Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Okładka książki Czy umiesz gwizdać, Joanno? Anna Höglund, Ulf Stark
Okładka książki Czy umiesz gwizdać, Joanno?
Anna HöglundUlf Stark Wydawnictwo: Zakamarki literatura dziecięca
2008-01-01
2008-01-01
47 min.
Katarzyna Skalska
opowiadanie dziecięce szwedzkie śmierć oswajanie się ze śmiercią pożegania

Okładka książki Uciekinierzy Kitty Crowther, Ulf Stark
Uciekinierzy Kitty Crowther, Ulf...
Okładka książki Tej nocy Miś chce być duży Charlotte Ramel, Ulf Stark
Tej nocy Miś c... Charlotte Ramel, Ul...

Prosta i krótka historia, a dostarcza tylu emocji! Przede wszystkim pokazuje, jak można być dobrym dla innych, również osób starszych i jak można fajnie spędzać z nimi czas. Główny bohater, siedmioletni chłopiec, szybko i w sposób bezpośredni zaprzyjaźnia się z obcym starszym człowiekiem, którego od razu nazywa swoim dziadkiem. Pod wpływem swojego przyjaciela regularnie odwiedza dziadka i szykuje dla niego niespodziankę.
Koniec historii jest smutny i brakuje mi nieco dalszej części, która przekonałaby czytelnika o tym, że z żałobą można się uporać. Choć wiem, że nie do końca o to chodziło w tej książce, to żałuję, że tak szybko się skończyła.

Generalnie dobrze przedstawia dzieciom koleje życia, polecam.

"Czy umiesz gwizdać, Joanno?" Ulfa Starka
to dla mnie książka-zaskoczenie, książka-wzruszenie i... książka-kłopot.

Uwaga:
Poniżej spojleruję (zdradzam szczegóły akcji / zakończenia),
by wyjaśnić powyższe określenia.

Dlaczego zaskoczenie?

Czego spodziewalibyście się po książce o takim tytule i z taką okładką?
Opowiastki o dwóch chłopcach / braciach / przyjaciołach i jednej realnej / wyimaginowanej Joannie?
Ciepłej / szalonej opowiastki o przygodach / przyjaźni / obserwowaniu świata?

Owszem, są tu dwaj chłopcy: Ulf i Bertil.
Jest też Joanna, a raczej tylko portret Joanny - zmarłej żony przyszywanego dziadka Bertila.
A reszta jest zupełnie inna, niż skojarzenia / przypuszczenia.

Ulf opowiada Bertilowi o swoim dziadku.
"- Dlaczego ja nie mam dziadka? - zastanowił się Bertil."

Bertil znajduje sobie dziadka w Domu Starców.
Odwiedza go, rozmawia z nim, spędzają razem czas.
Przynosi mu to i owo, dostaje od niego zainteresowanie i pieniądze,
przywiązuje się.

Potem przyszywany dziadek... umiera.
A życie toczy się dalej.

Zaskoczeni?

Dlaczego wzruszenie?

Bertil ma tylko 7 lat i nigdy wcześniej nie miał dziadka.
W kontaktach z przyszywanym dziadkiem wykorzystuje opowieści Ulfa.
Stara się wyglądać schludnie, gdy idzie do dziadka, przynosi mu kwiaty, wyciąga rękę po pieniądze.
A potem okazuje się, że uważnie słuchał tego starego człowieka, kupuje mu odpowiedni prezent
oraz spełnia jego marzenie / najlepsze wspomnienie z dzieciństwa i zabiera go... na nocne wykradanie czereśni.
Wzruszające.

Prawie przez cały czas chłopiec uczy się gwizdać.
Nie bardzo mu to wychodzi, chociaż "staruszek pokazał Bertilowi, jak to się robi.
Pokazał, jak należy ułożyć usta i jak trzymać język.
- No a potem trzeba po prostu dmuchać - wyjaśnił. - O tak.
I zagwizdał "Czy umiesz gwizdać, Joanno?"."

