Wybór wierszy

Okładka książki Wybór wierszy Wisława Szymborska
Okładka książki Wybór wierszy
Wisława Szymborska Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej poezja
poezja
Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej
Państwowy Instytut Wydawniczy
1979-01-01
1973-01-01

Była to moja próba odnalezienia się w poezji - niestety nieudana. Szanuje, podziwiam ale nie moje klimaty. Z pewnością dla lubiących poezje dzieła tak wybitnej poetki będą arcydziełem.

Poezja rzeczywistości. Gdy tylko pomyślę o Wisławie Szymborskiej to się uśmiecham. Uwielbiam jej wiersze i ją samą jako postać. Źródło i przedmiot anegdot. Moja ulubiona : autorka urządziła przyjęcie na którym podała wrzątek i zupki błyskawiczne do wyboru

Tomik zawiera wiersze o różnorodnej tematyce. Jak zwykle u Szymborskiej zachwyca umiejętność przekazywania w prosty sposób rzeczy złożonych.

Mógłbym się rozpisywać na wiele stron nad językiem wierszy Szymborskiej, nad jej wyostrzonym zmysłem obserwacji, subtelnością i wrażliwością. Napiszę krótko, są niesamowite!

1910

Podziwiam wiersze tej Poetki. Wyłania się z nich obraz niezwykle inteligentnej kobiety, która podchodzi do samej siebie z dystansem, potrafi z siebie zażartować, a zarazem jest wspaniałą i wrażliwą osobą. Szymborska traktuje świat i ludzi z ogromnym szacunkiem, w Jej twórczości brak zbędnej pychy czy zadufania w sobie.
Bawiąc się słowem ukazuje różne zależności, nierzadko zwraca naszą uwagę na poważne sprawy, pisząc o nich czasem nawet z przymrużeniem oka, lecz nigdy - z lekceważeniem.

Bawiąc się słowem ukazuje różne zależności, nierzadko...

Tom liczący sobie 124 wiersze nieżyjącej już wybitnej polskiej poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, której nam Polakom nie sposób nie znać.

"Wybór wierszy" to pozycja nie dla każdego. Wiersze Szymborskiej, chociaż piękne i wybitne, jednak nie należą do tych łatwych w odbiorze i zrozumienia, podobnie jak u Herberta. Warstwa językowa jest bardzo bogata i pełna ironii, kontrastów i wszelakich gier z czytelnikiem. I żeby się na tym poznać, podumać i pozachwycać należy poezję tę czytać, czytać i jeszcze raz czytać, a przy tym najlepiej jeszcze ją czuć.

Znać się powinno, ale lubić już nie trzeba. Ja osobiście wolę Baczyńskiego, czy chociażby ostatnio czytanego, księdza Twardowskiego.

Żeby zrozumieć treść zawartą w wierszach należy długo podumać na każdym, bądź można wziąć tę książkę przeczytać ,nic nie zrozumieć i nic nie wnieść do życia. To tylko zależy od czytelnika i jego przemyśleń.

Czytamy naszą noblistkę !!!!

Czytamy naszą noblistkę !!!!

• Poezja
  • Nobliści
  • Z biblioteki szkolnej (kl. 7-8)
  • Lata 2008-2012
  • Z dzieciństwa