Święta w Wielkim Lesie

2023-11-09
2023-11-09
Agnieszka Stróżyk

Okładka książki Uciekinierzy Kitty Crowther, Ulf Stark
Uciekinierzy Kitty Crowther, Ulf...
Okładka książki Tej nocy Miś chce być duży Charlotte Ramel, Ulf Stark
Tej nocy Miś c... Charlotte Ramel, Ul...
Okładka książki Siostrzyczka Charlotte Ramel, Ulf Stark
Siostrzyczka Charlotte Ramel, Ul...

Chyba co roku Zakamarki wydają adwentową książkę z obszaru skandynawskiego. Tak też było i w tym roku. "Święta w wielkim lesie" to książka w 25 rozdziałach, do czytania dzieciom od początku grudnia aż do świąt. W tym roku dostajemy opowieść o Gburku - domowym skrzacie. Sama opowieść jest zwyczajna, chyba nawet dla mnie mało ciekawa, chociaż dzieciom się podobała. To, co ratuje tę książkę, to poczucie humoru i fajnie napisany tekst. Mimo opowieści przewidywalnej i jakoś mało oryginalnej, czytało się to z przyjemnością. W mojej ocenie tegoroczna "adwentówka" wypadła słabiej niż poprzednie.

Święta w Wielkim Lesie to książka podzielona na 25 rozdziałów, które można czytać od pierwszego grudnia po jednym lub całość na raz. Ulf Stark opowiada historię z dwóch perspektyw i oprócz warstwy rozrywkowej przemyca również ważne treści. Bo chociaż wydarzenia bawią i wywołują ekscytację, to też czegoś uczą. Mamy tutaj idealny przykład, że nie wolno oceniać po pozorach. Taki Gburek początkowo może wydawać się nieprzyjemny, ale szybko okazuje się, że ma dobre serce i chętnie pomaga. To też ważne przypomnienie, by zwracać uwagę na to, co mówimy, bo czasem słowa ranią. No i to, co najważniejsze, czyli istota świąt. Autor kładzie duży nacisk na bycie życzliwym, niesienie pomocy, ale przede wszystkim wiarę w siebie samego.

Całość na

Jak głosi sam tytuł, w Wielkim Lesie trwają gorączkowe przygotowania do świąt. Zwierzęta ćwiczą tańce, układają piosenki, szykują potrawy. Niektóre będą obchodzić je po raz pierwszy – jak małe króliczki Nina i Kain. Rodzeństwo niecierpliwie oczekuje pierwszego w życiu śniegu i przybycia nieznajomego gościa. Podobno przejście skrzata zwiastuje początek świąt. W lesie aż huczy od plotek na temat przybysza.

W tym samym czasie, gdzieś na skraju lasu w opuszczonej zagrodzie, skrzat Gburek, dzień jak co dzień robi obchód po swoim domostwie. Czasami wpadnie do niego jakiś nieproszony owad, ale gburkowaty skrzat woli spokój, ciszę i samotność. Nawet nie spodziewa się, że w Wielkim Lesie mieszkańcy niecierpliwie oczekują jego przybycia.

Dzięki pięknym ilustracjom Evy Eriksson, ta ciepła i kojąca opowieść jest idealna nie tylko do czytania ale też do oglądania. Mamy tutaj zwierzęcych bohaterów i Wielki Las, który jest ich domem. Jesteśmy świadkami przygotowań do świąt. Gdzieś w tle rozgrywają się perypetie króliczej rodziny. Czytając książkę wyobrażamy sobie, że jest w niej odrobina świątecznej magii. Ponadto książka przypomina nam o istocie Świąt Bożego Narodzenia.

To już właściwie ostatni moment, by zaopatrzyć się w książkowy kalendarz adwentowy i wspólnie z dziećmi umilać sobie czas do świąt czytaniem jednej opowieści, rozdział po rozdziale, od 1 grudnia do Wigilii. Jednym z prekursorów tego typu wydawnictw na polskim rynku wydawniczym są z pewnością Zakamarki, które od lat przed świętami proponują nam kolejny wyjątkowy tytuł. Owszem, na obecnie w księgarniach jest spory wybór tego typu książek, ale te proponowane przez Zakamarki są dla mnie gwarantami jakości (także przez wzgląd na swoją skandynawską proweniencję). I choć nie mam w domu malucha w odpowiednim do takiej lektury wieku, i tak z podszytą sentymentem radością chwytam za Święta w Wielkim Lesie Ulfa Starka.

