Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: Zakamarki
Kan du vissla Johanna

Bertil bardzo chciałby mieć dziadka. Ulf zna miejsce, gdzie dziadków jest pełno. Zabiera Bertila do domu starców. "Wchodzą do pokoju, w którym siedzi samotnie staruszek w szelkach i z plastrem na brodzie. Bertil wręcza mu kwiatek. - Proszę bardzo, dziadku, to dla ciebie! - Jak to? Czyżbym był twoim dziadkiem? - Tak. I nareszcie przyszedłem. Wcześniej się jakoś nie udało". Od razu widać, że...

- Proszę bardzo, dziadku, to dla ciebie!
- Jak to? Czyżbym był twoim dziadkiem?
- Tak. I nareszcie przyszedłem. Wcześniej się jakoś nie udało".

Od razu widać, że są rodziną, bo Bertil też ma na brodzie plaster. Dziadek Bertila nie jada co prawda nóżek w galarecie ani nie łowi ryb, jak dziadek Ulfa, ale za to potrafi zrobić piękny latawiec i wdrapać się na drzewo. Ale przede wszystkim potrafi gwizdać!

Piękna opowieść o przyjaźni,
radości bycia razem i o pożegnaniu.
O starości, o życiu i śmierci.
O rzeczach ważnych i poważnych - bez cienia nadęcia i patosu, za to z subtelnie wplecionym humorem.

Na podstawie książki "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" powstał film, który pokazywany jest co roku w szwedzkiej telewizji w święta Bożego Narodzenia.

źródło opisu: Wydawnictwo Zakamarki, 2008

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/

bolekczyta | 2011-03-10

I

Dzieciom warto czytać dobre książki. Naszym pociechom rozwija się wtedy wyobraźnia i wrażliwość (nie tylko estetyczna), wzbogaca języka i kształtuje gust. Dzięki dobrym książkom dzieci poznają znaczenie pojęć: Piękno, Dobro, Prawda.

Prawda, że to ekstremalnie nieciekawa perspektywa?

II

Dylemat stary jak świat: kiedy (czy w ogóle) zacząć mówić dziecku o śmierci, cierpieniu, bólu, samotności. O Złu.

Może przyjąć strategię, by pierwsze lata życia stały się czasem wolnym od tych wszystkich mrocznych rzeczy? No tak, ale tym samym skazujemy nieuchronnie małego człowieka, na bolesny i nieuchronny moment konfrontacji z realiami. A w konsekwencji, na konstatację, że przez lata rodzice nie mówili mu o otaczającym świecie całej prawdy.

III

A może przeciwnie: jak najwcześniej uświadamiać kilkulatkom, że życie to nie jest bajka, i Dobro wcale nie zawsze musi zwyciężać? Tu jednak czyha niebezpieczeństwo, że wychowamy kogoś zgorzkniałego, kto przez resztę życia, będzie to życie innym...

beataj | 2013-10-31
Przeczytana: 31 października 2013

Pięknie pokazuje uczucia międzyludzkie. I nie jest tylko opowieścią o odchodzeniu, śmierci czy pożegnaniu bliskiej osoby. Dla mnie przede wszystkim jest wspaniałą książką o szacunku i miłości, o tym że ważny jest każdy drobiazg dotyczący drugiej osoby, bez względu na to czy łączą nas więzy krwi oraz ile mamy lat.
Jak podsumował Młody - choć na końcu była smutna, to to był taki dobry smutek. I więcej w niej było radości

Lenkaite | 2014-10-07
Przeczytana: kwiecień 2012

Książki skandynawskie, szczególnie te dla dzieci, często podejmują tematy...może nie "ciężkie", ale na pewno dość niestandardowe, na ogół w bardzo mądry i przemyślany sposób. tak jest i w tym wypadku - potrzeba miłości, starość i śmierć na pewno do nich należą.

Krzysiek | 2013-03-25

Piękna książka dla dzieci o umieraniu

MoWi | 2010-10-31
Przeczytana: 31 października 2010

Pierwsza książka dla dzieci, podczas której w trakcie czytania łamał mi się głos ze wzruszenia...Piękna, prosta historia o przyjaźni, radości bycia razem, o starości i pożegnaniu. Szczerze polecam!

