Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Darujmy sobie te święta

Tłumaczenie: Anna Esden-Tempska
Wydawnictwo: Albatros
Skipping Christmas
MagS

Książka wydana również pod tytułem "Ominąć święta" oraz "Uciec przed świętami". Czy można zrezygnować z obchodzenia świąt Bożego Narodzenia? Wyłamać się z tradycji, uwolnić od chaosu i presji przedświątecznych przygotowań, od kupowania choinki, prezentów oraz dekorowania domu? Luther i Nora Krankowie, których jedyna córka Blair wyjechała właśnie na rok do Peru jako wolontariuszka,...

Książka wydana również pod tytułem "Ominąć święta" oraz "Uciec przed świętami".

Czy można zrezygnować z obchodzenia świąt Bożego Narodzenia? Wyłamać się z tradycji, uwolnić od chaosu i presji przedświątecznych przygotowań, od kupowania choinki, prezentów oraz dekorowania domu? Luther i Nora Krankowie, których jedyna córka Blair wyjechała właśnie na rok do Peru jako wolontariuszka, postanawiają po raz pierwszy w życiu zaoszczędzić na świętach. Rejs po Karaibach, na który planują wypłynąć dokładnie w Boże Narodzenie, będzie ich kosztował zaledwie połowę świątecznych wydatków. Niestety, wkrótce oboje przekonają się na własnej skórze, czym jest chodzenie pod prąd. Presja osób, które im coś oferują, zbierających datki lub liczących na wigilijny obiad, jest wręcz zabójcza. Główną kością niezgody staje się bałwanek na dachu. Jego brak może przekreślić szanse całej ulicy na zdobycie dorocznej nagrody. Ale to nie koniec kłopotów. W Wigilię rano dzwoni Blair z niespodziewaną informacją: jeszcze tego samego dnia wróci do domu z narzeczonym, który nigdy nie widział amerykańskich świąt i bardzo się na nie cieszy. Co robić, jak zapobiec nadchodzącej katastrofie? Półki w sklepach świecą pustkami, kupienie choinki graniczy z cudem, a goście wigilijni zostali odwołani...

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

Joanna | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Jedna z najbardziej błyskotliwych książek o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Pełna humoru i komicznych sytuacji a także wykluczenia i złośliwości wynikających z odstąpienia od zasady tradycyjnych przygotowań i obchodzenia świąt.
Świetnie wykreowana atmosfera przedświątecznej gorączki , baśniowego wizerunku świąt poprzez dekoracje w domach i centrach handlowych, wywieranej presji otoczenia w celu dostosowania się, a w przypadku innych okazji do uzyskania zysków finansowych.
Ciekawa, pełna humoru powieść o konsumpcyjnym stylu życia i komercjalizacji świąt, relacjach sąsiedzkich i wzruszającym zakończeniu. Idealna na czas świątecznych przygotowań.
Nazwisko autora jest gwarancją udanej lektury.

PABLOPAN | 2017-02-05
Przeczytana: 01 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ile rzeczy podczas świąt robimy, bo tak wypada? To pytanie towarzyszyło mi podczas całej lektury. Chociaż Boże Narodzenie w Polsce ma charakter bardzo rodzinny, to jednak nie da się uniknąć dzielenia opłatkiem z przypadkowym społeczeństwem, a "Wesołych Świąt" rzucane przez każdą sprzedawczynię w sklepie staje się wyświechtanym frazesem. Jak widać bardzo podobnie jest w Stanach. Przy czym rozmiar komercji i dziwacznych obyczajów ma u nich skalę niespotykaną nigdzie na świecie. Niemniej jednak trzeba podążać wytyczonym szlakiem, bo "co ludzie powiedzą?" A gdyby tak... uciec? Całym sercem kibicowałem bohaterom w ich planie, bo wiem, że ucieczka przed świętami jest możliwa, ale niełatwa. Osobiście uciekłem od świąt Wielkanocnych i pamiętam, że w rodzinie ta decyzja wywołała święte oburzenie. Nie doszło wprawdzie do dantejskich scen opisywanych przez Grishama, a tłum sąsiadów nie protestował pod moim domem, ale łatwo nie było. Z żalem przyjąłem zakończenie zaserwowane przez Autora, w...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiem jak wy, ale ja chciałabym OMINĄĆ ŚWIĘTA! Pomyśleć, że właśnie dzisiaj mogłabym wskakiwać na statek i przez 10 dni wypoczywać na Karaibach… ten pomysł ominięcia świątecznej gorączki wydaje się cudowny.

Luter i Nora po wyjeździe ich córki Blair do Afryki jako ochotnik Korpusu Pokoju postanawiają OMINĄĆ ŚWIĘTA i zafundować sobie 10 dniowe wakacje. Dieta, solarium i brak szaleństwa przedświątecznego - w tym roku to ich priorytety. Przeciwstawią się również Śniegurkowi, choince, prezentom, przyjęciu i kartką świątecznym… zresztą jak się bawić to na całego (oczywiście przy zgrozie sąsiadów).
Niespodziewany incydent zmienia ich plany w ciągu kilku sekund – zresztą to tylko wspomaga komizm całej książki. Na ostatnią chwilę będą musieli zrobić coś, co innym zajmuje ponad miesiąc.