Ulf Gottfrid Stark to szwedzki pisarz i scenarzysta, którego cenimy za trylogię opartą na jego wspomnieniach z dzieciństwa, otwierającą się tomem Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy'ego. Teraz zaś mamy do czynienia z leśną opowieścią w 25 (!) rozdziałach, do czytania każdego dnia z Bożym Narodzeniem włącznie. A więc nie tylko umilamy sobie oczekiwanie na Wigilię, ale kończymy lekturę już w święta. I owszem, możemy książkę przeczytać na jeden raz, ale wierzcie mi, mam za sobą wiele lat doświadczeń z takimi opowieściami - cała frajda tkwi w oczekiwaniu. No i... jeśli jeden rozdział wieczorem to mało, zawsze możecie czytać kilka książek adwentowych jednocześnie :-D

Święta w Wielkim Lesie ujmują mnie skandynawskim spokojem i ciepłem pozbawionym przesady. Ta opowieść to nie sama słodycz, ale też gderliwy samotny skrzat, królicze dziecko, które czuje się odrobinę odrzucone i niezrozumiane, a do tego szczypta humoru, jak w przypadku finałowego rozdziału.

Temu uroczemu, tchnącemu niecierpliwym oczekiwaniem na święta tekstowi towarzyszą przepiękne ilustracje. Eva Eriksson, której prace możecie kojarzyć z książek Lis i skrzat Astrid Lindgren czy z Opowiastki o staruszku i psie Barbro Lindgren, wspaniale poradziła sobie z ozdobieniem tej historii. W książkowych kadrach urocze i sympatyczne zwierzątka przyciągają oko, a gburowaty skrzat jest w gruncie rzeczy rozczulający. Piękne, ciepłe kolory, nawet w zimowych kadrach, oddają aurę historii i sprawiają, że lektura jest jeszcze przyjemniejsza.

Ta książka to idealna propozycja dla całej rodziny, czytać można zarówno z przedszkolakami, jak i wczesnoszkolniakami, a przypuszczam, że i starsze dzieci będą się przysłuchiwać, jak czytamy maluchom. Jeśli zastanawiacie się, czy warto po tę książkę sięgnąć, oświadczam z całą pewnością, że warto. To urocza, nieprzesłodzona, ale pełna ciepła zimowa opowieść o czekaniu, niecierpliwości, prezentach i tym, co jest największą magią świąt.

Gdy dookoła jest już całkiem ciemno, a wyobraźnia płata najróżniejsze figle warto z otwartą głową znaleźć książkę, która przeniesie nas w miejsce, które choć odległe, to zaoferuje nam nastrojową historię skłaniającą do refleksji.
Czy nie na tym ma polegać nadchodzący, przedświąteczny czas?

Dla mnie od dobrych kilku lat to książki @zakamarki ubarwiają ten adwentowy czas, więc i w tym roku z lubością sięgamy po nowowydany tytuł zaoferowany jako kalendarz adwentowy.

"Święta w Wielkim Lesie", ktorych autorami sa Ulf Stark i Eva Eriksson w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk, to opowieść w której obserwujemy dwa zupełnie odmiennie środowiska i całkowicie różne postacie. Fabuła zaplanowana jest na 25 grudniowych dni w czasie których możecie wspólnie rozwikłać trwającą od pierwszych rozdziałów tajemnicę.

Skrzat Gburek, posiadacz wyjątkowo zrzędliwego charakteru zamieszkuje od dawna opuszczoną przez ludzi i zwierzęta zagrodę. Przywiązując się do miejsca i spokoju, który darzy ogromną sympatią codziennie dba o jak najlepszy jego stan i zerka, czy nic nie zakłóci jego samotności.
Gdy jego czapkę porywa ogromny wiatr, a razem z nią uszkodzoną tabliczkę z ogrodzenia wydawać by się mogło, że nic gorszego już się nie przydarzy...

Zrządzeniem losu zguby trafiają w łapki króliczej, dociekliwej rodzinki, która wspólnymi siłami odszyfrowuje niepełną wiadomość i rozpoczyna przygotowania już nie tylko do zimy, ale także na nadejście Skrzata!
Jak dobrze, że wrony znały choć trochę liter i pomogły rozwiązać zagadkę!🤭

Niesamowite?
Zdecydowanie!
W końcu jak do tej pory nawet sam Skrzat nie miał pojęcia o tym co miało się wydarzyć!😉

Zajrzyjcie w pełne prostolinijnego i niemal dziecięcego spojrzenia na oczekiwanie a przy tym na moc dobrych uczynków, którą macie szansę obserwować w tym nietuzinkowym wydaniu. Każdy z bohaterów uczy się jak ważna jest życzliwość, pomoc i wiara w swoje możliwości. W końcu bez tego ta historia potoczyłaby się inaczej.

Co przygotują zwierzęta z Wielkiego Lasu?
Kto skłoni Gburka do wysunięcia nosa na mróz?
Czy znajdziecie w środku odrobinę magii?

Sprawdźcie.
Jestem pewna, że pokochacie tą książkę do granic możliwości.🤍

Czy nie na tym ma polegać nadchodzący, przedświąteczny czas?

