Irek Dudek. Ziuta Blues

Wydawnictwo: InRock
blues, Ireneusz Dudek
muzyka
fafner

15-letni chłopak zakłóca uroczyste obchody Święta Pracy. W tym samym, 1966 roku, gra swój pierwszy koncert - publiczność zrywa z siebie ubrania. Chce być bluesmanem, ale zostaje gwiazdą rock'n'rolla. Na koncertach niszczy instrumenty i skacze w tłum, a cała Polska bawi się przy jego przebojach, które miały być tylko żartem. Krążą o nim legendy, wszystkie są prawdziwe: porusza się wyłącznie taksówkami, w hotelach wynajmuje całe piętra, nie istnieje dla niego zakaz picia przed godz. 13.00. Zakochuje się w dziewczynie, która prosi go o autograf. Tej samej nocy oświadcza się jej - są razem do dziś... Mógłby to być materiał na niezłą powieść przygodową, ale to nie fikcja. To tylko kilka momentów z życia Irka Dudka.

Pleban | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Jako wielbiciel biografii uważam, że jest rewelacyjna. Pokazuje człowieka o różnych twarzach: znakomity muzyk, wybitny imprezowicz (do pewnego czasu), ale i bezkompromisowy, czasem apodyktyczny organizator i szef. Dziś zagorzały katolik. Różne są o nim opinie, ale gdy chodzi o bluesa... Po prostu człowiek z pasją. Sama książka jest napisana świetnie, widać rzetelną, dziennikarską robotę. Autor rozmawiał z wieloma osobami, współpracującymi, lub przyjaźniącymi się z Dudkiem, a później z ich wypowiedzi ułożył chronologiczną opowieść. A, jak kto ma, to najlepiej równolegle z czytaniem książki słuchać płyt Dudka. Niedawno czytałem też biografię Darka Duszy - "Ziuta Blues" jest znakomitym do niej uzupełnieniem :)

Miran125 | 2013-04-06
Przeczytana: 15 lipca 2012

Świetnie się czyta i świetna encyklopedia wiedzy o polskiej muzyce bluesowej/jazzowej i rockowej :)

agnestia | 2011-11-24

Szkoda że nie żyłam w tych czasach. Ogólnie warto przeczytać, żeby poczuć klimat blues'a, poznać Irka Dudka i poczuć klimat RAWY