Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów

Okładka książki Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów Grzegorz Łubczyk
Okładka książki Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów
Grzegorz Łubczyk Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawnicza RYTM
2008-01-01
2008-01-01
978-83-7399-303-7
historia II wojna światowa

Po książkę sięgnęłam, ponieważ przygotowywałam się do konkursu o tym bohaterze ze Śląska.
Świetna książka, opowiadająca po części historie i życie bohatera, następnie czyny go upamiętniające i artykuły w gazetach o nim.
Dlaczego o takich bohaterach tak mało wiemy? To pytanie zadawałam sobie wielokrotnie czytając tą książkę. O takich ludziach powinno się mówić w szkole na historii, wiedzy o społeczeństwie itp. Dopiero teraz poznałam historię Sławika i jestem pod ogromnym wrażeniem. Do tego starania ludzi, którzy chcieli przywrócić go od zapomnienia. Bohater, który wyróżniał się bezinteresownością, pomocą, odwagą, przyjaźnią i troską.

Nic dodać nic ująć! Polecam wszystkim, którzy chcą poznać część historii.

Rok 2014 jest rokiem Henryka Sławika. Ooo, a kto to? No właśnie. Aż dziwnie, że o kimś takim większość Polaków nie ma pojęcia. Nie czytam książek historycznych, bo jak dla mnie są nudne, ale zrobiłam ten jeden wyjątek ze względu na konkurs o życiu Henryka Sławiku, jego działalności na Węgrzech, postaciach,miejscach i symbolach z Nim związanymi. Więc czytałam uważnie, robiłam notatki i dziwiłam się jak to możliwe, że wcześniej nie słyszałam nic o takim człowieku.
Pewnie wiecie kto to Oskar Schindler- uratował ponad tysiąc Żydów podczas II wojny światowej. Powstał film, ludzie są dumni, ludzie doceniają... Ale dlaczego mało kto zna postać Sławika, który uratował ponad 5 tysięcy Żydów, który oddał życie za swojego przyjaciela, który mimo szwajcarskich paszportów dla siebie i rodziny został na Węgrzech i pomagał uchodźcom? No właśnie, dobre pytanie.
Książka dzieli się jakby na połowę: życie Henryka oraz "życie po życiu". Druga część jest mniej ciekawa, bo opowiada o rozpowszechnianiu Sławika przez autora książki, co staje się po jakimś czasie nudne. Ale warto przeczytać choćby pierwszą część.
Myślę, że takiemu człowiekowi należy się pamięć z naszej strony.

Mniej więcej do połowy - ciekawa, pisana łatwym językiem, opowiada o życiu i działalności Sławika, jest tutaj wiele ciekawostek i zdarzało się, że śmiałam się i wzruszałam czytając ją. Potem, kiedy autor pisze o tym, jak rozpowszechniał Sławika, po prostu nudziłam się czytając listy nazwisk ludzi, którzy brali udział w tych wszystkich spotkaniach i promocjach książek i filmu. Jednak wiele dowiedziałam się o ówczesnej sytuacji w Europie, o Żydach i ponownie przekonałam się o przyjaźni łączącej nasz naród z narodem węgierskim.

PLUSY:
+ dobry i dokładny opis życia H. Sławika
+ dobre źródło wiedzy nt. II wojny światowej

PLUSY:
+ dobry i dokładny opis życia H. Sławika
+ dobre źródło wiedzy nt. II wojny światowej

• II wojna
  • Pożyczone
  • Gimnazjum
  • Europa
  • Judaica

Dodaj cytat z książki Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów