Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Natural Obsessions
nauka, rak, lek, geny
ania_och

Gdzie szukać „leku na raka”? Co w naszych genach decyduje o podatności lub odporności na nowotwory? I jacy są ludzie, którzy prowadzą nad nimi badania? Dziennikarka Natalie Angier ogląda od wewnątrz elitarne środowisko amerykańskich biologów molekularnych, by razem z nimi doświadczać obsesji poszukiwania prawdy, gorączki rywalizacji, radości z rozwiązywania łamigłówek i rozpaczy, kiedy obiecujący trop po raz kolejny okazuje się ślepą uliczką.

"Opętani nauką" to fascynujący obraz badań nad genetyką nowotworów, a zarazem porywająca opowieść o ludziach, którzy poświęcili im całe swoje życie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

| 2011-09-10
Przeczytana: kwiecień 2011

Nic nie wciągnęło mnie tak bardzo jak ta książka. Towarzyszenie naukowcom w ich pracy, życiu, sukcesach i porażkach. Opis szczęścia i pecha. Wszystko oglądane okiem dziennikarki, pisane językiem dziennikarki, ale przepełnione emocją naukowca. To książka, która bardzo wpłynęła na moje pojmowanie nauki, na moją własną pracę.

asia | 2014-11-01
Przeczytana: 29 października 2014

Opis kompletnie nie pasuje do zawartości książki. Mam wrażenie, że autorka za bardzo skupiła się na osobach naukowców. Nie dowiedziałam się z książki kompletnie nic nowego o medycynie, o nowotworach. Poza tym została napisana w latach 90, a zmienił się w kolejnym wydaniu jedynie wstęp, więc moim zdaniem nie ma co się nawet za nią zabierać, chyba że kogoś interesują biografie amerykańskich naukowców..

Bacho | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Pozycja zdecydowanie nieodpowiednia dla osób oczkujących wiedzy na temat nowotworów, gdyż jest jej tam naprawdę niewiele. Natomiast doskonale oddaje ducha poszukiwań naukowych i znakomicie prezentuje środowisko naukowe, które de facto niczym specjalnym się nie wyróżnia od innych środowisk. Znajdziemy w nim honor, zrozumienie i współpracę, ale również oszustwa, pogoń za prestiżem i chorobliwą rywalizację, a czasami wręcz można odnieść wrażenie, iż naukowcy tracą z pola widzenia idee, dla których zajmują się nauką, skupiając się na rywalizacji i odnoszeniu sukcesów.

iguuul | 2017-06-06

Książkę czyta się nieźle i w miarę lekko, oczywiście nie uwzględniając fragmentów opisujących mechanizmy komórkowe. Autorka w bardzo przystępny sposób opisuje swego rodzaju wyścig między badaczami, jak również ich zwykłą codzienność.
Szczerze podziwiam naukowców dążących do coraz to lepszego poznania, nie tylko onkogenów, ale także innych problemów.

Po lekturze tej książki jednak doszłam do wniosku, że zdecydowanie nie nadaję się na pracę w laboratorium (mimo wcześniejszych aspiracji)...

Krzysztof_g | 2013-08-06

Raczej rozczarowanie: za dużo biografii za mało medycyny. Znudziła mnie przed końcem.

themagdu | 2016-09-24
Witoldo | 2016-07-12