Walka wywiadów.Rosjanie w CIA.

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Autor, oficer CIA z ponad trzydziestoletnim stażem, przedstawia sylwetki szpiegów i agentów: Piotra Popowa, pierwszego ważnego radzieckiego szpiega zachodu po II wojnie światowej,. Olega Pieńkowskiego, pułkownika GRU, najważniejszego dla zachodu szpiega epoki zimnej wojny, Jurija Nosenko, kapitana KGB, którego sprawa należy do najbardziej kontrowersyjnych w historii amerykańskiego wywiadu, tajemniczego Michaiła, pułkownika GRU.

| 2014-05-21
Przeczytana: 20 maja 2014

Byłem trochę do tej pozycji nastawiony sceptycznie, ale okazała się bardzo ciekawa. Napisana prostym językiem, bez fachowych terminów. Głównymi bohaterami są czterej, całkiem różniący się szpiedzy, ale także są informacje na temat innych, sowieckich pracowników CIA.
Nie znajdziemy w książkce dokładnych informacji na temat tego, czym zajmowali się rosyjscy szpiedzy w służbie CIA. Autor skupił się na zachowaniach psychologicznych. Stara się wyjaśnić co skłoniło te osoby do zdrady ojczyzny, jak wyglądały ich relacje z Zachodem, itd.
Wiele informacji nie można było przekazać (zatajone akta) i w niektórych przypadkach ciężko było ocenić kogoś z psychologicznego punktu widzenia. Oczywiście cała książka wychwala Stany Zjednoczone, ale jest też rozdział, gdzie szefostwo Centralnej Agencji Wywiadowczej popełniło kardynalny błąd źle odbierając działanie jednego z rosyjskich żołnierzy, którzy pragnęli uciec na Zachód.
Polecam, bo czyta się bardzo przyjemnie.

batonik2005 | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Wspaniała książka opowiadająca o czterech szpiegach,którzy zdradzili swoją Ojczyznę. Oczywiście napisana w tonie proamerykańskim.Nikt nikomu nie każe wstępować do tajnej organizacji ale jeśli to zrobiłeś bądź wobec niej lojalny. Polecam :)

Piotruś | 2014-07-07

Po przeczytaniu książki wydaje się ona bardzo ciekawa i dobrze napisana co nie pozostawia do końca wątpliwości. Jednak nie wyjaśnia do końca okoliczności współpracy Nosenki z CIA, nie oczekuję tutaj wielkich szczegółów, ale sam fakt, czy Nosenko tak naprawdę był kretem KGB, czy też lojalnym współpracownikiem CIA został źle przedstawiony. Przedstawienie Jamesa Angletona,jako paranoika, również jest błędem. Polecam "Wojny szpiegów" (Tennent H. Bagley), autor książki opisuje o wiele dokładniej KGB i CIA podczas zimnej wojny, a także rzuca zupełnie inne światło na postacie Nosenki i Angletona, John Limond Hart również pojawia się w tej książce, Bagley odnosi się do niego dość krytycznie, zresztą tak samo jak Hart do niego w walce wywiadów.

Bonifacius | 2014-03-27
Przeczytana: 27 marca 2014

Zdaję sobie sprawę, że treść jest niepełna, ograniczona tajemnicą zawodową, niemniej jest to bardzo ciekawa analiza osobowości wybranych ludzi, którzy z różnych przyczyn przeszli na stronę "wroga". Z jakich przyczyn? Czy skutecznie? Czytaj i sprawdź. Warto.

ina_d11 | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016