Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
7 (23 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Natural Obsessions
nauka, rak, lek, geny
ania_och

Gdzie szukać „leku na raka”? Co w naszych genach decyduje o podatności lub odporności na nowotwory? I jacy są ludzie, którzy prowadzą nad nimi badania? Dziennikarka Natalie Angier ogląda od wewnątrz elitarne środowisko amerykańskich biologów molekularnych, by razem z nimi doświadczać obsesji poszukiwania prawdy, gorączki rywalizacji, radości z rozwiązywania łamigłówek i rozpaczy, kiedy obiecujący trop po raz kolejny okazuje się ślepą uliczką.

"Opętani nauką" to fascynujący obraz badań nad genetyką nowotworów, a zarazem porywająca opowieść o ludziach, którzy poświęcili im całe swoje życie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

| 2011-09-10
Przeczytana: kwiecień 2011

Nic nie wciągnęło mnie tak bardzo jak ta książka. Towarzyszenie naukowcom w ich pracy, życiu, sukcesach i porażkach. Opis szczęścia i pecha. Wszystko oglądane okiem dziennikarki, pisane językiem dziennikarki, ale przepełnione emocją naukowca. To książka, która bardzo wpłynęła na moje pojmowanie nauki, na moją własną pracę.

asia | 2014-11-01
Przeczytana: 29 października 2014

Opis kompletnie nie pasuje do zawartości książki. Mam wrażenie, że autorka za bardzo skupiła się na osobach naukowców. Nie dowiedziałam się z książki kompletnie nic nowego o medycynie, o nowotworach. Poza tym została napisana w latach 90, a zmienił się w kolejnym wydaniu jedynie wstęp, więc moim zdaniem nie ma co się nawet za nią zabierać, chyba że kogoś interesują biografie amerykańskich naukowców..

Bacho | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Pozycja zdecydowanie nieodpowiednia dla osób oczkujących wiedzy na temat nowotworów, gdyż jest jej tam naprawdę niewiele. Natomiast doskonale oddaje ducha poszukiwań naukowych i znakomicie prezentuje środowisko naukowe, które de facto niczym specjalnym się nie wyróżnia od innych środowisk. Znajdziemy w nim honor, zrozumienie i współpracę, ale również oszustwa, pogoń za prestiżem i chorobliwą rywalizację, a czasami wręcz można odnieść wrażenie, iż naukowcy tracą z pola widzenia idee, dla których zajmują się nauką, skupiając się na rywalizacji i odnoszeniu sukcesów.

Krzysztof_g | 2013-08-06

Raczej rozczarowanie: za dużo biografii za mało medycyny. Znudziła mnie przed końcem.

themagdu | 2016-09-24
Witoldo | 2016-07-12