Czy powiemy pani prezydent?

Okładka książki Czy powiemy pani prezydent? Jeffrey Archer
Okładka książki Czy powiemy pani prezydent?
Jeffrey Archer Wydawnictwo: Rebis Cykl: Kane i Abel (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Kane i Abel (tom 3)
Shall we tell the President?
Rebis
2010-04-16
1983-01-01
Stefan Wilkosz
powiemy pani prezydent

O ile dwie pierwsze części trylogii mają charakter obyczajowy, to jej zwieńczenie przybiera formę starej dobrej powieści sensacyjnej. Florentyna Kane, córka polskiego imigranta, zostaje prezydentem Stanów Zjednoczonych. Gdy FBI dostaje informację o możliwym zamachu na pierwszą osobę w państwie, agenci biura przystępują do akcji. Morderstwa, pościgi, żmudne, ale jednocześnie niebezpieczne śledztwo i wielka polityka w tle to kwintesencja powieści.

Świetna powieść sensacyjna, którą się czyta na jednym wdechu.
Pisarz jest mistrzem gatunku, ale też gatunkami potrafi się wybornie bawić... Nie często zdarza się trylogia, w której każda część ma inną formą literacką.
Pierwsza jest sagą rodzinną, druga - streszczeniem poprzedniej, jednocześnie dziennikarską relacją z kampanii prezydenckiej, a trzecia to klasyczna powieść sensacyjna ( zamach na prezydenta).
Rewelacja!

Świetna powieść sensacyjna, którą się czyta na jednym wdechu.

Zgrabny thriller political-fiction. Zwyczajem Autora, zagłębiamy się w meandry amerykańskiej polityki i działań służb specjalnych. Przyglądamy się cynizmowi rządzących znanemu pod wszystkim szerokościami geograficznymi, na koniec uświadamiając sobie, że nawet najlepiej skonstruowana gra może dać zaskakujące wyniki, daleko różne od zamierzonych. Dla miłośników gatunku.

Moim zdaniem Kane i Abel powinien się skończyć na pierwszej książce. Ale zarówno 2ga jak i 3cia część były bardzo solidne.

Przeczytałem masę książek Jeffreya Archera :D .

Przeczytałem masę książek Jeffreya Archera :D .

Ostatnia część cyklu "Kane i Abel". O ile część pierwsza to typowa saga, o tyle ostatnia to typowa powieść sensacyjna. Nie zachwyciła mnie.

Nie spodziewałem się, że aż tak mnie zaskoczy pan Archer, bo zakończył swój cykl „Kane i Abel” z prawdziwym przytupem.
Po raz pierwszy zetknąłem się z trylogią, której każda część ma zupełnie inną formą literacką. No bo pierwsza to typowa saga rodzinna, druga - streszczenie pierwszej plus dziennikarska relacja z kampanii prezydenckiej, a ostatnia to klasyczna powieść sensacyjna z zamachem na prezydenta w głównym wątku. W mojej ocenie to duży atut, bo bez problemu można każdą z nich traktować jako samodzielną powieść. W gruncie rzeczy łączy je jedynie postać Florentyny Kane.
Wprawdzie czuje się, że te powieści zostały napisane wiele lat temu i ich język mocno odbiega od tego, który spotykamy we współczesnej literaturze, ale Archer rekompensuje to doskonałym warsztatem. Przymykając oko na liczne naiwności i uproszczenia czyta się to po prostu znakomicie.
Fajna rozrywka, świetny relaks, przyjemna i wciągająca lektura na jeden dzień.
Polecam.

Zupełnie dobra powieść sensacyjna. Oczywiście co, jak mi się wydaje, typowe dla Archera postaci są ciut przerysowane, a opowiadana historia z lekka naiwna, może nawet utopijna. Ale szlachetny agent FBI, czy zdeprawowani producenci broni nie wydają się jakoś dramatycznie niewiarygodni, co najwyżej budzą lekki uśmiech. A i burzliwa historia miłosna w tle nie razi zanadto.

W trzeciej części powieści o losach Florentyny Kane, Archer znów wraca do formy po trochę słabszej "Córce marnotrawnej" Akcja powieści od pierwszych stron tak mnie porwała, że chciałam jak najszybciej dowiedzieć się kto stoi za planami zamachu na panią prezydent...

3 tom w zupełnie innym stylu. Wartka akcja oraz wątek kryminalny przeplatają się tworząc ciekawą historię.

Można przeczytać lub posłuchać i trochę amerykańskiej polityki liznąć.

Można przeczytać lub posłuchać i trochę amerykańskiej polityki liznąć.

• Jeffrey Archer
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Czy powiemy pani prezydent?