Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach

Okładka książki Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach Patricia Evans
Okładka książki Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach
Patricia Evans Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co Seria: Psychologia na Co Dzień poradniki
poradniki
Psychologia na Co Dzień
Verbally abusive relationship : how to recognize it and how to respond
Jacek Santorski & Co
2008-01-01
2008-01-01
Aleksandra Wolnicka

“Słowna agresja to forma przemocy, która nie pozostawia śladów porównywalnych ze śladami przemocy fizycznej. Może być jednak przyczyną takich samych cierpień, a powrót do normalności może trwać nawet znacznie dłużej. Ofiara słownej agresji żyje w świecie, gdzie wszystko coraz bardziej się komplikuje.. Drobne upokorzenia albo wybuchy gniewu, chłód i obojętność bądź bezwzględna dominacja, sarkastyczne uwagi, albo milczący dystans, manipulacje i wymuszenia lub nieuzasadnione wymagania to najczęstsze rodzaje zachowań.”

Jeśli spotykacie się w swojej codzienności choćby z jedną z wyżej wymienionych taktyk, powinniście sięgnąć po nowe, rozszerzone wydanie “Toksycznych słów” Patricii Evans.

Autorka poddaje wnikliwej analizie przyczyny oraz destrukcyjne skutki słownej agresji, która bywa pierwszym przejawem agresji w ogóle, jest też nieodłącznym elementem związku, w którym występuje przemoc fizyczna. Zrozumienie dynamiki tego typu relacji i zaproponowanie agresywnemu partnerowi terapii może być pierwszym krokiem w zwalczaniu przemocy zarówno w rodzinie, jak i na świecie.

Evans przeprowadza czytelnika przez wszystkie etapy tego doświadczenia - począwszy od uświadomienia sobie problemu, nazwania go po imieniu, przez charakterystykę i rodzaje słownej agresji, by skierować się ku reakcji oraz zrozumieniu źródeł podobnych zachowań, aby na koniec poddać się rekonwalescencji - która zapoczątkować powinna proces gojenia się ran. Ten jest możliwy tylko przez zmianę dotyczasowego toku myślenia.

Autorka przedstawia w swoim tekście wskazówki, jak uwolnić się od toksycznego środowiska i odzyskać poczucie własnej wartości. Nie jest to oczywiście proces łatwy, ani szybki.

W wysiłkach odzyskiwania siebie warto sięgnąć po pomoc terapeuty, który w tempie dostosowanym do konkretnej osoby, wspiera w zdobywaniu nowej świadomości i siły. Evans daje tu wskazówki zarówno osobie prześladowanej, jak i terapeutom. Wskazuje także zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w rozumieniu terapii systemowej.

“Toksyczne słowa. Słowna agresja w związkach” opiera się najmocniej na problemach pojawiających w związkach partnerskich. Tu najmocniej wybrzmiewa wzajemna współzależność.
Ostatni - bardzo ciekawy rozdział- dotyczy kwestii agresji słownej w odniesieniu do dzieci, Evans podaje tu sugestie i przykłady podawania dzieciom informacji, które pomogą ochronić je przed emocjonalnymi i psychicznymi zagrożeniami związanymi z tego typu agresją.

Ta publikacja to lektura nie tylko dla ofiar słownej przemocy - warto być uczulonym na przejawy werbalnej agresji i umieć na nie stanowczo reagować. Choć autorka skupia się w swoim opracowaniu przede wszystkim na relacjach damsko-męskich, nie zapominajmy, że z agresją słowną możemy spotkać się wszędzie - w miejscach pracy, szkołach, rodzinach. Zrozumienie dynamiki tego typu sytuacji może stać się pierwszym krokiem w zwalczaniu przemocy. Książka napisana jest jasnym, przystępnym językiem. Polecam.

Agresja słowna istniała, istnieje i będzie istnieć. Ale ewoluuje , zmienia formę i doskonali się. Mamy jednak większa świadomość i możliwość szukania pomocy.

"Słowna agresja to forma przemocy, która nie pozostawia śladów porównywalnych ze śladami przemocy fizycznej. Może być jednak przyczyną takich samych cierpień, a powrót do normalności może trwać nawet znacznie dłużej."

