Kobiety Watykanu

Wydawnictwo: Forum Sztuk
Women of Vatican
83-87864-23-4
Iga

Seksualizm był dla Kościoła problemem, z którym nie poradził sobie przez ponad 1500 lat, ani w znaczeniu teologicznym ani w codziennym życiu jego wielkich przedstawicieli. Był też tym problemem, który leżał u podstaw największego podziału chrześcijaństwa sprzed blisko pięciuset lat - choć nie pierwszego w jego dziejach.

źródło opisu: http://www.paranormalne.pl/index.php?showtopic=17402

elyria | 2015-02-08
Na półkach: 52 (2015 rok), Przeczytane

Szalenie ciekawa tematyka została całkowicie potraktowana po macoszemu. Książka, która miała przedstawiać burzliwe dzieje kobiet i życia seksualnego została spłycona do minimum. No chyba, że tę pozycję potraktowano jedynie jako wstęp do dalszych rozważań.
Książka zaczyna się od przedmowy, następny rozdział jest poświęcony Ewie, pierwszej kobiecie. Autor przywołuje wiele cytatów biblijnych i dokonuje ich interpretacji. Następnie przechodzi do wielu historii papieskich żon, legendarnej papieżycy Joanny, św. Katarzyny z Sieny czy Marysieńki Sobieskiej, żony polskiego króla Jana III Sobieskiego i wielu innych kobiet. Przywołuje wiele cytatów, nieraz bardzo szczegółowe i drobiazgowe, które niewątpliwie czynią tekst ciekawszym i bardziej autentycznym. Podaje sporo nazwisk, jak i dat, więc z pewnością ta pozycja jest przeznaczona dla osób, które pasjonują się tą tematyką bądź historią.
Choć trudno przymknąć oko na liczne literówki, błędy ortograficzne czy nagłe zmiany rozmiaru czcionki....

Rosalia_de_Castro | 2014-06-22
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Moja opinia o tej książce jest trochę podzielona. Po pierwsze, tematyka książki szalenie ciekawa - to jak kobiety wpływały na najważniejsze osoby świata, zawsze jest intrygujące, a jeśli wziąć pod uwagę papieży, no to już przekraczamy pewne tabu. Dodać muszę, że nie były to jedynie wpływy seksualne, jak może sugerować wstęp czy opis książki.
Po drugie, napisana jest (albo zredagowana) źle, niedbale. Irytowało mnie ciągłe odwoływanie się do tego, co będzie w następnym tomie. Uważam, że albo informacja tego rodzaju powinna zostać podana w przypisach, albo na końcu książki. Na pewno lepiej by się ją czytało. Do tego dochodzi mnóstwo nazwisk, faktów (bez przypisów lub odwołań historycznych), co również wzbogaciłoby moim zdaniem lekturę. No, ale może nie o to tu chodzi.
Generalnie jak dla mnie całość bardzo skrótowa. Jednak książki takie jak ta, zawsze zachęcają mnie do samodzielnych poszukiwań, którym zawsze się z radością oddaję.

Hekate | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Książka opisuje kilka ciekawych i raczej mało znanych historii z dziejów kościoła.
W lekturze jest lekka, jednak spora ilość nazwisk, dat i faktów wymaga nieco skupienia.
W samej części merytorycznej minusów niewiele, jednak w oczy rzucają się dość liczne błędy ortograficzne oraz zupełnie niezasadne rozdzielanie wyrazów myślnikiem w środku linijki.
Do wad książki dodałabym też brak tłumaczenia obcojęzycznych tytułów, cytatów czy wtrąceń.

Miśka | 2015-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2015

Temat naprawdę ciekawy, ale nie jest to zbyt udana książka.
Autor chciał chyba napisać zbyt wiele i miejscami nie panuje już nad tekstem.
Zbyt mało skupia się na właściwym temacie, czyli kobietach, a są to postaci znane i intrygujące, m. in. św. Katarzyna ze Sieny, Lukrecja Borgia, Krystyna, Aleksandra - królowa Szwedów, Gotów i Wandalów, Marysieńka Sobieska czy w końcu matka Pasqualina Lehnert.
Wydawca jest poza wszelką oceną. Chyba jeszcze nie spotkałam aż tak niechlujnie wydanej książki (pod względem edytorskim). Wstyd...

zaniabania | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

Książka zapowiadała się niezwykle ciekawie, co wnioskowałam przede wszystkim po tytule. Po lekturze niestety muszę stwierdzić, że taką nie była. Nie jest to praca ani naukowa ani publicystyczna, trudno ją jakkolwiek określić i przyporządkować. Wynika to przede wszystkim z jej wielu niedociągnięć: pozostawiająca wiele do życzenia edycja tekstu, brak zwięzłości w myśli autora, co powoduje, że czytelnik gubi się w lekturze. Autor powołuje się na wiele źródeł literackich, lecz nie są one opatrzone żadnym komentarzem, przypisem, potwierdzającym ich wiarygodność. Książkę zakupiłam na wakacyjnym kiermaszu książki za symboliczną złotówkę. W tym przypadku cena zdecydowanie idzie w parze z jakością.

Noelle1989 | 2016-05-14
Przeczytana: 13 maja 2016

Sama książka bardzo ciekawa, jednak jej wydanie straszne, mnóstwo literówek, błędów ortograficznych (np. "kłutnia"!). Odnoszę wrażenie, że albo ktoś nie przyłożył się do korekty, albo w ogóle jej nie było.

Cats_Lullabies | 2013-05-20

Ciekawy obraz seksualności w kościele katolickim na przestrzeni wieków. Książka pokazuje, jak ważną rolę grały kobiety, już na początku chrześcijaństwa oraz oblicza świętych, nie zawsze tak pobożne, jakby się zdawało.

książek: 2023
Agata | 2013-05-02

Jako zapis historyczny-pozycja ciekawa. Jako beletrystyka takie sobie. Warto wiedziec co u wszystkich "swietych" sie dzieje, dlatego tez pozycje ta przeczytalam. Jednak juz do niej wiecej nie wroce.

jomuszka | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 23 października 2013

nie dałam rady zmęczyć. Liczne błędy stylistyczne i przerażające ortograficzne.

Pio | 2014-08-18
Na półkach: 2014, Posiadam, Sprzedam, Przeczytane