Ser i robaki: wizja świata pewnego młynarza z XVI w.

Okładka książki Ser i robaki: wizja świata pewnego młynarza z XVI w. Carlo Ginzburg
Okładka książki Ser i robaki: wizja świata pewnego młynarza z XVI w.
Carlo Ginzburg Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Formaggio e i vermi
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
83-06-01713-7
Tłumacz:
Radosław Kłos
Tagi:
herezja renesans pobozność ludowa religia
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Historia Niemiec Władysław Czapliński, Adam Galos, Wacław Korta
Ocena 6,6
Historia Niemiec Władysław Czaplińsk...
Okładka książki Historia ciała w średniowieczu Jacques Le Goff, Nicolas Truong
Ocena 7,1
Historia ciała... Jacques Le Goff, Ni...
Okładka książki Czarna śmierć William Naphy, Andrew Spicer
Ocena 6,7
Czarna śmierć William Naphy, Andr...

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
242
54

Na półkach:

Klasyczny przykład mikrohistorii, czyli dziedziny historii, opowiadającej o dawnych dziejach, lecz nie przez pryzmat wielkiej polityki i królewskich dworów, a codziennego życia ówczesnych ludzi, których losy odzwierciedlają zawiłości epoki. XVI wiek w północnych Włoszech to zdecydowanie fascynująca epoka w ogniu chłopskich walk, reformacyjnych prądów, upowszechnienia się druku i impetu kontrreformacji. Czy jednak młynarz Menocchio był taką zwyczajną i reprezentatywną postacią dla swojej epoki? Z pewnością nie. Jak na chłopa - choć, jako młynarz, bogatszego od reszty wsi - odznaczał się pewną światowością - sporo czytał, uczył pisać i rachować oraz rościł sobie miano astrologa, filozofa i proroka! Lektury i własne przemyślenia inteligentnego młynarza doprowadziły go do wykształcenia ciekawej i oryginalnej wizji świata, o której Menocchio żywo rozprawiał wśród współziomków. Wszelako wizja ta daleka była od doktryny Kościoła i doprowadziła go dwukrotnie na proces inkwizytorskich, z których drugi skończył się stosem. Szczęście w nieszczęściu - właśnie dzięki aktom procesowym znamy dzisiaj poglądy tego młynarza-filozofa, które włoskich inkwizytorów interesowały nie mniej jak nas dzisiaj. Lektura jest ciekawa nie tylko ze względu na zgrabne pióro Ginzburga, bo i sama materia to wielka gratka dla ludzi zainteresowanych historią religijnych przemian, ale także oryginalną recepcją nowych prądów filozoficzno-literackich przez przedstawiciela klasy chłopskiej. Ginzburg wszelako w światopoglądzie młynarza każe widzieć coś więcej - głęboką kulturę ludową przekazywaną w tradycji ustnej, zawierającą pozostałości archaicznego mitu kosmogonicznego. Chodzi o tytułowy ser i robaki, z których według młynarza wyłonić miał się świat. Podobne motywy autor odkrywa w indyjskich Wedach i we wierzeniach Kałmuków. Czy rzeczywiście można mówić o wspólnym pierwotnym micie, którego echa przetrwały w kulturze ludowej do XV-wiecznych Włoch? Teza raczej wątpliwa, a na pewno dyskusyjna. Niemniej ciekawa. No i jak pisze Lech Szczucki w posłowiu do polskiego wydania: ,,Zachowujmy tedy ostrożność i krytycyzm wobec takich nowatorów, pamiętajmy jednak, że bez ich poczynań historiografia byłaby tylko składnicą niemych faktów".

Klasyczny przykład mikrohistorii, czyli dziedziny historii, opowiadającej o dawnych dziejach, lecz nie przez pryzmat wielkiej polityki i królewskich dworów, a codziennego życia ówczesnych ludzi, których losy odzwierciedlają zawiłości epoki. XVI wiek w północnych Włoszech to zdecydowanie fascynująca epoka w ogniu chłopskich walk, reformacyjnych prądów, upowszechnienia się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11684
493

Na półkach: , , ,

Bardzo dobry klasyk mikrohistorii, która pokazuje mechanizmy społeczeństwa końca XVI wieku. Przystępny dla czytelników styl jest wielkim plusem. Sama postać tego młynarza jest bardzo interesująca.

Bardzo dobry klasyk mikrohistorii, która pokazuje mechanizmy społeczeństwa końca XVI wieku. Przystępny dla czytelników styl jest wielkim plusem. Sama postać tego młynarza jest bardzo interesująca.

Pokaż mimo to

avatar
171
120

Na półkach:

Wydaje mi się, że posłowie do polskojęzycznego wydania tej książki, napisane przez Lecha Szczuckiego, doskonale oddaje jej charakter. Jest to publikacja stworzona przez wizjonera, który postanowił dokonać eksperymentu podczas prób odtwarzania dawnej rzeczywistości. Można nie zgadzać się z przyjętą przez niego metodologią i wysuniętymi przez niego wnioskami, ale nie można zaprzeczyć, iż Ginzburg dokonał czegoś przełomowego - czegoś, co mogło zainspirować innych twórców lub upowszechnić nowe praktyki w pracy historyka i antropologa.

Wydaje mi się, że posłowie do polskojęzycznego wydania tej książki, napisane przez Lecha Szczuckiego, doskonale oddaje jej charakter. Jest to publikacja stworzona przez wizjonera, który postanowił dokonać eksperymentu podczas prób odtwarzania dawnej rzeczywistości. Można nie zgadzać się z przyjętą przez niego metodologią i wysuniętymi przez niego wnioskami, ale nie można...

więcej Pokaż mimo to

avatar
394
337

Na półkach: ,

Książka interdyscyplinarna, co bardzo cieszy. Autor przeplata historię, etnologię i etnografię, co jest moim zdaniem najlepsze w książkach historycznych. Po przeczytaniu książki, będzie nam szkoda, że już musieliśmy się rozstać z dzielnym Menocchiem który dał niejednego pstryczka w nos inkwizytorom.

Książka interdyscyplinarna, co bardzo cieszy. Autor przeplata historię, etnologię i etnografię, co jest moim zdaniem najlepsze w książkach historycznych. Po przeczytaniu książki, będzie nam szkoda, że już musieliśmy się rozstać z dzielnym Menocchiem który dał niejednego pstryczka w nos inkwizytorom.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    165
  • Przeczytane
    55
  • Posiadam
    9
  • Historia
    7
  • Teraz czytam
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • 2024
    2
  • Ulubione
    2
  • Nowożytność
    2
  • Historia/historie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ser i robaki: wizja świata pewnego młynarza z XVI w.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne