na jawie
ciemnością ziarnka grobu, choć późno, poprzecie

właściwą stronę skóry, tę, gdzie się po wieczne
mgnienie skupiło Wszystko znane, nienazwane.
Którą? Wiesz przecież. Powiedz krtani. I powiece
na tym jej ziarnku globu, za późno: Po trzecie— >koniec cytatu.

I jak? I śmierć i życie w tych słowach, może ból jakiś, tęsknota...
Interpretacja wiersza według klucza to najbardziej znienawidzony element każdego egzaminu większości uczniów. Czasami (na przykład patrząc na ów wiersz) rozumiem dlaczego.

Ale i tak polecam.
polecam..
Polecam...

Poezja...
poezja..

Poeta...

Chirurgiczna precyzja słowa
Chirurg- zawód niezwykle trudny i wymagający bystrego oka a przede wszystkim determinacji i poczucia odpowiedzialności za życie człowieka. Dobrym przykładem blasków i cieni tego zawodu jest prof. Zbigniew Religa. Literatura polska również posiada swoich "chirurgów"- poetów, którzy pochylają się nad słowem, nie trzymają skalpela w dłoni a pióro. A to co łączy obie profesje to fakt, że pochylają się nad człowiekiem- chirurg ratuje ciało, poeta- duszę. Do grona lekarzy dusz niewątpliwie można wpisać Stanisława Barańczaka. Tomik Chirurgiczna precyzja to kolejny doskonały zbiór wierszy poety. Między tekstami zawartymi w tym zbiorze odnajdziemy najczęściej powtarzane elementy jego twórczości transcendencje i świat innych. Uważał on, iż zadaniem poety jest utrwalanie życia przez obserwację i zdolność zapamiętania. Są tu zawarte poszukiwania iluzji naszego trwania oraz walki z przemijaniem. A to co jest magią tego twórcy to mistrzowskie posługiwanie się słowem, trafianie w samo sedno często prostymi słowami, które trafiają najsilniej do serc.

Chirurgiczna precyzja słowa

Ten tom jest dla mnie szczególnie istotny, za każdym razem, gdy do niego wracam, przechodzi mnie dreszcz. Częściowo wspomnień, bo nie można zaprzeczyć, iż "Chirurgiczna precyzja", mimo swojej dynamiki, tchnie melancholią, materializuje odczucie upływającego czasu stapiając w jedno przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Doświadczenie czasowości jest jednym z głównych tematów tego zbioru, przedstawionym z mistrzowskim rozmachem. Tak plastycznie przedstawione doświadczenie bezlitosnej czasowości budzi niepokój - i to jest drugie uczucie, które mnie ogarnia podczas kartkowania "Chirurgicznej precyzji". Świat jako momentami absurdalny twór, dzieło Boga, w którym coś nie wyszło, dzieło nie-idealne, groteskowe ale zawierające jakiś fragment piękna w swojej ułomności.
Zdziwienie - to czuję, gdy czytam IV część tomu, dotyczącą Miłości (rozpoczyna ją vilanella: "Płakała w nocy, lecz nie jej płacz go zbudził). Bo nie wierzyłam, że można o miłości mówić niebanalnie. Myślałam, że wszystko już zostało powiedziane, a obecnie miłość można przedstawiać jedynie w formie infantylnych rymowanek.
Nie. Miłość jest. Po prostu JEST, zamknięta na przestrzał w tych kilkunastu wersach.
Która kobieta wzgardziłaby słowami, które zawiera "Alba lodówkowa" lub "Madrygał probabilistyczny"?

Barańczak mistrzem absolutnym!

Barańczak mistrzem absolutnym!

Z nagrodą Nike się nie polemizuje. Jak zwykle wszystko - genialne.

Z nagrodą Nike się nie polemizuje. Jak zwykle wszystko - genialne.

• Poezja
  • Nike