Toksyczne słowa, słowa które ranią, słowa które burzą twoją samoocenę, słowa które powodują, że jesteś człowiekiem, którym nie chciałabyś być. Jednak wbrew pozorom nie tak łatwo zdać sobie sprawę, że nasz związek jest toksyczny a jeszcze trudniej domagać się w nich zmian.

Jedno jest pewne, trzeba zdecydowanie reagować i wiedzieć w jaki sposób to robić ale granice muszą być wyznaczone i oczywiście warto poszukać pomocy u specjalisty.

To nie jest książka tylko dla tych, którzy martwią się swoim związkiem ale też dla ludzi, którzy chcą poznać pewne procesy zachodzące w relacjach między ludźmi i zrozumieć pewien typ zależności.

Mnie zabrakło szerszego wyjścia poza związek dwojga ludzi , bo niestety toksyczne słowa padają nie tylko w domu. Ale to może temat na następną ksiażkę.

Z pewnością warto do tej pozycji zajrzeć, by pewne zjawiska sobie usystematyzować, poddać analizie a niektóre poznać.

1975

Słowa potrafią ranić czasem bardziej niż noże. Można też karać drugiego człowieka milczeniem. W jaki sposób rozpoznać słowną agresję? Jak sobie z nią radzić? Między innymi na te pytania odpowiada niniejsza publikacja.

Uświadomienie sobie, że jest się ofiarą przemocy słownej w związku, nie jest wcale prostym zadaniem. Często ofiary wierzą w to, co mówią agresorzy, zaczynają identyfikować się z ich słowami i myśleć o sobie w krytyczny sposób. Że są głupi, że coś jest z nimi nie tak. A problem leży gdzie indziej. Autorka książki pokazuje na przykładach, jak wygląda słowna agresja. Myślę, że wiele osób może tutaj znaleźć sytuacje podobne do tych, w jakich kiedyś się znaleźli, a być może sami je mniej lub bardziej świadomie stworzyli.

Patricia Evans pokazuje, jakie czynniki zewnętrzne wpływają na to, że słowna agresja przybiera na sile. Pokazuje także, jak sobie z nią radzić. Pierwszym krokiem do próby rozwiązania tego problemu, jest zauważenie go. W tym również pomaga ten poradnik.

Bardzo dużym plusem tej publikacji są wspomniane już przeze mnie historie z życia wzięte. Na tych przykładach można poznać mechanizmy kierujące osobą, która używa słownej agresji i przekonać się, jak radzą sobie z nią ofiary. Ja znalazłam tutaj kilka odbić z mojego poprzedniego związku, w którym agresja słowna pojawiała się dość często, ale wtedy nie umiałam na nią reagować, tylko brałam te słowa do siebie.

Myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy. Otwiera oczy na pewne sprawy i każe zastanowić się nad tym, czy przez przypadek sami nie stosujemy takich zachowań w swoim związku. Całość jest napisana przystępnym językiem i bez problemu zrozumiecie, co autorka ma Wam do powiedzenia.

Czy doświadczyłaś/łeś agresji słownej?
Czy masz świadomość, że możesz być ofiarą przemocy werbalnej?
Jak to jest, że dwoje kochających się osób nie potrafi się ze sobą porozumieć?
Dlaczego cały czas to kobiety są częściej ofiarami i poddają się temu? Czy to efekt wychowywania w społeczeństwie patriarchatu?
Jak rozpoznać czy doświadczamy agresji słownej?
W jaki sposób sobie z nią radzić i naprawić swoją relację z partnerem?
#patriciaevans stara się odpowiedź na te pytania wykorzystując do tego swoje długoletnie doświadczenie terapeutyczne i pracę z osobami, które doświadczyły tego typu agresji.
Dużą wartością dodaną są ćwiczenia jak rozpoznać czy jest się ofiarą przemocy, jak sobie z nią radzić i jak znaleźć siłę aby obie strony w związku były szczęśliwe.
Cieszę się, że autorka podaje bardzo dużo przykładów i opisuje też jaki wpływ na nasze zachowanie mają czynniki zewnętrzne i wychowanie. Czasami nawet jak jedna ze stron bardzo stara się zmienić, to jest to proces trudny ze względu na utrwalone metaprogramy oraz presję społeczną lub trudne doświadczenia, kiedy przestaje nad sobą panować.
Książka, która uświadamia wiele kwestii i która jest wartościowa dla wszystkich, nie tylko dla osób doświadczających agresji słownej.

