Przytulać kamienie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
83-7298-215-5

Maria, znakomita specjalistka w dziedzinie starodruków, oddaje się bez reszty swojej pracy. Żyje zamknięta w świecie książek, ale z czasem zaczyna tęsknić za namiętnością, której nie znajduje w małżeństwie. Pewnego dnia traci kontakt z rzeczywistością i trafia do kliniki psychiatrycznej w Austrii. Co jest powodem jej nagłej utraty pamięci? Czy odzyska świadomość i czy jej powrót do świata nie jest dla jej bliskich zagrożeniem?

Monika | 2011-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Lubię książki Pani Krystyny, chociaż te do łatwych i przyjemnych nie należą.
"Przytulać kamienie" to historia o kłamstwie i lojalności, bólu, chorobie i wybaczaniu. Świat nie zawsze jest taki, jakim zdaje się być. A ludzie często noszą w sobie olbrzymie sekrety i skrywane głęboko rany.

Jusia | 2011-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2011

Książka "Przytulać kamienie" była przeze mnie pomijana bo choć stała na półce i czekała parę lat na swoją kolej to zawsze wpadało mi do rąk coś nowszego. Na szczęście skusiłam się na nią i pomimo tego że jest książką trudną i bolesną jest warta zainteresowania.
Napisana jest bardzo ładnym językiem pełnym porównań.
Obudziła we mnie mnóstwo uczuć rzadko kiedy zdarza się, żeby książka aż tak mnie poruszyła. Czułam współczucie, żal, a nawet nienawiść do bohaterów.
Jest to powieść owiana dużą tajemniczością, opisująca walkę bohaterów z samymi sobą, walką o życie, wolność i szacunek.
Po przeczytaniu jej pomyślałam że to wszystko mogło wyglądać inaczej, że zakończenie mogło być inne gdyby nie kłamstwo które często włada naszym ciałem i umysłem, wyrządzając wielką krzywdę najbliższym.
Warto przeczytać tę książkę i zawsze w życiu stawiać na szczerość, kierować się prawdą bo może wydarzyć się tak, że na przebaczenie będzie już za późno.

książek: 1943
Luna | 2013-12-19
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Napisana w ciekawy sposób, który jednak momentami męczy i denerwuje. Niektóre zwroty wydają się niezgrabne.
Akcja interesująca i (wbrew pozorom) wielowątkowa, wszystko ładnie się splata.
Wątek Marii i Juliana godny uwagi i zastanowienia. Mistrz i uczennica. No, może nie taka znowu uczennica, a mistrzyni z mniejszym stażem. Oboje oddani pracy, ich nazwiska obok siebie w pracach naukowych i na książkach. Bliscy sobie. Zatopieni w tym samym świecie. A jednak on miał dość rozsądku, by nie zniszczyć życia swojej żonie i jej mężowi. Utrzymał ich relacje w bezpiecznych granicach. Hmm...

jagoda | 2013-02-04

Trudna książka, co nie znaczy, że żałuję, iż ją przeczytałam. Do czego może doprowadzić kłamstwo bliskiego człowieka....Pewnie niektórym udaje się takie "życiowe oszustwo"
Tu się nie udało. Zwykły zbieg okoliczności a konsekwencje porażające.
Czy ucieczka od przeszłości musi kończyć się dramatem? Ile siły trzeba, by zmienić to, co zatruwa człowieka. W książce bohaterowie walczą nie tylko przeciw sobie, walczą również ze sobą.
Jest miłość, zazdrość, kłamstwo, okrucieństwo, strach, determinacja, nadzieja, zło, nienawiść, chęć zemsty..... Jest główna bohaterka i są Inni, każdy z bagażem różnych uczuć.

Zaczytana | 2011-07-15
Przeczytana: czerwiec 2011

Lubię książki Januszewskiej i nie jest to tylko patriotyzm lokalny. :) Autorka piszę w dość specyficzny i rozpoznawalny sposób. "Przytulać kamienie" jest książką trudną w swojej tematyce bo stanowi coś w rodzaju opisu różnych etapów choroby psychicznej/skrajnej depresji. Umysł każdego z nas ma swoją "granicę wytrzymałości", co się stanie gdy ta granica zostanie przekroczona?

Oto dowód na to, że Polacy też potrafią pisać naprawdę dobre książki. A początkowy fragment o pająku jest po prostu genialny.

irena | 2015-10-27

o.k.