Kpt. Nikodem Sobik - bohater dwóch miast

Wydawnictwo: Towarzystwo Miłośników Miasta Żory
83-913366-3-8
historia
Wilczek

Należał do najdzielniejszych przywódców powstańczych ziemi rybnicko-wodzisławskiej. W trzecim powstaniu był dowódcą II batalionu żorskiego pułku, wsławionego m.in. w bojach o Żory, mocno obsadzony przez Niemców Rybnik, a w szczególności Paruszowiec. Potem ze swym batalionem zdobywał Stare Koźle. Order Virtuti Militari, przypinał mu sam Józef Piłsudski, podczas pobytu w Rybniku dnia 28 sierpnia 1922 roku.

Paweł Rzymanek | 2016-01-31
książek: 2032