Chłopiec dmuchał i dmuchał bezskutecznie w każdych niemalże okolicznościach,
a gdy w końcu nauczył się gwizdać... przyszywany dziadek umarł.
I Bertil zagwizdał na pogrzebie, "aż echo niosło się po kaplicy.
Zagwizdał "Czy umiesz gwizdać, Joanno?"."

Wzruszeni?

Dlaczego kłopot?

Czy kradzież jest zła / niewłaściwa?

Bertil chce zrobić przyjemność dziadkowi i przynosi mu nagietka - ukradzionego z ogrodu Gustavssona.
Na pogrzeb też przynosi kwiat - różę z ogrodu Gustavssona. Zerwaną - jak się domyślamy - bez zezwolenia.
Nocne wykradanie czereśni też odbyło się w ogrodzie Gustavssona.
Tu nie ma wątpliwości, że Gustavsson nic o tym nie wiedział.
"Ukryliśmy się za krzakiem. Gustavsson przemierzył trawnik długimi krokami i stanął pod czereśnią.
Popatrzył na złamaną gałąź i na pestki leżące na ziemi.
- Czekajcie tylko! - krzyknął. - Czekajcie, aż was złapię, smarkacze!"

No i mam kłopot?
Jak wyjaśnić dziecku te kradzieże?

"Czy umiesz gwizdać, Joanno?" Ulfa Starka
to dla mnie książka-zaskoczenie, książka-wzruszenie i... książka-kłopot.

Uwaga:
Poniżej spojleruję (zdradzam szczegóły akcji / zakończenia),
by wyjaśnić powyższe określenia.

Dlaczego zaskoczenie?

Czego spodziewalibyście się po książce o takim tytule i z taką okładką?
Opowiastki o dwóch chłopcach / braciach / przyjaciołach i...

Książka „Czy Umiesz Gwizdać, Joanno?”
Autor Ulf Stark
Ilustracje Anna Hoglund
Wydawnictwo @zakamarki
Książka jest niesamowicie wzruszająca. Opowiada o przyjaźni, radości bycia razem i o pożegnaniu. Pokazuje jak oswoić w sobie te trudne uczucia. Porusza tematy najtrudniejsze w przepiękny sposób. Jej niesamowitą siłą jest to, że bije z niej pozytywna energia.
Bertil i Ulf to dwaj mali przyjaciele. Bertil zazdrości Ulfowi dziadka, na szczęście Ulf wie, gdzie takiego dziadka można znaleźć. Prowadzi Bertila do domu starców. Jak dalej potoczyła się ta historia?
Autor pokazuje młodym czytelnikom, jak ważne są relacje między pokoleniami. Uczy szacunku do starszych, którzy często stają się idealnymi kompanami zabaw.
Książka „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to smutna historia z pozytywną wymową.
Na podstawie książki powstał film, który pokazywany jest co roku w szwedzkiej telewizji w święta Bożego Narodzenia.
Polecam❤️

Książka „Czy Umiesz Gwizdać, Joanno?”
Autor Ulf Stark
Ilustracje Anna Hoglund
Wydawnictwo @zakamarki

Piękna pozycja. Uniwersalna. Musiałam ją kupić. Dla dzieci (najlepiej 5+) i dla dorosłych !!! Na pewno jeszcze nieraz bedziemy wracać do tej historii!

Po dniu dziadka kolejny raz przeczytałam tą książkę, bo warto do niej wracać!

Bertil żałuje, że nie ma dziadka i jego przyjaciel Ulf wpada na pomysł jak mu pomóc. Wybierają się do domu starców i tam wchodzą do pokoju, do którego są uchylone drzwi. W pokoju mieszka Nils, którego Bertil wybiera na swojego dziadka (oboje mają plastry na brodzie).
Dziadek Bertila obwieszcza w stołówce, że Bertil to jego wnuczek.

