Lacan. Przewodnik Krytyki Politycznej

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
How to read Lacan
Lacan, Przewodnik, Krytyki, Politycznej
Kubala

Jacques Lacan cieszy się opinią myśliciela wyjątkowo trudnego i niejasnego, a zarazem przełomowego dla współczesnej humanistyki. Kolejny z Przewodników Krytyki Politycznej, tym razem przygotowany przez Slavoja Žižka jest poświęcony myśli „francuskiego Freuda”. Žižek w charakterystyczny dla siebie sposób dostarcza wielu przykładów z literatury, filmu i współczesnego życia społeczno-politycznego dowodzących nie tylko tego, że Lacana MOŻNA czytać, ale również tego, że głoszone wszem i wobec hasła, które odesłały psychoanalizę do lamusa idei przestarzałych i nieaktualnych, były mocno przedwczesne. Mówiąc w skrócie,by zrozumieć otaczający nas świat, TRZEBA czytać Lacana. Slavoj Žižek pokazuje, jak to robić — w prosty i zajmujący sposób.

Cirmus | 2011-01-09

Porządne, aczkolwiek trochę za krótkie wprowadzenie do Lacana.

Mariusz | 2015-08-16

Tak jak Freud jest czytany dziś często poprzez Lacana, tak sam Lacan najczęściej czytany jest poprzez Žižka (i innych autorów i autorki tzw. szkoły słoweńskiej). Bez niego prawdopodobnie sam Lacan byłby mało znany poza kręgiem psychoanalityków francuskich. Dlatego jest to ważna książka, ale nie tylko.

Mamy tutaj wprowadzenie do podstawowych problemów oraz wyjaśnienie najistotniejszych pojęć spotykanych w tekstach Lacana. Bez takiego przewodnika zapewne niezorientowany człowiek szybko utknąłby w gąszczu lacanowskiej dżungli. Dodatkowo sam Žižek "czyta Lacanem", więc poznając Lacana poznajemy także Žižka i dostajemy klucz do odczytania jego pozostałych książek.

Žižka mniej interesuje, tak jak i mnie, terapeutyczny wymiar Lacana. W znacznie większym stopniu poruszamy się tu w ramach wyznaczonych przez filozofię. Tak więc, jeśli ktoś jest zainteresowany problemem terapii, znajdzie tu niewiele technik, natomiast nie umniejsza to wartości lektury także i dla niego/niej.

Na koniec...

oluta | 2012-07-05
Przeczytana: lipiec 2012

Przyjemnie się czyta. Bardzo dużo w tym Žižka, więcej niż Lacana.

mikozul | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Žižek jak nigdy sensowny i uporządkowany :) Chyba dlatego, że w tej książce przejął się rolą popularyzatora swojego mistrza.

Klaudia Raczek | 2016-10-29
Przeczytana: 29 października 2016