Porządek dyskursu

Okładka książki Porządek dyskursu Michel Foucault
Okładka książki Porządek dyskursu
Michel Foucault Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Minerwa. Biblioteka Filozofii i Historii Filozofii filozofia, etyka
56 str. 56 min.
2002-01-01
56 min.
Michał Kozłowski
dyskurs strukturalizm retoryka

To jest kolejny gniot z czasów gdy filozo-idom zachciało się być celebrytami. Im głupiej, nie jasno i wieloznacznie tym lepiej, byle kontrowersyjnie. Swoją drogą, to co w latach 70 mogło za kontrowersyjne uchodzić, dziś budzi politowanie i uśmiech.
Do rzeczy. Autor słusznie zauważa, że nie ma takiego społeczeństwa gdzie ;dyskurs; nie byłby
- kontrolowany
- organizowany
- selekcjonowany
- poddawany redystrybucji w ramach procedur
To jest po prostu epokowe odkrycie... Natomiast dwie sfery jak dotąd wymykające się kulturowej klamrze dyskursu, sfery pełne wolnych przestrzeni, białych plam to seksualność i polityka.
Sfery te, innymi słowy, to wolna amerykanka.
W latach 70 w sferach akademickich by dostać łatkę kontrowersyjnego wystarczyło jedynie wspomnieć o nich, bowiem wzbudzały najwięcej emocji.
Czy coś nowego dowiadujemy się z tego wykładu - nope.
Czy prezentowane selekcje i analiza zjawisk dokonała jakiegoś przełomu na plus w kulturze, cywilizacji? - tak, na krótko.
Czy jest to wciąż aktualne i stanowi wyznacznik, oś dialogu pomiędzy ideami w Europie, na świecie? - ani troche.
Równie dobrze zamiast wymienionych wyżej sfer można by podstawić #defi (zdecentralizowane finanse) i #gender
Poziom zamieszania byłby podobny.

- kontrolowany
- organizowany
-...

Zastanwiam się, jak ci ludzie co słuchali na żywo tego wykładu, połapali się o co Fukoletowi w ogóle chodzi. Miałem problem, żeby połapać się w warstwach narracyjnych czytając to dwa razy.
Zresztą mam też przeczucie, że tłumacz niekonsekwentnie podchodził do pewnych pojęć, ale to tylko moja intuicja, jako że nie znam ani oryginału, ani francuskiego.
Z pewnością ciekawa wycieczka w czasie.

Z pewnością ciekawa...

Książka "gwiazdy" lewicowej myśli filozoficznej, majacej na celu racjonalizować wszelkie ideologiczne urojenia obecnych lewaków.
Autor był molestowany, a sam popierał pedofilię. Był gejem i umarł na AIDS.
Kwintesencja idei "tolerancyjnych".

Autor był molestowany, a sam popierał pedofilię. Był gejem i umarł na AIDS.
Kwintesencja idei "tolerancyjnych".

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Foucault przedstawił w niej treści bardzo ogólnie i syntetycznie. Jeśli ktoś nie zna żargonu jego filozofii (definicji pojęć takich jak dyscyplina, instytucja, dyskurs) to może to uznać za bełkot w ładnym opakowaniu słowno-stylistycznym.
Plusem na pewno jest to, że Foucault płynnie przechodzi od jednego zagadnienia do drugiego, mówi o wielu podziałach (funkcji, pojęć składowych, analiz),które wyjaśnia bardzo w skrótowej formie.
Jeżeli ktoś zna filozofie Foucaulta i chce go zacytować w swojej pracy naukowej ale nie wie w której pracy szukać jego wypowiedzi to na bank w tej książce znajdzie jakiś satysfakcjonujący cytat to przytoczenia ;)

Lektura ze względu na swoją małą objętość mocno znaczeniowo skondensowana. Przyjemne aby pobudzić się do myślenia wieczorem.

Wynotowałam więcej niż niejednego tomiska, a dość krótka książka...
Polecam, szczególnie doktorantom, którzy zaczynają drogę z mówieniem i pisaniem naukowym.

Wynotowałam więcej niż niejednego tomiska, a dość krótka książka...

• Filozofia
  • Lektury