Jak czytać malarstwo współczesne. Od Courbeta do Warhola

83-242-0415-6
sztuka, malarstwo
sztuka
Snoopy

Druga część bestellerowego przewodnika po malarstwie - tym razem nowoczesnym. Jon Thompson zabiera nas w niezwykłą podróż w czasie (począwszy od XIX wieku po dzień dzisiejszy), przestrzeni (kraje Europy, USA), podczas której będziemy zgłębiać tajniki najbardziej znanych obrazów. Dowiemy się m.in. kto jest prototypem młodego mężczyzny z obrazu "Dwaj bracia" Picassa, co symbolizuje odbicie w lustrze w Barze Folies-Bergere Maneta, jaki naprawdę był Andy Warhol, co łączyło Cezanne'a z Kantem i jaki wpływ na Francisa Bacona miał T.S. Eliot. Poznamy sekrety, tkwiące w płótnach Edgara Degas, Pierre‘a Bonnarda, Giorgio de Chirico. Rozwiązując zagadki ukryte w obrazach Mistrzów, przekonamy się, jak wiele może łączyć malarstwo i filozofię, malarstwo i religię, czy malarstwo i literaturę. Zgłębimy detale, które nierzadko umykają oku odbiorcy sztuki. Poznamy genezę powstania „Panien z Avinion” i „Olimpii”. Przyjrzymy się z bliska 180 arcydziełom, należącym do ścisłego kanonu współczesnego malarstwa, którego poznawanie i interpretowanie może się stać prawdziwą przygodą. Nie tylko dla bywalców muzeów.

Karla | 2016-07-22
Przeczytana: 2011 rok