Książkę przeczytałam w wigilijny wieczór, jest króciutka, w tle dominuje świąteczna gorączka, sąsiedzkie intrygi oraz ich pomoc w chwili kryzysu. Jest śmieszna, zaskakująca i wciągająca. Polecam!

wikin | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Znakomite. Nic o prawnikach. Co prawda Luter to księgowy, czyli blisko. Jak ominąć święta? Jak nie poddać się corocznej fali: sklepy, gotowanie, pieczenie, smażenie, ciasta, choinka, prezenty. A po świętach usiąść z ulgą i wyprostować nogi.
Znakomicie opisane sytuacje np kupno choinki, keksy czy kalendarze. Ile w tym humoru! A śpiewy kolęd w celu wywarcia nacisku!!!
Mam wrażenie, że Grisham znakomicie bawił się pisząc książkę. Czy wzorował się na Opowieści Wigilijnej? Może tak a może nie, ale chyba tak. Sympatyczne zakończenie.Świąteczne.
Książka, to moim zdaniem podpowiedź Grishama jak przeżyć święta.
Na co jako pierwsze zwrócił uwagę Luter, kiedy zobaczył przyszłego zięcia? Podpowiem, że odetchnął z ulgą. Sporo podobnych smaczków. Warto je poszukać.

Uwolnić Śniegurka!!!

Dominika | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Jak wczytałam się dokładniej w opis książki, to pomyślałam: "Przecież jest taki film!". Chodzi mianowicie o "Święta Last Minute".

"Darujmy sobie te święta" posiada wszystko co najważniejsze. Ukazuje wszechobecną komercjalizację świąt, co pociąga za sobą mnóstwo porządków, gotowania, zakupów oraz prezentów. Zdarza się więc zapomnieć o samej magii, jaką daje ten czas. Żeby zastanowić się nad życiem, nad istotą Bożego Narodzenia, żeby spędzić spokojnie wolny czas z bliskimi. Jednocześnie mamy do czynienia z siłą wspólnoty, z tradycją, z rodziną w dwóch odsłonach. Od tej jasnej i od tej ciemniejszej strony.

Historię z przymrużeniem oka, nutkę wzruszenia, trochę nieoczekiwanych zwrotów akcji, sporo humoru, nastój świąteczny - to gwarantuje nam książka. Polecam!

Hania | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Książka idealna na świąteczny czas. Lekka i zabawna. Ukazuje także jak duży wpływ mogą mieć na nas sąsiedzi.

Mollinka_90 | 2016-12-19
Przeczytana: 2014 rok

Wielce wymowny tytuł, który być może wielu z nas w aktualnie trwającym okresie chętnie wcieliłoby w życie. Książkę przeczytałam dość dawno temu, po obejrzeniu jej ekranizacji pt. "Święta Last Minute". To jeden z moich ulubionych filmów świątecznych, komedia pełna zwariowanych gagów, z ważnym moralnym przesłaniem na koniec. Taka jest i książka, choć moim zdaniem, film jest nieco lepszy od literackiego pierwowzoru.

Bohaterowie książki to rodzina Kranków. Nora, oddana żona i matka słynie z bożonarodzeniowego przyjęcia, ale jej mąż zmęczony corocznym teatrzykiem postanawia choć raz w życiu dokonać niemożliwego - przeskoczyć Święta, nie obejść ich, nie kupić prezentów, nie wystawić bałwanka i nie dekerować domu. Okazją do takiego nietypowego pomysłu pana Kranka jest wyjazd z domu jego córki Blair, dla której od lat wspólnie z żoną organizowali świąteczne rozrywki.

Jak to bywa, życie pisze zaskakujące scenariusze. Niespodziewanie Blair postanawia przyjechać do domu ze swoim nowym...

Hana | 2018-01-05
Na półkach: Przeczytane, Grisham John
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Jest czymś niesamowitym, że nie można własnej córce powiedzieć, że zobaczymy się po naszym powrocie z Karaibów bo wiesz, córcia, wyjeżdżamy w te święta na wakacje. No i ta amerykańska, rozpasana, do granic możliwości tradycja Świąt Bożego Narodzenia! I choć , sam Grisham jest autorem, choć konwencja komedii obyczajowej narzuciła pewne przerosty i przejaskrawienia , to moja niechęć do takich opowiastek jest tak duża, że dziękuję uprzejmie, ale postoję.
------
Obowiązkowy Śniegurek z żarówką w …… na każdym dachu rozłożył mnie na obie łopatki. Także przyłączam się do skandowania świątecznego tłumu: Uwolnić Śniegurka!!!

macias | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Leciutka, zabawna historyjka idealna do przeczytania właśnie w tym przedświątecznym, pełnym zakupowego szaleństwa okresie.

książek: 2009
piotrex | 2010-07-11

Któż z nas nie chciałby spędzić - tak z ręką na sercu :) - świąt Bożego Narodzenia w inny sposób, niż siedząc w gronie rodzinnym przed telewizorem (przy suto zastawionym stole - oczywiście)? O takiej właśnie próbie jest ta niezwykle zabawna, a zarazem ukazująca niezbyt ciekawe cechy nas wszystkich, powieść. Ciekaw jestem kiedy w polskich miejscowościach zaczną pojawiać się np. Śniegórki (o ile już się nie pojawiły) :)