Ewelina | 2014-11-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ulf ma dziadka, który czasem częstuje go kawą, uwielbia nóżki wieprzowe w galarecie i w czasie odwiedzin obdarowuje wnuka drobnymi pieniędzmi. Przyjaciel Ulfa-Bertil także chciałby mieć takiego dziadka.

Chłopcy wybierają się do domu starców i znajdują tam staruszka, który ma na brodzie taki sam plaster jak Bertil-wiec na pewno jest jego dziadkiem:) Instruują go, co do poczęstunku. Wszak każdy dziadek powinien poczęstować swego wnuka kawą. Byłoby miło , gdyby pamiętał też o paru koronach na pożegnanie. Świeżo upieczony dziadek staje na wysokości zadania, a z czasem nawiązuje z chłopcem bardzo głęboką relację. Opowiada mu o swojej żonie, uczy jak zrobić latawiec i przywołuje swe najfajniejsze wspomnienie z dzieciństwa, dotyczące wykradania czereśni. Bertil i Ulf organizują dziadkowi urodziny z atrakcjami i wspaniałymi prezentami a on pokazuje wnukowi jak należy prawidłowo gwizdać. Gdy następnym razem chłopcy odwiedzają dom starców łóżko dziadka jest puste…
Piękna, wzruszająca i...

fussy | 2013-09-08

Świetna książka i sama się wzruszyłam czytając ja .
Pięknie napisane czym jest chęć posiadania dziadka lub babci takiego kogoś do kogo się idzie i on zawsze na ciebie czeka lub częstuje cie z jakimś łakociem-chocby zakurzonym cukierkiem...
Pomoże zrobić latawiec ,nauczy gwizdać ,opowie jak to było gdy był mały i co lubił robić...
Czas jest nieubłagany i nie ma co odkładać na później wizyty u dziadka /babci ,odwiedzić choć z małym prezencikiem -nawet małym kwiatkiem
Ta książka cudownie tłumaczy dzieciom czym jest starość ,samotność oraz przyjaźń i konieczność troski o drugiego...
polecam dzieciom i rodzicom

Siklag | 2013-11-20

Ulf Stark dotknął tematu, od którego tak często uciekamy - czyli śmierci czy też piękniej mówiąc "odchodzenia". Jego książki mają w sobie coś tak wyjątkowego, że nie sposób o nich zapomnieć. Po przeczytaniu tej książki ciężko powstrzymać toczące się po twarzy łzy.

książek: 1918
Olga | 2014-05-09
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ładna historia, ciepła ale smutna. Trochę tylko ta kradzież niewychowawcza. ;)
Temat mi się spodobał, bo sama też nie miałam okazji nacieszyć się dziadkiem.

ksiazkoteka | 2015-01-27

Po dniu dziadka kolejny raz przeczytałam tą książkę, bo warto do niej wracać!

Bertil żałuje, że nie ma dziadka i jego przyjaciel Ulf wpada na pomysł jak mu pomóc. Wybierają się do domu starców i tam wchodzą do pokoju, do którego są uchylone drzwi. W pokoju mieszka Nils, którego Bertil wybiera na swojego dziadka (oboje mają plastry na brodzie).
Dziadek Bertila obwieszcza w stołówce, że Bertil to jego wnuczek.

Chłopcy robią z dziadkiem latawiec, a Beril uczy się gwizdać. Na urodziny kupują Nilsowi największe cygaro jakie widzieli. Wybrają się na wycieczkę urodzinową do ogrodu Gustavssona, gdzie rośnie wielka czereśnia. Wspinają się na nią, zerwają czereśnie do kapelusza dziadka, a potem je jedzą i strzelają pestkami zaśmiewając się.
Bertil uważał, że Nils to świetny dziadek! Po wielu wysiłkach w końcu nauczył się gwizdać i z ochotą pobiegł do dziadka. Wszedł zadowolony przez te same drzwi, lecz dziadka tam nie było! Pani Tora powiedziała, że dziadek odszedł.
Kiedy ksiądz wygłosił...