Fotel z widokiem na pole

Wydawnictwo: W drodze
83-7033-515-2
rozmowa, wywiad-rzeka, religia
religia
Dagmara

"I zdarza się, że jedni ojcowie duchowni mówią nam: "Wejdź w siebie". Inni zaś mówią: "Wyjdź z siebie". I trochę nie wiadomo co zrobić. Ale myślę, że znacznie lepiej wyjść z siebie. Tego "starego człowieka" (swoje głupkowate JA) zostawić, nawet kopnąć, żeby nam nie przeszkadzał. "Stary człowiek" - dziad, nudziarz, drobiazgowy, sklerotyczny, skrupulatny. Ciągle liczy siebie, grzebie w sobie i nie może się niczego dogrzebać. A podobieństwo do Boga odkrywa się nie przez grzebanie, ale przez miłość". (fragment z książki)

Jak zawsze niebanalnie i ciekawie - czyli zapis rozmowy z dominikaninem ojcem Joachimem Badenim o ważnych sprawach duchowych: o życiu w prostocie i zachwycie - w bliskości z Bogiem i ludźmi, o naszym pogrążaniu się w materii i o mistyce, która nie jest zarezerwowana dla wybrańców.

buziaczek197 | 2015-04-22
Przeczytana: kwiecień 2015

Dlaczego ocena bardzo dobra? Dlaczego tylko Ojciec Badeni trafia z jego słowami do mnie? Dlatego, że to człowiek, który potrafi religię ująć w prosty sposób. Nie jest to łatwa książka zwłaszcza I rozdział gdzie głównie mowa jest o mistyce ...,ale już pod koniec tej książki wraca cały ojciec Joachim z jego opowieściami. Ta książka w ogóle by nie powstała gdyby tak wydawca się nie upierał. Rozmawiał głównie z młodymi dziewczynami, świetnie rozumiał się z młodzieżą. Te rozmowy nie miały ujrzeć światła dziennego, ale jednak została wydana ta książka. Lecz reszta rozmów została spalona.

"Ona jest "na bieżąco" z nami tutaj, więc rozumie nas doskonale. Jest taka pieśń o Matce Bożej: "Matka, która wszystko rozumie...". Ona naprawdę rozumie wszystkie nasze potrzeby. I dlatego mając przywilej wszechpośrednictwa, może nam wszystkie potrzeby wychodzić, wyprosić u swojego syna. I robi to oczywiście"

poznanianka | 2011-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2011

Po przeczytaniu książki "Wyjdź do światła" wiedziałam, że zapoznanie się z resztą dorobku ojca Badeniego to tylko kwestia czasu. A ta książka jest niczym innym jak owocem podstępu. Powstała dzięki kobiecej przebiegłości. Otóż szukające rady tudzież pomocy u znanego dominikanina panie postanowiły nagrać jego wypowiedzi. Materiałem tym zainteresowało się wydawnictwo, redaktorzy byli wniebowzięci. Gorzej było jednak z samym zainteresowanym, który zgodził się na wydanie książki pod warunkiem, że teksty niezaakceptowane zostaną spalone. I tak bezpowrotnie utracono dużą część (zapewne wartościowych) treści. Ale na szczęście pojawiła się również ta pozycja.

Można o niej powiedzieć, że jest trochę o wszystkim. Ale na pewno nie o niczym. Rozrzut tematyczny wynika przede wszystkim z wielości problemów z jakimi borykały się (podstępne, a jakże) kobiety. Można przeczytać o modlitwie, spowiedzi, funkcjonowaniu wśród ludzi, kontakcie z Bogiem. Szukaniu swojej wspólnoty, odkrywaniu sensu życia i...

Almendra | 2015-04-28
Przeczytana: 2012 rok