Śmierć w cywilizacji Zachodu. Od roku 1300 po współczesność

Okładka książki Śmierć w cywilizacji Zachodu. Od roku 1300 po współczesność Michel Vovelle
Okładka książki Śmierć w cywilizacji Zachodu. Od roku 1300 po współczesność
słowo/obraz terytoria
2008-01-01
2008-01-01
Tomasz Swoboda, Maryna Ochab, Magdalena Sawiczewska-Lorkowska, Diana Senczyszyn
śmierć zachód ciało obrzędy kultura

Okładka książki Człowiek oświecenia Daniel Arasse, Louis Bergeron, Jean-Paul Bertaud, Marie-Noëlle Bourguet, Carlo Capra, Roger Chartier, Vincenzo Ferrone, Dominique Godineau, Dominique Julia, Pierre Serna, Michel Vovelle
Człowiek oświe... Daniel Arasse, Loui...

"Śmierć w cywilizacji Zachodu: od 1300 roku po współczesność" to monumentalna (nie tylko poprzez swoje gabaryty) praca francuskiego historyka specjalizującego się w historii mentalności. To publikacja poświęcona tematyce śmierci, a zarazem stanowi swoistą podróż dla czytelnika "przez śmierć". Autor w swojej publikacji stara się pokazać różne oblicza śmierci, sposoby jej postrzegania na terenie Europy w przeciągu kilku wieków istnienia naszej cywilizacji. Konsekwentnie, etapami przedstawia prawdziwą ewolucję tej tematyki, wszystkie przemiany jakie zaszły w sposobie podejścia do niej, ukazywania jej w sztuce sepulkralnej, rytuały z nią związane. Nic więc dziwnego, że próba jak najlepszego nakreślenia czytelnikowi tej tematyki została zamknięta w bagatela ponad 700 stronach tekstu. Michel Vovelle wykorzystuje szerokie spectrum źródeł do badania problemu śmierci: przez sztukę (malarstwo, rzeźbę, średniowieczne ryciny),po epigrafikę, teksty literackie (np. Złota Legenda),kroniki i metryki, itd. "Śmierć w cywilizacji Zachodu" ma bez wątpienia charakter interdyscyplinarny, bowiem autor w inteligentny sposób łączy w swojej rozprawie metodologię badawczą historyka, socjologa, antropologa, demografa, a nawet ...ekonomisty. Muszę przyznać, że praca Vovelle'a wywarła na mnie ogromne wrażenie i niewątpliwie poszerzyła mój zakres wiedzy dotyczący śmierci w Europie na przestrzeni dziejów. Nie jest to praca prosta w odbiorze, bowiem jest pracą naukową i to dość specjalistyczną. Na pewno nie jest to dobra pozycja "do poduszki", a lektura, która zmusza do głębszej analizy i refleksji. Niewątpliwie jednak to jedna z podstawowych pozycji, którą pasjonat eschatologii, czy sztuki sepulkralnej powinien znać. Gorąco polecam i zachęcam do zapoznania się z tą publikacją! ;)

• Śmierć
  • Kulturoznawstwo
  • O śmierci
  • Mgr
  • MAM - do przeczytania
  • Totentanz

Dodaj cytat z książki Śmierć w cywilizacji Zachodu. Od roku 1300 po współczesność