Historia. Czym jest

What is history?
83-7150-503-5
historia
Małgośka

Książka jest wnikliwym studium na temat natury historii. Pokazać, jak naprawdę było - oto właściwy cel historii, cel wymagający absolutnego obiektywizmu. Autor wykazuje jednak, że faktami historycznymi zostają te fakty, które historycy wyselekcjonują do swoich badań. Są więc one rezultatem interpretacyjnych wyborów historyków, na których w dodatku decydujący wpływ wywierają standardy danego okresu. Mimo to historia wcale nie musi być mniej fascynująca, a rola historyków pomniejszana.

źródło opisu: okładka

Maciej | 2016-12-31

Książka to zebrane wykłady Carra, który zawiera w niej wiele swoich prywatnych opinii na temat podejścia do historii, sposobu jej postrzegania i nauczania. Jego poglądy wydają mi się tu jednak zbyt natarczywe.

Imachuemanch | 2014-11-08

Najlepsze chyba do dnia dzisiejszego (obok "metahistory" White'a) krytyczne rozważania nad teorią nauki historycznej.

Haydr | 2016-10-06
Przeczytana: 2016 rok