Chmurka pod stołem

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Chmurka, pod, stołem
dona

W zapadłej wsi proboszcz postanawia uporządkować poniemiecki cmentarz. Szczątki niegdysiejszych mieszkańców trafiają do wspólnej mogiły. Od tej pory dzieją się w okolicy rzeczy niepokojące. Giną ludzie. Czy wioską zaczęły władać duchy umarłych, czy ktoś z żyjących załatwia własne interesy? Klucz do tajemnicy być może posiada rozkopujący groby Krzyś - jest jednak niemową. Między jego milczeniem a gadulstwem sąsiadów rozgrywa się niezwykła opowieść oplatająca brutalną, a jednocześnie magiczną rzeczywistość.
Może niejednego czytelnika zbulwersuje dosadność dialogów, zgorszy pikanteria scen erotycznych, makabryczność zdarzeń. Jeżeli jednak odnajdzie w niej piękno i brzydotę, smutek i radość, dobro i zło, wzruszenie i grozę - powiada Autor - to mam nadzieję, zrozumie, o czym próbowałem napisać.

Elvis7 | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2016

Od dawna (właściwie chyba od czasów Nad Niemnem, Lalki czy Chłopów) nie czytałem tak dobrej polskiej prozy!
Po przeczytaniu mogę stwierdzić, że bohaterowie są bardzo plastycznie rozrysowani co pokazuje, że na książkę był pomysł a nie powstała na zamówienie... Przyznam jednak zupełnie szczerze, że kilka kwestii nie da mi jednak spokoju... Zwłaszcza samo zakończenie, które nie kończy. Ale może i o to autorowi chodziło, żeby czytelnik jeszcze długo po zakończeniu zastanawiał się nad sensem. Nad ludźmi i bohaterami tej książki. Osobiście rekomenduje dla każdego - nie tylko do komunikacji.

RudaDolnośląska | 2012-06-18

Czytałam tę książkę 12 lat temu, kiedy miałam naście lat. Szokujące obrazy, wydarzenia i słowa, które z jednej strony mnie gorszyły ale z drugiej ekscytowały.Z biegiem lat stosunek do niej nieco się zmienił, ale to nie zmienia faktu ze do dzisiaj na myśl o niej przechodzi mnie dreszcz. Podchodze do niej trochę tak, jakbym w tedy dotarła do jakiejś księgi zakazanej, niczym niegdyś docierało sie do zakazanego Markiza de Sade.

Mikołaj Flis | 2011-07-01

Książka dobra, choć raczej należy do tych, o których po pewnym czasie człowiek zapomina. Jest to thriller, który aż kipi realizmem, piękno miesza się z brzydotą a serdeczność z podłością ludzką. Fabuła jest stosunkowo oryginalna, a postać Krzysia dość wyrazista mimo jego ułomności. Polecam każdemu, kto chciałby na moment poczuć pot polskiej wsi, chwycić szyjkę butelki jabola i wypić do dna. Jednak popegeerowska zdegenerowana wieś kryje w sobie mroczne tajemnice. Pozycja raczej dla męskiej części czytelników.

wstyluretro | 2016-03-01

Dziwna to bardzo książka i w swej dziwności ciekawa. Na pewno nie dla każdego. Kupuję klimat mrocznej popegeerowskiej wsi, uwielbiam takie klimaty życia na granicy absurdu. Nie rozumiem jedynie opinii z okładki, jakoby miałaby to być męska proza. Nie widzę tu nic szczególnie skierowanego do mężczyzn. Męska jedynie z tego względu, że wyszła spod pióra mężczyzny, nic poza tym. Mocna, nie znaczy męska.

magdalia | 2016-03-29
Akima | 2015-06-23
Sonata | 2015-03-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
marc | 2014-09-17
Solyenna | 2014-08-26
Na półkach: Przeczytane, Mój zbiór.
Przeczytana: 2009 rok
Vivienne | 2014-07-14