Zagadka Błękitnego Ekspresu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The mystery of the Blue Train
morderstwo, klasyka kryminału
niechcaca

„Wyjął z kieszeni paczuszkę niedbale owiniętą w brązowy papier. Zerwał opakowanie, odsłaniając dużą, zniszczoną kasetkę z czerwonego aksamitu. Na wierzchu widniały splecione litery zwieńczone koroną. Otworzył kasetkę, sekretarz gwałtownie nabrał powietrza. W środku, na podniszczonym białym jedwabiu, kamienie połyskiwały jak krew”. Szlachetne kamienie budzą nie tylko szlachetne uczucia. Obok...

Szlachetne kamienie budzą nie tylko szlachetne uczucia. Obok podziwu rodzi się zazdrość, chciwość, pragnienie posiadania skarbu na własność. Tym większa, im wyższa wartość kosztowności. Kiedy więc rzecz dotyczy trzech największych i najdroższych rubinów świata, należących niegdyś do carycy Katarzyny, a teraz spoczywających jak gdyby nigdy nic w kieszeni jednego z gości paryskiego hotelu Savoy, namiętności sięgają szczytu, a żądza zysku popycha do najbardziej zbrodniczych czynów…

[Hachette Livre Polska, 2002]

źródło opisu: Hanna Pasierska

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2019-05-11
Na półkach: Przeczytane, Christie
Przeczytana: 10 maja 2019

Początek sprawiał wrażenie naciąganego, już się zaczęłam obawiać, że to kolejna powieść szpiegowska Christie, a po "Tajemnicy Wawrzynów" mam uraz, ale jednak nie. Zupełnie przyzwoity kryminał z Herkulesem Poirot. A jeśli się wie, że Christie napisała go wyłącznie dla pieniędzy, bo te właśnie się kończyły, będąc w ciężkiej depresji, podczas rozwodu z mężem, który nagle uznał, że "przecież ma prawo do szczęścia" i lekką ręką przekreślił wspólne lata, bo oto się znowu zakochał, to... czapki z głów! Chciałabym, żeby inni pisali TAKIE książki dla pieniędzy.
Jeden wątek trochę mnie... nie, nie zirytował, ale nie byłam nim zachwycona. Uznałam że autorka mogła to poprowadzić inaczej, nie tak płytko, zwłaszcza mając takie doświadczenia z mężczyznami, jakich właśnie doświadczała. Więc tak - ten wątek był dla pieniędzy i był kiepski.
Ale intryga kryminalna całkiem zacna i Poirot też w formie.

SickSense | 2019-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2019

Książka jest bardzo dobra, a wątek kryminalny wciąga od samego początku. Autorka w charakterystyczny sposób wodzi czytelnika za nos i pomimo, że trochę przeczułam zakończenie, to i tak w dużym stopniu mnie zaskoczyło. Tytuł zdecydowanie godny polecenia.

Melania | 2019-01-29
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Miałam ochotę na klasyczny, porządny kryminał i się nie zawiodłam. Cudownie się czytało, Poirot jak zawsze wspaniały. Mam ochotę po tej lekturzę na więcej, i więcej. Dzięki takim książkąm pokochałam cztanie i kryminały.

Lodołamacz | 2018-10-01
Przeczytana: 30 września 2018

Ostatnio nie miałem dużo czasu na czytanie dla przyjemności, ale żeby do końca nie zgnuśnieć wybrałem sobie coś lekkiego i krótkiego. Klasyczne kryminały kieszonkowe Agathy Christie świetnie się do tego nadają i można bez problemu czytać w podróży.

Tym razem uważny czytelnik od razu powinien zorientować się jaki jest główny motyw przestępstwa i chociaż autorka w swoim stylu próbuje kluczyć, mylić trop starając się odwrócić naszą uwagę tym razem jej się to nie udało. Głównego podejrzanego rozpoznałem niemal natychmiast i to był dobry wybór, pomyliłem się tylko w szczegółach, nie udało mi się odgadnąć całej zagadki. Dlatego nie straciłem nic z finałowego rozdziału w którym Poirot w swoim specyficznym stylu rozwiązuje kolejną zagadkę kryminalną wyjaśniając cały przebieg zdarzenia krok po kroku oraz denuncjując głównych sprawców.

