Virtualo -50% thriller

Czy powiemy pani prezydent?

Tłumaczenie: Stefan Wilkosz
Cykl: Kane i Abel (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
Shall we tell the President?
powiemy, pani, prezydent
Oceansoul

Książka ta została napisana w 1976 roku, jej akcja miała się toczyć w pięć lat później, a centralną postacią powieści miał być Edward Kennedy, najbardziej prawdopodobny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 1980 roku. Przewidywania autora się nie sprawdziły, a tłumacz uaktualnił książkę, wprowadzając do niej za zgodą autora liczne zmiany. Tak powstał pierwowzór napisanego dziesięć lat później bestselleru Córka marnotrawna.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

emindflow | 2018-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Nie spodziewałem się, że aż tak mnie zaskoczy pan Archer, bo zakończył swój cykl „Kane i Abel” z prawdziwym przytupem.
Po raz pierwszy zetknąłem się z trylogią, której każda część ma zupełnie inną formą literacką. No bo pierwsza to typowa saga rodzinna, druga - streszczenie pierwszej plus dziennikarska relacja z kampanii prezydenckiej, a ostatnia to klasyczna powieść sensacyjna z zamachem na prezydenta w głównym wątku. W mojej ocenie to duży atut, bo bez problemu można każdą z nich traktować jako samodzielną powieść. W gruncie rzeczy łączy je jedynie postać Florentyny Kane.
Wprawdzie czuje się, że te powieści zostały napisane wiele lat temu i ich język mocno odbiega od tego, który spotykamy we współczesnej literaturze, ale Archer rekompensuje to doskonałym warsztatem. Przymykając oko na liczne naiwności i uproszczenia czyta się to po prostu znakomicie.
Fajna rozrywka, świetny relaks, przyjemna i wciągająca lektura na jeden dzień.
Polecam.

Monika | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Od pierwszej przeczytanej przeze mnie książki pana Jeffrey'a Archer'a zakochałam się w tym autorze :) Każda kolejna jego historia tylko pogłębia moje uwielbienie dla jego pisarstwa.

"Czy powiemy pani prezydent?" to znakomita opowieść o planowanym zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Świetna intryga, wartka akcja trzymająca w napięciu do ostatniej strony, nietuzinkowi bohaterowie.

Polecam wszystkim lubiącym zagadki kryminalne i szpiegowskie.

atimere | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Zupełnie dobra powieść sensacyjna. Oczywiście co, jak mi się wydaje, typowe dla Archera postaci są ciut przerysowane, a opowiadana historia z lekka naiwna, może nawet utopijna. Ale szlachetny agent FBI, czy zdeprawowani producenci broni nie wydają się jakoś dramatycznie niewiarygodni, co najwyżej budzą lekki uśmiech. A i burzliwa historia miłosna w tle nie razi zanadto.

Monika | 2012-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2012

"Czy powiemy prezydentowi?" to znakomita opowieść o planowanym zamachu na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Świetna intryga, wartka akcja trzymająca w napięciu do ostatniej strony, nietuzinkowi bohaterowie.

Polecam wszystkim lubiącym zagadki kryminalne i szpiegowskie.

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Dla mnie książka była zaskoczeniem i to na plus. Nie znałem wtedy Archera a historia o potencjalnym zamachu na prezydenta (prezydentkę ?) USA bardzo mi się spodobała.

Rak25 | 2012-03-07
Przeczytana: 2011 rok

Trzecia część opowieści o Kane i Ablu, mająca niewiele wspólnego z oryginałem poza osobą głównej bohaterki - Florentyny Kane. Ale - czy Florentyna Kane jest tu główną bohaterką? Nie, jest gdzieś z boku, w tle. Zatem osoby, które szukają 3 tomu opowieści o dwóch antagonistach mocno się rozczarują. Niemniej jednak książka jest bardzo ciekawa, trzyma tempo od początku do końca, i śmiało mogę ją polecić. Mało w niej śladów opowieści obyczajowej, jest sensacyjna i dynamiczna.

jawora | 2012-05-02

,,Czy powiemy prezydentowi?''to bardzo dobrze napisany thriller polityczny.

J. Archer bardzo dobrze porusza się w takich klimatach,jest tu zagmatwana próba zamachu na prezydenta,żmudne dochodzenie,
wreszcie szybka akcja zapobiegająca zamachowi na niczego nie podejrzewającego prezydenta.
Autor pokazuje słabość władzy,której być ,albo nie być zależy od pojedynczych ludzi,przy tym stopniuje napięcie w taki sposób że trudno oderwać się od lektury.
Ta książka ,to prawdziwy relaks, wprost idealna na majówkę.

Stokrotka238 | 2017-10-28
Przeczytana: październik 2017

W trzeciej części powieści o losach Florentyny Kane, Archer znów wraca do formy po trochę słabszej "Córce marnotrawnej" Akcja powieści od pierwszych stron tak mnie porwała, że chciałam jak najszybciej dowiedzieć się kto stoi za planami zamachu na panią prezydent...

lattemacchiato | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

"Czy powiemy prezydentowi?" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Jeffreya Archera. Polecony mi przez znajomą doczekał się w końcu audiencji i u mnie.
Powieść ta, to wyścig pomiędzy FBI a zamachowcami, planującymi morderstwo prezydenta Stanów Zjednoczonych - Edwarda Kennedy'ego. Główny bohater - Mark Andrews, po studiach prawniczych i historycznych na uniwersytecie Yale postanawia wstąpić na kilka lat do FBI, uważając to za swego rodzaju przygodę i dokładniejsze poznanie metod pracy policji. Pewnego dnia, podczas rutynowej akcji jego koledzy zostają zamordowani, a on jeden zostaje z informacją o możliwym zamachu na prezydenta. Od tego czasu rozpoczyna się 6-dniowy sprint pomiędzy główną siedzibą Biura Śledczego i anonimowymi zamachowcami, których Mark musi odnaleźć i złapać na gorącym uczynku. W poszukiwaniach zaś wcale nie pomaga mu fakt, że spotyka się z córką jednego z podejrzanych - pękną panią doktor Elizabeth Dexter.
Książka napisana jest przystępnym językiem, pomimo...

Tomek | 2015-05-27
Przeczytana: 27 maja 2015

Niestety nic szczególnego - najpierw w miarę ciekawa akcja, niestety wraz z rozwojem fabuły jest tylko gorzej. Historia staje się przewidywalna i schematyczna, Superbohaterzy ratują Amerykę (i jak zawsze cały świat w pakiecie). :-)