Gdy pewnego dnia wiatr psotnik zrywa Gburkowi - skrzatowi domowemu, rękawiczki i czapkę, dla króliczego rodzeństwa zaczyna się wielka przygoda. Odtąd losy Gburka i królików Niny oraz Kaima będą się stale przeplatać.

Gburek, marudny skrzat domowy, postawia, że w tym roku nie będzie obchodził świąt. Jest tak wkurzony na psotne wiatr, że ze złości tupie i kopie ...

Tymczasem Nina i Kaim pierwszy raz w życiu słyszą o czymś takim jak święta. Są ciekawi i podekscytowani.

W Wielkim lesie rozpoczynają się gorączkowe przygotowania do świąt, czy króliki zdążą że wszystkim? Czy Gburek poczuje magię świąt?

"Święta w Wielkim Lesie" to wyjstkowy, bo książkowy jalendarz adwentowy. Czytając go w kolejne grudniowe dni otwieramy swoje serca i przygotowujemy na święta.

Jedyny problem polega na tym, że trudni poprzestać na jednym opowiadaniu dziennie.

Książka jest tak ciepla i urocza. Tak pięknie wydana, że oczu nie można od niej oderwać.

Poznajcie pewnego gburkowatego skrzata domowego (musicie wiedzieć, że wszystkie prawdziwe skrzaty domowe są nieco gburkowate) i sympatyczne zwierzęta z Wielkiego Lasu, które dowiadują się o czymś, co nazywa się święta. Ta niezwykle ciepła opowieść, którą możecie czytać w formie kalendarza adwentowego ogrzeje nie tylko dziecięce serduszka.
Gburek jest skrzatem domowym, który od lat pilnuje opuszczonego gospodarstwa. Bardzo lubi zaglądać do dziecięcego pokoju, gdzie stoi koń na biegunach i zawsze pamięta, aby nakręcić stary zegar. Tym razem spotyka trzmiela, który zaplątał się w pajęcza sieć i nie może się uwolnić. I tak zyskuje nowego przyjaciela i współlokatora, który zaczyna pomieszkiwać z nim w budzie dla psa. Pewnego dnia zrywa się straszna wichura i porywa skrzatowi czapkę i rękawiczki, wiatr zabiera ze sobą nawet starą, obgryzioną tabliczkę ze słabo czytelnym już napisem.
W Wielkim Lesie żyje pewna rodzina królików. Mama opowiada maluchom o białej zimie, która szczypie w nos. Maluchy trochę przeszkadzają w norze, więc idą bawić się na zewnątrz. A tam odkrywają tajemnicze skarby. Dorośli na pewno będą wiedzieli co to jest. Tak, to ocieplacze na uszy, czerwona chorągiewka i literki, które mogłyby oznaczać ŚWIĘTA, SKRZATA i WIELKI LAS. Czyżby w tym roku skrzat przyszedł do nich i przyniósł im te święta?
Zaczynają się przygotowania. Jednak nikt nie wie czym te święta są i kiedy nadejdzie gość. Wszyscy nie mogę się doczekać i są nieco zniecierpliwieni. Najbardziej przykro jest małej Ninie, która nieco narozrabiała i ciągle jest jej to wypominane. Idzie poszukać tego skrzata i przyprowadzić go wraz z świętami do lasu. Niestety trwa właśnie wielka śnieżyca, choć towarzystwo brata dodaje jej nieco otuchy.
Czy święta zawitają do Wielkiego Lasu?
Poetycka, nieco humorystyczna, ale też refleksyjna opowieść o tym, czym są święta i jak można je celebrować. Otula niczym koc i rozgrzewa serca uczuciami. Poznacie tu gburowatego skrzata, który co prawda narzeka na towarzystwo trzmiela, ale zdaje się, że bardzo je lubi. Są też małe zające, które odkrywają co to jest zima. A dlaczego obchodzi się święta?
To historia, którą możecie czytać w krótkich rozdziałach w formie kalendarza adwentowego, albo w całości. Ulf Stark stworzył naprawdę wyjątkową opowieść, a Eva Eriksson wyczarowała do niej urocze ilustracje. Całość jest wydana w sporym formacie, a twarda oprawa kryje matowe kartki z bajką, która zostanie z wami na długo. Nie ma nic przyjemniejszego, niż usiąść razem w zimowy wieczór, przykryć się kocykiem lub kołderką i czytać wtulonemu dziecku.
Polecam serdecznie, szczególnie dzieciom w wieku 4+.

Gburek jest skrzatem domowym, który...

Cudowna klimatyczna Książka, podzielona na 25 rozdziałów, opatrzona wspaniałymi ilustracjami. Gorąco polecam!

• Z&H
  • PRZECZYTANE 2023