Antropologia kultury wsi polskiej XIX wieku oraz wybrane eseje

Okładka książki Antropologia kultury wsi polskiej XIX wieku oraz wybrane eseje
Ludwik Stomma Wydawnictwo: Piotr Dopierała popularnonaukowa
383 str. 6 godz. 23 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Piotr Dopierała
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
383
Czas czytania
6 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
83-9170-960-4
Tagi:
antropologia społeczna etnografia wieś
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
90
68

Na półkach:

Przeczytałem tę książkę po raz pierwszy wiele lat temu i była dla mnie źródłem inspiracji do dalszych poszukiwań. Wróciłem do niej całkiem niedawno i z zaskoczeniem odkryłem, że dzięki niej można zinterpretować także spory kawał naszej współczesności. Na przykład taki PSL... Partia której cele jest zapewnienie bytu swym działaczom i ich rodzinom kosztem reszty społeczeństwa jest w ten antropologiczny obraz zdemoralizowanej wsi wpisana jak nic innego. Bowiem "świat chłopski dzieli się na swój i obcy". W takim świecie podwójne standardy to norma. Należy bowiem pamiętać, że dla polskiej wsi XVII i XIX wiek były chyba czasami szczególne nieprzychylnymi, a w takich okolicznościach strategia na przetrwanie to naturalna reakcja. Jeśli zdamy sobie sprawę, że współczesne miasta i miasteczka składają się w sporej części z "wieśniaków" którzy nieświadomie przenoszą kod kulturowy przodków do nowych miejsc, nie powinno dziwić, że mamy to co mamy. Z drugiej strony wieś to ciągle rezerwuar zdrowego konserwatyzmu. W dzisiejszych czasach nic nie jest proste. Książka nie jest zła, ale odnoszę wrażenie, że odrobinę redukcjonistyczna. Wieś nie jest wcale taka zła i piszę to ja - stary wieśniak. Ale jakie to ma dziś znaczenie? Polska wieś w sensie społecznym i kulturowym ginie, wymiera i zanika, a w niektórych miejscach ginie nie tylko kulturowo lecz i fizycznie.
A Stomma? Myśli, analizuje i czuje, ale niestety świeci odbitym światłem. Ale popularyzatorzy są też potrzebni.

Przeczytałem tę książkę po raz pierwszy wiele lat temu i była dla mnie źródłem inspiracji do dalszych poszukiwań. Wróciłem do niej całkiem niedawno i z zaskoczeniem odkryłem, że dzięki niej można zinterpretować także spory kawał naszej współczesności. Na przykład taki PSL... Partia której cele jest zapewnienie bytu swym działaczom i ich rodzinom kosztem reszty społeczeństwa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    101
  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    7
  • Antropologia
    3
  • Chcę mieć
    2
  • Wieś
    2
  • Dyplomy/prace/artykuły/referaty
    1
  • Kolejka
    1
  • Historia Sztuki, Historia, o artystach, o sztuce. biografie
    1
  • Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Antropologia kultury wsi polskiej XIX wieku oraz wybrane eseje


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne