The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism

Okładka książki The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism Naomi Klein
Okładka książki The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism
Naomi Klein Wydawnictwo: Metropolitan Books nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism
Metropolitan Books
2007-09-18
2007-09-18

Okładka książki Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie Naomi Klein, Rebecca Stefoff
Jak zmienić ws... Naomi Klein, Rebecc...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (33) / wrzesień 2020 Maga Ćwieluch, Agnieszka Glińska, Etgar Keret, Naomi Klein, Piotr Kofta, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Liana Langa, Karolina Lewestam, Krystyna Miłobędzka, Weronika Murek, Urszula Pieczek, Joanna Rudniańska, Marta Rybicka, Bartek Sabela, Małgorzata Sadowska, Anna Sańczuk, David Sedaris, Marta Staszewska, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Maga Ćwieluch, Agni...

daje do myslenia

daje do myslenia

1 gwiazdka nie za treść i fakty których dotyczy,, bo to jest ciekawe i intrygujące, ale za tło i kontekst, wśród których te fakty występują, a które jest okrutnie zmanipulowane. Nie zdzierżyłem przy części chilijskiej, gdzie autorka tak się rozmija z faktami i tak idealizuje Allende, a wytyka Pinocheta, że witki lecą do ziemi. Żeby nie było - Pinochet jest odpowiedzialny osobiście za śmierć tysięcy i tortury dziesiątek tysięcy ludzi i to bez żadnego ALE jest zła osobą. Szkoda, złego nie osadzili i skazali, najlepiej na śmierć (spoiler alert, nie zrobili tego, bo umarł najpierw). Kwestia taka, że żeby zrozumieć co się wtedy działo, to trzeba powiedzieć, jak wyglądały reformy gospodarcze Allende, inflacja na poziomie set procent, sponsoring przez Związek Radziecki, etc. No a tego w książce nie ma, o nie, jest laurka dla Allende + ucieczka od tego, że był kurna socjalista, tylko prezentował ekonomię rozwoju. To nic, a nic, nie usprawiedliwia tego, co się potem działo, ale pomaga zrozumieć fakty, a dla mnie książka faktograficzna, która od nich ucieka zasługuje na 1 gwiazdkę!

Ciężka książka pod względem natłoku informacji.
Może jestem głupi, ale czasem musiałem dany fragment czytać kilka razy by go zrozumieć.
512 stron przesiąkniętych wiedzą to chyba nie jest do końca dla mnie, choć bywały fragmenty przez które leciałem szybko. ;)
Ocenę w sumie obniżam do 8.
Jest ciekawa i przytłaczająca zarazem.

Ciężka książka pod względem natłoku informacji.
Ocenę w sumie obniżam do 8.
Jest ciekawa i przytłaczająca zarazem.

Ponadczasowa pozycja, świetnie odsłaniającą zakulisowe działania i skutki wprowadzania całkowicie wolnego rynku

Każdy powinien przeczytać, w trakcie studiów (jeżeli ktoś studiował ekonomię) jesteśmy indoktrynowani tylko jedna stroną sporu, są argumenty tak przedstawione że po studiach trudno nie stać się neoliberałem. Jest to jednak tylko część prawdy, warto poznać prawdziwą historię terapii szokowej która przeżyli nasi rodzice. Można wtedy zrozumieć dlaczego powstały ruchy przeciwne prywatyzacji, sprzedaży przedsiębiorstw panstwowych poniżej wartości i kto na tym zarabiał. Najbardziej szokujące jest że jesteśmy indoktrynowani według pewnego planu który był już realizowany w różnych państwach wcześniej w pewnym z góry określonym celu.

Gdy sięgnąłem po tę książkę po raz pierwszy kilka lat temu, odniosłem wrażenie, że teza postawiona przez autorkę mogła zostać zawarta w dużo krótszej formie. Teraz gdy przeczytałem ją całą, szczegółowo opisującą przypadki wdrożenia "doktryny szoku" w kilku krajach (w tym w Polsce),skłaniam się ku stwierdzeniu, że jest to jedna z tych lektur, które pomagają lepiej zrozumieć otaczający nas świat.
Dla ciekawych.

Dokładnie tak, książka szokująco odkrywa jak współczesny kapitalizm wykorzystuje klęski żywiołowe i kryzysy społeczne nie cofa się też przed wykorzystaniem konfliktów wojennych czy terroryzmu.

Światem rządzą ekonomiści, w ścisłej współpracy z rządami, które na tej współpracy korzystają. Naomi Klein otworzyła mi na to oczy. Przeprowadzając mnie przez amerykańską ingerencję w państwach Cono Sur w latach 70-tych, przez Rosję lat 90-tych, aż do Iraku i Afganistanu, autorka przytaczając dziesiątki przykładów pokazała, jak gloryfikowane przez wszystkich wolnorynkowe reformy “ku demokracji” tak naprawdę były umowymi biznesowymi.

Przerażające, jak światowe mocarstwa…okej, przede wszystkim USA, niszczyło demokrację w państwach takich jak Argentyna czy Chile, tylko dlatego, że tamtejsi przywódcy przedkładali interesy ojczystych korporacji nad faktyczną demokrację i gospodarczą równość obywateli. Co więcej, osiągali oni to umieszczając przy władzy “swoich” - generałów lub marionetkowych przywódców, oczywiście “wspieranych” - czyli trzymanych w szachu - przez wykształconych w Ameryce lub zgodnych z wolnorynkowymi ideami ekonomistów. To dla mnie niewyobrażalnie.

W pewnych momentach musiałem po prostu odejść od czytania. Do teraz nie mieści mi się w głowie to, co mój mózg powoli przyswaja z “Doktryny szoku”.

Pomimo, że książka jest stosunkowo stara, wydana przecież w 2009 roku, to, co porusza w niej autorka zupełnie się nie zdezaktualizowało. Wręcz przeciwnie.

Bekowa książka przepełniona lewicowym foliarstwem, neoliberalizm trzęsie światem, Milton Friedman jako gospodarczy mastermind Pinocheta, wywoływanie kryzysów na żądanie, takie brednie xDDD

Jedna z najbardziej przereklamowanych naprawdę kiepskich książek pod z góry przygotowaną tezę. Masa bzdetów, przekłamań, półprawd.

• Ekonomia
  • Literatura faktu