Chirurgiczna precyzja

Wydawnictwo: a5
poezja

Tom wierszy Stanisława Barańczaka uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE w 1999 roku. Jak zwykle Poeta w mistrzowski sposób posługuje się słowem. W zbiorze znajdziemy wiele kunsztownych villanelli, jak również madrygał, miniaturową arię, albę, sestynę, serenadę, rondo. Autor tradycyjnie uwzględnia w swoim poetyckim planie trzy niezbywalne elementy: "Innych, Świat i Transcendencję" (Tablica z...

Autor tradycyjnie uwzględnia w swoim poetyckim planie trzy niezbywalne elementy: "Innych, Świat i Transcendencję" (Tablica z Macondo). Ciągle najważniejszym zadaniem artysty jest utrwalanie życia w różnych formach, dzięki obserwacji i zdolności zapamiętywania. Dlatego świat stworzony przez Barańczaka nie różni się od tego, jaki znamy. Jednocześnie poeta usiłuje odnaleźć iluzję trwania i przezwyciężyć przemijalność. Jedynie poezja może stać się lekarstwem dla pamięci, zminimalizować ból, ochronić przed nicością. Elegijny utwór zamykający tom, "Płynąc na Sutton Island", jest opowieścią o czasie i uczuciach unieważniających codzienny przebieg zdarzeń. Jak poetyckie zaklęcie rozbrzmiewa w nim zdanie, że "można siłą kochania uchować coś przed zmianą".

źródło opisu: http://www.wydawnictwoa5.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/

kubax84 | 2015-06-03
Przeczytana: 2015 rok

Poezja...
poezja..
poezja. Czy w ogóle można ją opisać, zobrazować słowy, zamknąć jej pełnię w recenzji? Siedzę przed monitorem bezradny, próbując wyjść zwycięsko z tej niewykonalnej próby której się podjąłem. Przedstawienie treści jest w tym wypadku bardzo, bardzo trudne. Ale chyba możliwe -> kilka interpretacji krąży po sieci. Nie będę starał się im dorównać.

Poeta przedstawia przecież w swych wierszach nie tyle opisy przeżyć, ile czyste uczucia i emocje. pełno tutaj jasnych i niejasnych wspomnień, jakichś skarg na rzeczywistość, a może to tylko moja próba odczytania konkretnych utworów? Odnoszę wrażenie, że S.B tworzył (ordynarnie mówiąc) dla siebie i dla wszystkich, ale nie po to by do nich trafić, ale aby ich przestrzec.

Nie potrafię też powiedzieć nic mądrego o stylu, w którym pan Stanisław tworzył swe wiersze. Z gramatyki zawsze byłem kiepski, a ten Poeta z pewnością wymyka się zasadom gramatycznym. Oryginalny, uporządkowany chaos.

Poradźcie mi, jaki kontekst mam zgłębić,...

kasicon | 2014-05-29

Ten tom jest dla mnie szczególnie istotny, za każdym razem, gdy do niego wracam, przechodzi mnie dreszcz. Częściowo wspomnień, bo nie można zaprzeczyć, iż "Chirurgiczna precyzja", mimo swojej dynamiki, tchnie melancholią, materializuje odczucie upływającego czasu stapiając w jedno przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Doświadczenie czasowości jest jednym z głównych tematów tego zbioru, przedstawionym z mistrzowskim rozmachem. Tak plastycznie przedstawione doświadczenie bezlitosnej czasowości budzi niepokój - i to jest drugie uczucie, które mnie ogarnia podczas kartkowania "Chirurgicznej precyzji". Świat jako momentami absurdalny twór, dzieło Boga, w którym coś nie wyszło, dzieło nie-idealne, groteskowe ale zawierające jakiś fragment piękna w swojej ułomności.
Zdziwienie - to czuję, gdy czytam IV część tomu, dotyczącą Miłości (rozpoczyna ją vilanella: "Płakała w nocy, lecz nie jej płacz go zbudził). Bo nie wierzyłam, że można o miłości mówić niebanalnie. Myślałam, że wszystko już...

Marquee | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

Chirurgiczna precyzja słowa
Chirurg- zawód niezwykle trudny i wymagający bystrego oka a przede wszystkim determinacji i poczucia odpowiedzialności za życie człowieka. Dobrym przykładem blasków i cieni tego zawodu jest prof. Zbigniew Religa. Literatura polska również posiada swoich "chirurgów"- poetów, którzy pochylają się nad słowem, nie trzymają skalpela w dłoni a pióro. A to co łączy obie profesje to fakt, że pochylają się nad człowiekiem- chirurg ratuje ciało, poeta- duszę. Do grona lekarzy dusz niewątpliwie można wpisać Stanisława Barańczaka. Tomik Chirurgiczna precyzja to kolejny doskonały zbiór wierszy poety. Między tekstami zawartymi w tym zbiorze odnajdziemy najczęściej powtarzane elementy jego twórczości transcendencje i świat innych. Uważał on, iż zadaniem poety jest utrwalanie życia przez obserwację i zdolność zapamiętania. Są tu zawarte poszukiwania iluzji naszego trwania oraz walki z przemijaniem. A to co jest magią tego twórcy to mistrzowskie posługiwanie się słowem,...

IvonaS | 2012-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, NIKE
Przeczytana: 13 lipca 2012

Moj ulubiony fragment:
„Wstałem dziś rano wcześniej,/bo w nocy śnieg miał spaść;(...) ty pośpij z kwadrans jeszcze -/po to wstałem, żebyś mogła spać.”.

GabrielL Kamiński | 2010-11-27
Przeczytana: 08 września 1998

Najlepszy tomik Brańczaka, precyzja w każdym słowie...Doświadczenie przeistoczone w pewność wiedzy

Karol | 2013-07-09

Barańczak mistrzem absolutnym!

Dorota | 2012-09-18
Przeczytana: 1999 rok

Z nagrodą Nike się nie polemizuje. Jak zwykle wszystko - genialne.

zaniabania | 2016-11-14
Jula | 2016-11-05
Na półkach: 2016, Przeczytane, Poezje
Przeczytana: 05 listopada 2016
wmiędzyczasie | 2016-10-24
Przeczytana: 2013 rok
Zmarł Stanisław Barańczak

W nocy z 25 na 26 grudnia zmarł znakomity poeta, krytyk literacki i tłumacz - Stanisław Barańczak. W 1999 roku za tomik poezji "Chirurgiczna precyzja" został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE. Przełożył na język polski ponad 20 dzieł dramatycznych Szekspira. Prywatnie - brat Małgorzaty Musierowicz.