Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach

Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Seria: Psychologia na Co Dzień
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Verbally abusive relationship : how to recognize it and how to respond
poradniki
czupirek

Jeśli Twój partner irytuje się na ciebie, wpada w gniew kilka razy w tygodniu, jeśli obarcza cię winą za swoje zdenerwowanie, jeśli często czujesz się zaniepokojona i sfrustrowana jego reakcjami, masz wrażenie, że mówicie różnymi językami... koniecznie przeczytaj tę książkę! Autorka poddaje wnikliwej analizie przyczyny oraz destrukcyjne skutki słownej agresji. Agresja słowna jest pierwszym przejawem agresji w ogóle, jest też nieodłącznym elementem związku, w którym występuje przemoc fizyczna. Zrozumienie dynamiki tego typu związków i zaproponowanie agresywnemu partnerowi terapii może być pierwszym krokiem w zwalczaniu przemocy zarówno w rodzinie, jak i na świecie.

Northman | 2018-08-26
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Słowa to też przemoc.

Agresja... Zwykło się uważać, że słowo to dotyczy i określa (jedynie?) wszelkiego rodzaju agresywne zachowania i wynikające z nich, niejednokrotnie, rękoczyny. Nic bardziej mylnego. Słowa również są przejawem agresji. Również ranią. To, tak często pomijana i bagatelizowana, agresja psychiczna - wyrządzająca nie mniej szkód niż ta fizyczna.

Niniejsza książka za nadrzędną omawianą płaszczyznę agresji i przemocy słownej przyjmuje płaszczyznę związków. Przykładów na niedopuszczalne zachowania na tej płaszczyźnie znajdziemy w książce multum... Niestety... Jeśli jednak zło już się stało, książka ta pomoże nam w kilku rzeczach.

Po pierwsze - książka pomoże rozpoznać i nazwać problem. Nie jest on bowiem tak oczywisty i nieraz wymaga wyraźnego wskazania palcem (przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jak bagatelizowanie problemu, czasem obwinianie samego siebie i usprawiedliwianie takich zachowań, czasem elementy syndromu współuzależnienia... a tak, słowna...

Ramon | 2018-09-05
Na półkach: Przeczytane, Amor i Agape
Przeczytana: 05 września 2018

Dawno nie czytałem tak słabej książki, a czytałem sporo o podobnej tematyce: o toksycznej miłości, toksycznych związkach. Liczyłem na coś równie wartościowego. Tu jest zbyt dużo uproszczeń. Taka płytka lektura może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Dodatkowo nie mogę oprzeć się wrażeniu, że autorkę ktoś mocno skrzywdził i do dziś nie wyszła z tej traumy. Nie potrafię wyjaśnić inaczej jej paranoicznego dopatrywania się agresji w często niewinnych lub uzasadnionych stwierdzeniach.

Doracy | 2015-11-24
Przeczytana: 2004 rok

Jeśli czujesz, że im bardziej starasz się dogadać tym trafiasz na twardszy mur - ta książka jest dla ciebie. Jeśli twoja druga połowa zapewnia o miłości a ty jednocześnie czujesz się przy niej fatalnie psychicznie - ta książka jest po dwakroć dla ciebie. Jeśli często zapewnia cię że wciąż mylisz się w ocenie jej intencji - ta książka jest po trzykroć dla ciebie. Napisana z pozycji kobiety, ale autorka zaznacza, że wprawdzie musiała przyjąć jakąś płeć narracji, ale ofiarami manipulacji bywają także mężczyźni. I ta książka jest też dla nich. Bo granica miedzy przemocowcem i ofiarą nie pokrywa się z linią płci. Książka sprawia że elementy układanki komunikacji (lub jej braku) wskakują na swoje miejsce i nagle staje się jasne dlaczego z niektórymi tak trudno się porozumieć.

Elizabeth | 2015-12-29
Na półkach: Psychologia, Przeczytane

Po przeczytaniu tej książki byłam przerażona i wyczerpana. Wiele sytuacji z mojego życia stało się jasnych i to z całą okrutną prawdą. Książka pomaga odnaleźć granicę w związku - gdzie zaczyna się tak naprawdę "nasza wina". Lektura dla wszystkich którzy mimo starań nie mogą się porozumieć w swoich związkach. Podbudowuje poczucie własnej wartości i sprawia że "zdrowo" widzimy rzeczywistość.

Asmita | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Na wstępie zaznaczam, że mimo iż w tytule mowa jest o słownej agresji w związkach, każda osoba powinna sięgnąć po tę książkę. Niezależnie czy jest się w związku, czy nie. Prędzej czy później każdy z nas napotka słowną agresję. Sporo osób zapewne miało z nią do czynienia, ale być może nie zdawało sobie z tego sprawy. Jedno jest pewne - należy mieć świadomość czym jest słowna agresja i bronić się przed nią.

,,[...] Na koniec jeszcze uwaga na temat "tłumaczenia się". Jeżeli jesteś ofiarą agresji i wydaje ci się, że mogłabyś wytłumaczyć wszystko partnerowi tak, by cię zrozumiał, pamiętaj o jednym: gdyby ktoś zaczął rzucać kamieniami w twoje okno, kazałabyś mu raczej przestać, a nie próbowała tłumaczyć, dlaczego nie powinien tego robić. Słowna agresja jest takim kamieniem rzuconym w twoje okno."
s. 160

Warto nadmienić, iż nie tylko kobiety spotykają się ze słowną agresją w związku. Mimo że statystycznie to one padają częściej jej ofiarą, nie zapominajmy o mężczyznach. Oni także mają...

Ania | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 12 września 2013

Ciekawa książka i choć agresja przedstawiona jest ze strony mężczyzn równie dobrze można odnieść to do kobiet , relacji koleżeńskich.
Bardzo podobał mi się rozdział o wytyczaniu granic,to bardzo ważny element samoświadomości i chyba od tego powinno zacząć się prace nad sobą.

karola | 2018-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Człowiek sobie nie zdaje sprawy, że czasem drobne docinki słowne, uszczypliwości, niewinne z pozoru komentarze, są elementem słownej agresji. Dokąd to zmierza? Kiedy powinniśmy powiedzieć stop i odejść?
Przeglądając regały w bibliotece zaciekawił mnie tytuł. Przeczytałam krótkie wprowadzenie i wiedziałam, że jedzie ze mną do domu. Obowiązkowa pozycja dla każdej osoby, która doświadczyła słownej agresji w związku i nie tylko. W książce przedstawione są przykłady, co zaliczyć do słownej agresji, jak sobie z nią radzić. Jak również, zwraca uwagę na to, by nie przenosić tego dalej. Zwłaszcza jeśli jest się rodzicem i nie chce się popełnić błędów w ich wychowaniu. Polecam.

Amelun | 2010-10-21
Na półkach: Przeczytane, Poradniki
Przeczytana: 2009 rok

Lektura mocno subiektywna. Ocenia negatywnie głównie agresję (niefizyczną) mężczyzn w związkach, ale polecam ją każdemu, kto jest otwarty na rozwój, wrażliwy na komunikację w związku.

| 2016-04-08
Przeczytana: styczeń 2016

Otworzyła mi oczy na wiele spraw i na to, że agresja słowna może zniszczyć obie strony konfliktu. Niby byłem agresorem, a jednak też padłem jej ofiarą ... Ciężko to rozgryźć ...

neta | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Książka pomogła mi wiele zrozumieć i to w odpowiednim dla mnie czasie.