Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Kan du vissla Johanna

Bertil bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno. Zabiera Bertila do domu starców. "Wchodzą do pokoju, w którym siedzi samotnie staruszek w szelkach i z plastrem na brodzie. Bertil wręcza mu kwiatek. - Proszę bardzo, dziadku, to dla ciebie! - Jak to? Czyżbym był twoim dziadkiem? - Tak. I nareszcie przyszedłem. Wcześniej się jakoś nie udało". Od razu widać, że...

- Proszę bardzo, dziadku, to dla ciebie!
- Jak to? Czyżbym był twoim dziadkiem?
- Tak. I nareszcie przyszedłem. Wcześniej się jakoś nie udało".

Od razu widać, że są rodziną, bo Bertil też ma na brodzie plaster. Dziadek Bertila nie jada co prawda nóżek w galarecie ani nie łowi ryb, jak dziadek Ulfa, ale za to potrafi zrobić piękny latawiec i wdrapać się na drzewo. Ale przede wszystkim potrafi gwizdać!

Piękna opowieść o przyjaźni,
radości bycia razem i o pożegnaniu.
O starości, o życiu i śmierci.
O rzeczach ważnych i poważnych - bez cienia nadęcia i patosu, za to z subtelnie wplecionym humorem.

Na podstawie książki "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" powstał film, który pokazywany jest co roku w szwedzkiej telewizji w święta Bożego Narodzenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2008

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/

Krzysiek | 2013-03-25

Piękna książka dla dzieci o umieraniu

bolekczyta | 2011-03-10

I

Dzieciom warto czytać dobre książki. Naszym pociechom rozwija się wtedy wyobraźnia i wrażliwość (nie tylko estetyczna), wzbogaca języka i kształtuje gust. Dzięki dobrym książkom dzieci poznają znaczenie pojęć: Piękno, Dobro, Prawda.

Prawda, że to ekstremalnie nieciekawa perspektywa?

II

Dylemat stary jak świat: kiedy (czy w ogóle) zacząć mówić dziecku o śmierci, cierpieniu, bólu, samotności. O Złu.

Może przyjąć strategię, by pierwsze lata życia stały się czasem wolnym od tych wszystkich mrocznych rzeczy? No tak, ale tym samym skazujemy nieuchronnie małego człowieka, na bolesny i nieuchronny moment konfrontacji z realiami. A w konsekwencji, na konstatację, że przez lata rodzice nie mówili mu o otaczającym świecie całej prawdy.

III

A może przeciwnie: jak najwcześniej uświadamiać kilkulatkom, że życie to nie jest bajka, i Dobro wcale nie zawsze musi zwyciężać? Tu jednak czyha niebezpieczeństwo, że wychowamy kogoś zgorzkniałego, kto przez resztę życia, będzie to życie innym...

beataj | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Pięknie pokazuje uczucia międzyludzkie. I nie jest tylko opowieścią o odchodzeniu, śmierci czy pożegnaniu bliskiej osoby. Dla mnie przede wszystkim jest wspaniałą książką o szacunku i miłości, o tym że ważny jest każdy drobiazg dotyczący drugiej osoby, bez względu na to czy łączą nas więzy krwi oraz ile mamy lat.
Jak podsumował Młody - choć na końcu była smutna, to to był taki dobry smutek. I więcej w niej było radości

Lenkaite | 2014-10-07
Przeczytana: kwiecień 2012

Książki skandynawskie, szczególnie te dla dzieci, często podejmują tematy...może nie "ciężkie", ale na pewno dość niestandardowe, na ogół w bardzo mądry i przemyślany sposób. tak jest i w tym wypadku - potrzeba miłości, starość i śmierć na pewno do nich należą.

Siklag | 2013-11-20

Ulf Stark dotknął tematu, od którego tak często uciekamy - czyli śmierci czy też piękniej mówiąc "odchodzenia". Jego książki mają w sobie coś tak wyjątkowego, że nie sposób o nich zapomnieć. Po przeczytaniu tej książki ciężko powstrzymać toczące się po twarzy łzy.

MoWi | 2010-10-31
Przeczytana: 31 października 2010

Pierwsza książka dla dzieci, podczas której w trakcie czytania łamał mi się głos ze wzruszenia...Piękna, prosta historia o przyjaźni, radości bycia razem, o starości i pożegnaniu. Szczerze polecam!

Ewelina | 2014-11-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ulf ma dziadka, który czasem częstuje go kawą, uwielbia nóżki wieprzowe w galarecie i w czasie odwiedzin obdarowuje wnuka drobnymi pieniędzmi. Przyjaciel Ulfa-Bertil także chciałby mieć takiego dziadka.

Chłopcy wybierają się do domu starców i znajdują tam staruszka, który ma na brodzie taki sam plaster jak Bertil-wiec na pewno jest jego dziadkiem:) Instruują go, co do poczęstunku. Wszak każdy dziadek powinien poczęstować swego wnuka kawą. Byłoby miło , gdyby pamiętał też o paru koronach na pożegnanie. Świeżo upieczony dziadek staje na wysokości zadania, a z czasem nawiązuje z chłopcem bardzo głęboką relację. Opowiada mu o swojej żonie, uczy jak zrobić latawiec i przywołuje swe najfajniejsze wspomnienie z dzieciństwa, dotyczące wykradania czereśni. Bertil i Ulf organizują dziadkowi urodziny z atrakcjami i wspaniałymi prezentami a on pokazuje wnukowi jak należy prawidłowo gwizdać. Gdy następnym razem chłopcy odwiedzają dom starców łóżko dziadka jest puste…
Piękna, wzruszająca i...

fussy | 2013-09-08

Świetna książka i sama się wzruszyłam czytając ja .
Pięknie napisane czym jest chęć posiadania dziadka lub babci takiego kogoś do kogo się idzie i on zawsze na ciebie czeka lub częstuje cie z jakimś łakociem-chocby zakurzonym cukierkiem...
Pomoże zrobić latawiec ,nauczy gwizdać ,opowie jak to było gdy był mały i co lubił robić...
Czas jest nieubłagany i nie ma co odkładać na później wizyty u dziadka /babci ,odwiedzić choć z małym prezencikiem -nawet małym kwiatkiem
Ta książka cudownie tłumaczy dzieciom czym jest starość ,samotność oraz przyjaźń i konieczność troski o drugiego...
polecam dzieciom i rodzicom

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2010-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2010

Wzruszająca. Do wspólnego czytania z dzieckiem. Może być punktem wyjścia do ciekawych rozmów. Starość, młodość, przyjaźń, konwenanse, przemijanie, samotność i w końcu - miłość i wierność, która jest ponad wszystkim, jak latawiec. Apaszka, krawat, jedwab, czereśnie. Kto czytał, ten wie.

Olga | 2014-05-09
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ładna historia, ciepła ale smutna. Trochę tylko ta kradzież niewychowawcza. ;)
Temat mi się spodobał, bo sama też nie miałam okazji nacieszyć się dziadkiem.