Chłopcy robią z dziadkiem latawiec, a Beril uczy się gwizdać. Na urodziny kupują Nilsowi największe cygaro jakie widzieli. Wybrają się na wycieczkę urodzinową do ogrodu Gustavssona, gdzie rośnie wielka czereśnia. Wspinają się na nią, zerwają czereśnie do kapelusza dziadka, a potem je jedzą i strzelają pestkami zaśmiewając się.
Bertil uważał, że Nils to świetny dziadek! Po wielu wysiłkach w końcu nauczył się gwizdać i z ochotą pobiegł do dziadka. Wszedł zadowolony przez te same drzwi, lecz dziadka tam nie było! Pani Tora powiedziała, że dziadek odszedł.
Kiedy ksiądz wygłosił mowę pożegnalną, Bertil zgłosił się i powiedział, że to był jego dziadek. Wyszedł na środek i zagwizdał „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” – utwór wymyślony przez dziadka.

Więcej na ksiazkoteka.bloa.pl

Po dniu dziadka kolejny raz przeczytałam tą książkę, bo warto do niej wracać!

Dziadek Bertila obwieszcza w...

Ulf ma dziadka, który czasem częstuje go kawą, uwielbia nóżki wieprzowe w galarecie i w czasie odwiedzin obdarowuje wnuka drobnymi pieniędzmi. Przyjaciel Ulfa-Bertil także chciałby mieć takiego dziadka.

Chłopcy wybierają się do domu starców i znajdują tam staruszka, który ma na brodzie taki sam plaster jak Bertil-wiec na pewno jest jego dziadkiem:) Instruują go, co do poczęstunku. Wszak każdy dziadek powinien poczęstować swego wnuka kawą. Byłoby miło , gdyby pamiętał też o paru koronach na pożegnanie. Świeżo upieczony dziadek staje na wysokości zadania, a z czasem nawiązuje z chłopcem bardzo głęboką relację. Opowiada mu o swojej żonie, uczy jak zrobić latawiec i przywołuje swe najfajniejsze wspomnienie z dzieciństwa, dotyczące wykradania czereśni. Bertil i Ulf organizują dziadkowi urodziny z atrakcjami i wspaniałymi prezentami a on pokazuje wnukowi jak należy prawidłowo gwizdać. Gdy następnym razem chłopcy odwiedzają dom starców łóżko dziadka jest puste…
Piękna, wzruszająca i liryczna książka dla dzieci Ulfa Starka „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” o życiu i śmierci, przyjaźni, starości, samotności, odchodzeniu i pożegnaniach. Ale przede wszystkim książka o radości wynikającej ze wspólnego spędzania czasu, wzajemnej troski i miłości. Polecam.

Książki skandynawskie, szczególnie te dla dzieci, często podejmują tematy...może nie "ciężkie", ale na pewno dość niestandardowe, na ogół w bardzo mądry i przemyślany sposób. tak jest i w tym wypadku - potrzeba miłości, starość i śmierć na pewno do nich należą.

Ładna historia, ciepła ale smutna. Trochę tylko ta kradzież niewychowawcza. ;)
Temat mi się spodobał, bo sama też nie miałam okazji nacieszyć się dziadkiem.

Ładna historia, ciepła ale smutna. Trochę tylko ta kradzież niewychowawcza. ;)
Temat mi się spodobał, bo sama też nie miałam okazji nacieszyć się dziadkiem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Najpiękniejsza bajka terapeutyczna, oswajająca dziecko ze śmiercią.

Najpiękniejsza bajka terapeutyczna, oswajająca dziecko ze śmiercią.

Bardzo trudny temat starości i śmierci, ujęty z wdziękiem i gładko opowiedziany, ale nie oszczędzający czytelnikowi ani smutku, ani rozczarowania, ani goryczy. Warto.

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Literatura dziecięca
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Czy umiesz gwizdać, Joanno?