Hermańce

Wydawnictwo: W.A.B.
wieś, Polska, humor
nellanna

Hermańce to współczesna wieś zagubiona gdzieś w Polsce. Rytm życia wyznaczają w niej powtarzające się wizyty w kościele, gospodzie i ośrodku leczenia uzależnień (kolejność dowolna). W tym rytuale uczestniczy także główny bohater powieści, niejaki Złotowski, który choć dobiega trzydziestki, to wciąż żyje na garnuszku rodziców. Bezrobotny mężczyzna postanawia zostać literatem i zabiera się do pracy z zapałem godnym lepszej sprawy. Próbuje dojść, dlaczego spaliła się pani Mela i wyjaśnia, co właściwie w zdominowanej przez mężczyzn społeczności robi Stowarzyszenie Wdów. Snuta przez niego opowieść to obraz hermańskich obyczajów, z których oprócz picia wódki należy wymienić także odwieczne kłótnie rządzących niepodzielnie we wsi księdza i doktora.

"Hermańce" nie są ani kolejnym smutnym traktatem o popegeerowskiej wsi, ani idyllicznym obrazkiem polskiej prowincji. To pełna humoru powieść o ludziach z krwi i kości, którzy codziennie muszą zmagać się z trudną rzeczywistością. Barbara Kosmowska ma wyjątkowy talent do tworzenia co prawda niejednoznacznych moralnie, ale za to sympatycznych postaci. Między kozetką a amboną toczy się zwyczajne życie - zawiązują się przyjaźnie, zaczynają i kończą związki, chłopcy pałętają się po okolicy w poszukiwaniu zaczepki, a dziewczyny próbują złapać męża. Kosmowska w dowcipny sposób przemyca socjologiczną i psychologiczną prawdę.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Monka | 2011-10-08

Zaintrygował mnie sam tytuł tej książki. Jak się okazało Hermańce to nazwa wsi. Jest to miejsce, gdzie czas płynie swoim rytmem, ludzie zmagają się z trudnymi życiowymi problemami, ale jest to trochę miejsce magiczne. Hermańce jak wspomina narrator każdy mieszkaniec nosi w sobie. To pełna humoru opowieść o zwykłych ludziach. Serdecznie polecam!

Katherina87 | 2012-11-22

Hermańce to współczesna wieś zagubiona gdzieś w Polsce. Rytm życia wyznaczają w niej powtarzające się wizyty w kościele, gospodzie i ośrodku leczenia uzależnień (kolejność dowolna). W tym rytuale uczestniczy także główny bohater powieści, niejaki Złotowski, który choć dobiega trzydziestki, to wciąż żyje na garnuszku rodziców. Bezrobotny mężczyzna postanawia zostać literatem i zabiera się do pracy z zapałem godnym lepszej sprawy. Próbuje dojść, dlaczego spaliła się pani Mela, i wyjaśnia, co właściwie w zdominowanej przez mężczyzn społeczności robi Stowarzyszenie Wdów. Snuta przez niego opowieść to obraz hermańskich obyczajów, z których oprócz picia wódki należy wymienić także odwieczne kłótnie rządzących niepodzielnie we wsi księdza i doktora.
Hermańce nie są ani kolejnym smutnym traktatem o popegeerowskiej wsi, ani idyllicznym obrazkiem polskiej prowincji. To pełna humoru powieść o ludziach z krwi i kości, którzy codziennie muszą zmagać się z trudną rzeczywistością. Barbara...

Małgorzata48 | 2015-05-10
Przeczytana: 01 maja 2015

Jest to powieść świetna : wnikliwa, pełna celnych obyczajowych obserwacji, dowcipna, pełna humoru sytuacyjnego i językowego, z wyrazistymi postaciami mieszkańców tej małej, zamkniętej mikro-społeczności wsi Hermańce. No i ten fantastyczny, prześmieszny Narrator, 30-letni "filozof" i megaloman, trochę wałkoń, który zamierza zostać WIELKIM PISARZEM, na razie zajmuje się pisaniem listów miłosnych na zlecenie, póki co żyjąc "na garnuszku" rodziców. Są w tej powieści sceny tak dowcipne, że śmiałam się na głos.Ale są także sceny bardzo poważne, gorzkie, refleksyjne jak np. rozmowa miejscowych notabli i autorytetów moralnych: księdza Belki i psychiatry dr Rocha. To rozmowa n/t ich "wypalenia" zawodowego, rozterek, wątpliwości, czy ich wieloletnia praca, trud, poświęcenie, ma jakiś,sens czy naprawdę coś zmieniła w życiu, mentalności i moralności hermańskiej społeczności. Zachwycił mnie jest język, zróżnicowany, barwny, dowcipny, pełen żargonowych terminów. Warto, naprawdę warto...

Kryanka | 2014-11-15
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe

Zabawna ale i smutna opowieść o polskiej popegeerowskiej wsi. Szkoda, że żadnej postaci nie dało się polubić.

misia55 | 2017-02-14

Mimo tego że autorkę darzę ogromną sympatią...jej książki oczywiście też, tym razem mimo szczerych chęci, powieści nie doczytałam do końca :( Miałam wrażenie że czytam o ludziach którzy nie grzeszą inteligencją, do szczęścia potrzebują alkoholu(wypitego w wioskowym barze) i przygodnego seksu(jak miłośc to tylko w Dolinie Majtek),eh nie umiałam doszukać się żadnej głębi...byc może nie był to dobry czas żeby sięgnąć po tę książkę.

nellanna | 2010-05-14
Przeczytana: 2009 rok

Nierówna książka. Dowcipna, przaśna w obyczajowej wymowie opisu dziadowskiego popegeerowskiego grajdołka.

MadziaR | 2010-10-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: sierpień 2010

Niezwykle udany obraz popegeerowskiej wsi, wyrazisty bohater. Bardzo dobrze napisana, polecam.

Izabela | 2011-02-23

Bardzo dobrze bawiłam się czytając tą powieść. Ze spokojnym sumieniem mogę ją polecić.

irena | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

podobała mi się ,przeczytałam w ciągu jednego dnia

Kasia | 2013-04-02
Przeczytana: 2012 rok

Gdzie leży Dolina Majtek?
Hermańce to taka polska dziura wiejska. Senna, zdominowana przez marazm, bezsilność, otępienie. Po tej literackiej wsi z powieści Barbary Kosmowskiej oprowadza czytelnika bohater-narrator M. Złotowski. Pragnie zostać pisarzem i wszystkim to powtarza, jednak na zwykłym gadaniu się kończy.
W Hermańcach akcja toczy się właściwie między trzema przestrzeniami: Doliną Majtek, barem „Malczik” oraz szpitalem psychiatrycznym na Dzikiej Górze. Ponadto pojawiają się inne przestrzenie, ale tak naprawdę nie są aż tak istotne, odgrywają rolę zmieniającego się, kolorowego tła czy dopełnienia.

Co się dzieje w Dolinie Majtek? Chadzają tam panowie, biorąc przykład z pradziadków, dziadków i ojców; chadzają i dziewczęta, wzorując się na przodkiniach zapewne. Schadzki często mają przykre konsekwencje – niechciane ciąże, które albo się usuwa z dala od oczu mieszkańców Hermańców, albo dzieci chowa się, zmuszając tego czy tamtego do ślubu lub ewentualnie do alimentów. Zabawom...