Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów

Okładka książki Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów Natalie Angier
Okładka książki Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów
Natalie Angier Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki zdrowie, medycyna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
zdrowie, medycyna
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
Natural Obsessions
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2007-10-23
Data 1. wyd. pol.:
2007-10-23
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374695886
Tłumacz:
Agnieszka Kloch, Justyna Kubacka
Tagi:
nauka rak nowotwory onkologia medycyna lek genetyka geny
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
343
187

Na półkach: , , ,

Autorka opisuje pracę zespołu Roberta Weinberga, znanego biologa molekularnego, z okresu pierwszej połowy lat 80. XX wieku. Całość książki poświęcona jest laboratoryjnym badaniom nowotworów. Warto zaznaczyć, że Natalie Angier nie była członkiem zespołu badawczego, a dziennikarką "Time", co nie przeszkodziło, by w książce znalazły się szczegółowe opisy poszczególnych badań, które są nieraz trudne do zrozumienia dla przeciętnego, nieobeznanego w biologii i genetyce czytelnika.
Książka natomiast dobitnie pokazuje, jaka atmosfera panowała w laboratorium. To, że rywalizacja panuje wśród różnych zespołów badawczych, każdy wie, ale że równie zaciekła rywalizacja panuje w jednym zespole, może zaskakiwać. Młodzi naukowcy trafiający do jednego z najlepszych instytutów, pod opiekę jednego z najbardziej znanych biologów w kraju mają bardzo wybujałe ego. Bardziej od szybkiego rozwiązania nowotworowego problemu, w ramach otwartej zespołowej współpracy zależy im na pierwszym miejscu na liście autorów artykułu i zdobycie renomy wśród naukowców. Nierzadko doprowadza to do konfliktu w grupie o to, kto wniósł więcej pracy w dany eksperyment i komu należy się zaszczyt bycia pierwszym autorem pracy. Badacze niechętnie dzielą się swoimi wynikami badań w obawie o to, że kolega/koleżanka z zespołu "wykradnie" im poniekąd eksperyment i zdobędzie laury cudzym kosztem. Dochodzi do tego konkurencja innych instytutów, pracujących równolegle nad tym samym problemem. A jak wiadomo, w nauce, nikt nie pamięta tych drugich i trzecich, tylko pierwszych odkrywców. Naukowcy, pracujący w takich warunkach, zmuszeni są do pracy ponad 12 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Z książki wynika, że większość doktorantów i posdoków miała już założoną rodzinę i nierzadko dziecko - aż dziw bierze, kiedy znajdowali na nią czas.

Autorka opisuje pracę zespołu Roberta Weinberga, znanego biologa molekularnego, z okresu pierwszej połowy lat 80. XX wieku. Całość książki poświęcona jest laboratoryjnym badaniom nowotworów. Warto zaznaczyć, że Natalie Angier nie była członkiem zespołu badawczego, a dziennikarką "Time", co nie przeszkodziło, by w książce znalazły się szczegółowe opisy poszczególnych badań,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
19
3

Na półkach:

Książkę czyta się nieźle i w miarę lekko, oczywiście nie uwzględniając fragmentów opisujących mechanizmy komórkowe. Autorka w bardzo przystępny sposób opisuje swego rodzaju wyścig między badaczami, jak również ich zwykłą codzienność.
Szczerze podziwiam naukowców dążących do coraz to lepszego poznania, nie tylko onkogenów, ale także innych problemów.

Po lekturze tej książki jednak doszłam do wniosku, że zdecydowanie nie nadaję się na pracę w laboratorium (mimo wcześniejszych aspiracji)...

Książkę czyta się nieźle i w miarę lekko, oczywiście nie uwzględniając fragmentów opisujących mechanizmy komórkowe. Autorka w bardzo przystępny sposób opisuje swego rodzaju wyścig między badaczami, jak również ich zwykłą codzienność.
Szczerze podziwiam naukowców dążących do coraz to lepszego poznania, nie tylko onkogenów, ale także innych problemów.

Po lekturze tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
36
16

Na półkach: ,

Pozycja zdecydowanie nieodpowiednia dla osób oczkujących wiedzy na temat nowotworów, gdyż jest jej tam naprawdę niewiele. Natomiast doskonale oddaje ducha poszukiwań naukowych i znakomicie prezentuje środowisko naukowe, które de facto niczym specjalnym się nie wyróżnia od innych środowisk. Znajdziemy w nim honor, zrozumienie i współpracę, ale również oszustwa, pogoń za prestiżem i chorobliwą rywalizację, a czasami wręcz można odnieść wrażenie, iż naukowcy tracą z pola widzenia idee, dla których zajmują się nauką, skupiając się na rywalizacji i odnoszeniu sukcesów.

Pozycja zdecydowanie nieodpowiednia dla osób oczkujących wiedzy na temat nowotworów, gdyż jest jej tam naprawdę niewiele. Natomiast doskonale oddaje ducha poszukiwań naukowych i znakomicie prezentuje środowisko naukowe, które de facto niczym specjalnym się nie wyróżnia od innych środowisk. Znajdziemy w nim honor, zrozumienie i współpracę, ale również oszustwa, pogoń za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1368
106

Na półkach:

Opis kompletnie nie pasuje do zawartości książki. Mam wrażenie, że autorka za bardzo skupiła się na osobach naukowców. Nie dowiedziałam się z książki kompletnie nic nowego o medycynie, o nowotworach. Poza tym została napisana w latach 90, a zmienił się w kolejnym wydaniu jedynie wstęp, więc moim zdaniem nie ma co się nawet za nią zabierać, chyba że kogoś interesują biografie amerykańskich naukowców..

Opis kompletnie nie pasuje do zawartości książki. Mam wrażenie, że autorka za bardzo skupiła się na osobach naukowców. Nie dowiedziałam się z książki kompletnie nic nowego o medycynie, o nowotworach. Poza tym została napisana w latach 90, a zmienił się w kolejnym wydaniu jedynie wstęp, więc moim zdaniem nie ma co się nawet za nią zabierać, chyba że kogoś interesują...

więcej Pokaż mimo to

avatar
616
204

Na półkach: ,

Raczej rozczarowanie: za dużo biografii za mało medycyny. Znudziła mnie przed końcem.

Raczej rozczarowanie: za dużo biografii za mało medycyny. Znudziła mnie przed końcem.

Pokaż mimo to

avatar
27
7

Na półkach:

Taka nieco sensacyjna opowiastka, ale jednak już chyba nieaktualna

Taka nieco sensacyjna opowiastka, ale jednak już chyba nieaktualna

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    182
  • Przeczytane
    44
  • Posiadam
    19
  • Popularnonaukowe
    6
  • Na ścieżkach nauki
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Biologia
    3
  • Nauka
    2
  • Do kupienia
    2
  • Na ścieżkach nauki / Orbity nauki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opętani nauką. Na tropie zagadki nowotworów


Podobne książki

Przeczytaj także