Tym razem Poirota jest całkiem sporo co poczytuję za duży plus powieści. Dowiadujemy się też trochę na temat spraw damsko męskich. Otrzymujemy od autorki...

Kasiula2291 | 2018-09-30
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Hercules Poirot jak zawsze niezrównany ;)

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

Jest to książka, za którą nie przepadała sama autorka. Powiedziała otwarcie w jednym z wywiadów, że żałowała decyzji o oddaniu tej książki do druku. Przyjrzyjmy się "Zagadce Błękitnego Ekspresu".

Zamężna córka miliardera Rufusa Van Aldina, Ruth Kettering, podczas podróży luksusowym "Błękitnym Ekspresem" zostaje zamordowana. Okazuje się, że motywem zabójstwa była kradzież naszyjnika, który dziewczyna na krótko przed śmiercią dostała od swojego ojca. Wiadomo było, że klejnotem wcześniej interesowało się wiele szajek przestępczych ze znanym kryminalistą o pseudonimie Markiz na czele. Zrozpaczony śmiercią córki milioner postanawia zaangażować Herculesa Poirot do wyjaśnienia jej śmierci.

Początek książki zaczyna się tak samo jak reszta jej kryminałów - nieco mętnie, ale obiecująco. Po morderstwie zaczęły się drobne zgrzyty. Autorka stworzyła labirynt niedomówień, w którym sama się niestety pogubiła. Wykreowała postacie, które miały swoje portrety psychologiczne. Sama sprawa morderstwa...

Magnis | 2018-07-11
Przeczytana: 08 lipca 2018

Zagadka Błękitnego Ekspresu to kolejne moje spotkanie z mistrzynią kryminałów i samym detektywem Herculesem Poirotem. Ciekawiło mnie co tym razem autorka wymyśli i jaką zagadkę zaserwuje czytelnikowi. Dotychczas praktycznie nie zawiodłem się i chciałem, aby tak pozostało. Sięgnięcie po tą książkę było pewnikiem, bo chciałem przeczytać po kolei wszystkie części przygód Herculesa Poirota. Dlatego chętnie zabrałem się za czytanie.
Po otrzymaniu spadku Katarzyna Grey postanawia wyruszyć w podróż chcąc przeżyć niezwykłe przygody. Jadąc Błękitnym ekspresem spotyka na swojej drodze detektywa Herculesa Poirota, który jak zwykle jest bardzo spostrzegawczy. Okazuje się, ze popełniono zbrodnie i nasza bohaterka otrzymuje propozycje wspólnego śledztwa w celu odkrycia prawdy.

W początkowych rozdziałach autorka skupia się na przedstawieniu tła obyczajowego i powiązań łączących bohaterów. Później zaczyna się trochę inaczej, bo zamiast morderstwa w posiadłości wykorzystuje na scenę zbrodni...

lacerta | 2018-05-19
Przeczytana: 13 maja 2018

"Zagadka błękitnego ekspresu" to kolejny świetny kryminał Agathy Christie, chyba nawet jeden z moich ulubionych. Autorka miesza w głowie i w dowodach, a jedyną osobą, która zdaje się wszystko wiedzieć jest Poirot.
Akacja książki rozkręcała się dość długo i aż sama przed sobą byłam zdziwiona, że tak długi wstęp nie zdołał mnie znudzić. Herkulesa Poirot jakby trochę mniej w tym kryminalne. Detektyw jest, ale dość często znika z pola widzenia i nie monopolizuje sobą całej powieści, jednak gdy już jego szare komórki idą w ruch, nie można go zatrzymać.
Jestem zachwycona "Zagadką błękitnego ekspresu" i bardzo się dziwię autorce, że była tak niezadowolona z tego dzieła. Ja książkę uwielbiam.

Jarosław Komorniczak | 2018-04-07
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejny epizod przygód najbardziej wąsatego z detektywów, tym razem wykorzystuje stare kontakty w świecie paserów by złapać nieuchwytnego złodzieja i mordercę. Kto ni będzie francuski pseudo hrabia czy tajemniczy Markiz?

powiew_lata | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Ciągle jestem zachwycona Herculesem Poirot.