Walka wywiadów. Rosjanie w CIA

Bellona
2008-01-01
2008-01-01
Michał Idźkowski
cia wywiad agencja rosjanie szpiedzy stany zjednocozne rosja kgb gru popow pieńkowski nosenko michaił

Pieńkowski, Nosenko, Popow i tajemniczy Michaił.Czterej mężczyźni, którzy zdecydowali się przejść na stronę Stanów Zjednoczonych zdradzając swój kraj (ZSRR).Dlaczego to zrobili?

Każdy z nas słyszał o „zimnej wojnie”toczącej się pomiędzy tymi dwoma mocarstwami.Nie chcąc skupiać się na warstwie historycznej, chciałam zaakcentować to co na mnie zrobiło największe wrażenie.W książce tej poznajemy życiorysy czterech sowieckich obywateli, każdy z nich jest osobną historią, posiadającą inną motywację do zdrady swojego kraju i chęci współpracy z USA.Poznajemy ich życie, rodzinę, charaktery, motywacje, żądze i lęki.Przyznaję, że zawsze interesowały mnie takie tematy, więc lektura „Walki wywiadów”, spełniła moje oczekiwania, i wręcz zachęciła do poszerzenia wiedzy z tego zakresu.Nie jest to bardzo aktualna pozycja (pożyczyłam od taty),ale akurat nie miało to znaczenia.Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych szczegółów z życia agentów.Autor w sposób przystępny pokazuje pewne mechanizmy. Po prostu : konkretnie i na temat.

Zdecydowanie polecam!

Po przeczytaniu książki wydaje się ona bardzo ciekawa i dobrze napisana co nie pozostawia do końca wątpliwości. Jednak nie wyjaśnia do końca okoliczności współpracy Nosenki z CIA, nie oczekuję tutaj wielkich szczegółów, ale sam fakt, czy Nosenko tak naprawdę był kretem KGB, czy też lojalnym współpracownikiem CIA został źle przedstawiony. Przedstawienie Jamesa Angletona,jako paranoika, również jest błędem. Polecam "Wojny szpiegów" (Tennent H. Bagley),autor książki opisuje o wiele dokładniej KGB i CIA podczas zimnej wojny, a także rzuca zupełnie inne światło na postacie Nosenki i Angletona, John Limond Hart również pojawia się w tej książce, Bagley odnosi się do niego dość krytycznie, zresztą tak samo jak Hart do niego w walce wywiadów.

Wspaniała książka opowiadająca o czterech szpiegach,którzy zdradzili swoją Ojczyznę. Oczywiście napisana w tonie proamerykańskim.Nikt nikomu nie każe wstępować do tajnej organizacji ale jeśli to zrobiłeś bądź wobec niej lojalny. Polecam :)

Zdaję sobie sprawę, że treść jest niepełna, ograniczona tajemnicą zawodową, niemniej jest to bardzo ciekawa analiza osobowości wybranych ludzi, którzy z różnych przyczyn przeszli na stronę "wroga". Z jakich przyczyn? Czy skutecznie? Czytaj i sprawdź. Warto.

• Okres zimnej wojny 1945-1989/1991
  • historia