Czy doświadczyłaś/łeś agresji słownej?
Czy masz świadomość, że możesz być ofiarą przemocy werbalnej?
Jak to jest, że dwoje kochających się osób nie potrafi się ze sobą porozumieć?
Jak rozpoznać czy doświadczamy agresji słownej?
W jaki sposób sobie...

W kazdym akapicie kobieta to ofiara a faceci to ci źli i nie dobrzy. Masakra

W kazdym akapicie kobieta to ofiara a faceci to ci źli i nie dobrzy. Masakra

Sam tytuł mówi za siebie.

Jak trudno jest sobie samemu uświadomić toksyczność innych ludzi, na dodatek tych najbliższych. Ile błędów popełniamy przez "toksyczne słowa" rodziców? Jak ciężko żyć słysząc "toksyczne słowa" naszego partnera?

...

Sam tytuł mówi za siebie.

...

Rewelacyjna książka dla wszystkich. To nie musi dotyczyć tylko partnera, choć w głównej mierze tak właśnie jest. Może być to ktoś z rodziny, przyjaciel, współpracownik. Każdy przemocowy człowiek może mieć ogromny wpływ na to, że w końcu staniesz się ofiarą. Tylko my sami możemy się ocalić. Nie możemy brać odpowiedzialności za zachowanie drugiej osoby.

To nie człowiek jest problemem, tylko przemoc. Ignorowanie jej staje się jawnym przyzwoleniem do kontynuacji. A ta psychiczna potrafi nieść jeszcze więcej szkód, niż nam się wydaje. Teraz dopiero otwieram oczy na to, że się nie myliłam, że moje odczucia są prawidłowe i systematycznie przechodziłam pranie mózgu, że wciąż i wciąż moje myśli i emocje były negowane do takiego stopnia, że przestałam wierzyć nawet samej sobie.

Na szczęście autorka jest realistką i wie, że po wielu latach takiej przemocy, ofiary nie mają możliwości odejścia. Przedstawia więc sposoby na choć minimalną poprawę sytuacji i systemy obronne, które mogą choć trochę podnieść poczucie wartości. Wskazuje też pierwsze oznaki przejścia agresora z przemocy psychicznej do fizycznej, na które warto szczególnie zwrócić uwagę.

Ilość cytatów, jakie zaznaczyłam jest nie do zliczenia. Mam nadzieję, że takich publikacji ukaże się więcej.

To nie człowiek jest...

Książka wartościowa, autorka przedstawia temat szeroko. Autorka w swoich prezentacjach powtarza się, co ja oceniam jako podkreślanie pewnych kwestii. Książka nie tylko dla ludzi z problemami opisanymi w książce(głównie dotyczy związku),ale także ogólnie. Natomiast pokreślenie ,,kobiecego punktu widzenia" jest tutaj wręcz przesadzone i momentami niesmaczne co zniechęca do czytania. Można odnieść wrażenie, że nie jest to tylko kwestia teorii/doświadczenia zawodowego p. Patricii, ale próba (nawet) odreagowania. Mimo to zachęcam do zapoznania się.

Książka przede wszystkim tłumaczy, co to jest agresja. Wyjaśnia pewne mechanizmy i, moim zdaniem, zachęca do uporządkowania swojego życia emocjonalnego. Wartościowa pozycja dla osob, które zastanawiają się, dlaczego mają problemy komunikacyjne ze swoim partnerem. Ja na pewno będę do tej książki często wracać.

Książkę poleciła pani psycholog, której blog regularnie czytam. Chociaż problem mnie nie dotyczył (w czym utwierdziłam się po przeczytaniu całości),zdecydowałam się po nią sięgnąć, i dobrze. Mimo że nie znajduje obecnie zastosowania w moim życiu, wyniesiona wiedza może kiedyś okazać się przydatna. To lektura nie tylko dla ofiar słownej przemocy - warto być uczulonym na przejawy werbalnej agresji i umieć na nie odpowiednio wcześnie i stanowczo zareagować. Oceniam na 6, bo styl nie do końca mi podszedł (dużo powtórzeń, czasem tzw. łopatologia),jest też względnie niewiele odwołań do bardziej naukowych źródeł i badań. Szkoda, że nie ma tutaj też wypowiedzi mężczyzn, będących ofiarami słownej przemocy, co - chociaż rzadziej - również się zdarza.

• Psychologia
  • Poradniki