Henryk Sławik. Wielki zapomniany Bohater Trzech Narodów

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
7 (7 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
978-83-7399-303-7
historia, II wojna światowa
Łukasz Kuć

Henryk Sławik, Ślązak, w czasie II wojny światowej jako przedstawiciel Rządu Rzeczypospolitej Polski na Wychodźstwie otoczył na Węgrzech wzorową opieką dziesiątki tysięcy polskich uchodźców. Nie opuścił ich również po zajęciu w marcu 1944 roku Węgier przez Niemców, choć otrzymał szwajcarskie wizy dla siebie, żony i córki i był namawiany do wyjazdu. Ten wielkiej miary moralnej Człowiek uratował życie - według Yad Vashem - ponad pięciu tysiącom polskich Żydów, stając się jednym z największych "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Nie zawahał się też oddać swego życia za węgierskiego przyjaciela i urzędowego partnera - Józefa Antalla seniora.
Po wojnie komunistyczne władze skazały Henryka Sławika na zapomnienie. Długie milczenie przerwał w 2003 roku Grzegorz Łubczyk książką "Polski Wallenberg. Rzecz o Henryku Sławiku".
W niniejszej książce Autor prezentuje biografię Henryka Sławika, wciąż dopełnianą i wzbogacaną przez nowe świadectwa i dokumenty. Relacjonuje też swoje wielostronne zabiegi, aby jego życie i czyny utrwalić w świadomości Polaków, Węgrów i mieszkańców różnych krajów świata, a jego postać wprowadzić do Panteonu Największych Polaków XX wieku.
Tytuł książki podyktowało niezwykłe życie i męczeńska śmierć Henryka Sławika w niemieckim obozie zagłady w Mauthausen (1944) - bohatera trzech narodów: polskiego, węgierskiego, żydowskiego.

Monia0420 | 2014-11-05
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 05 listopada 2014

Po książkę sięgnęłam, ponieważ przygotowywałam się do konkursu o tym bohaterze ze Śląska.
Świetna książka, opowiadająca po części historie i życie bohatera, następnie czyny go upamiętniające i artykuły w gazetach o nim.
Dlaczego o takich bohaterach tak mało wiemy? To pytanie zadawałam sobie wielokrotnie czytając tą książkę. O takich ludziach powinno się mówić w szkole na historii, wiedzy o społeczeństwie itp. Dopiero teraz poznałam historię Sławika i jestem pod ogromnym wrażeniem. Do tego starania ludzi, którzy chcieli przywrócić go od zapomnienia. Bohater, który wyróżniał się bezinteresownością, pomocą, odwagą, przyjaźnią i troską.

Nic dodać nic ująć! Polecam wszystkim, którzy chcą poznać część historii.

IroniaLasu | 2014-05-10
Przeczytana: 08 maja 2014

Rok 2014 jest rokiem Henryka Sławika. Ooo, a kto to? No właśnie. Aż dziwnie, że o kimś takim większość Polaków nie ma pojęcia. Nie czytam książek historycznych, bo jak dla mnie są nudne, ale zrobiłam ten jeden wyjątek ze względu na konkurs o życiu Henryka Sławiku, jego działalności na Węgrzech, postaciach,miejscach i symbolach z Nim związanymi. Więc czytałam uważnie, robiłam notatki i dziwiłam się jak to możliwe, że wcześniej nie słyszałam nic o takim człowieku.
Pewnie wiecie kto to Oskar Schindler- uratował ponad tysiąc Żydów podczas II wojny światowej. Powstał film, ludzie są dumni, ludzie doceniają... Ale dlaczego mało kto zna postać Sławika, który uratował ponad 5 tysięcy Żydów, który oddał życie za swojego przyjaciela, który mimo szwajcarskich paszportów dla siebie i rodziny został na Węgrzech i pomagał uchodźcom? No właśnie, dobre pytanie.
Książka dzieli się jakby na połowę: życie Henryka oraz "życie po życiu". Druga część jest mniej ciekawa, bo opowiada o...

Klaudia Dąbrowiecka | 2013-02-19
Przeczytana: 01 lutego 2013

Mniej więcej do połowy - ciekawa, pisana łatwym językiem, opowiada o życiu i działalności Sławika, jest tutaj wiele ciekawostek i zdarzało się, że śmiałam się i wzruszałam czytając ją. Potem, kiedy autor pisze o tym, jak rozpowszechniał Sławika, po prostu nudziłam się czytając listy nazwisk ludzi, którzy brali udział w tych wszystkich spotkaniach i promocjach książek i filmu. Jednak wiele dowiedziałam się o ówczesnej sytuacji w Europie, o Żydach i ponownie przekonałam się o przyjaźni łączącej nasz naród z narodem węgierskim.

Kathleen3690 | 2013-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2013

PLUSY:
+ dobry i dokładny opis życia H. Sławika
+ dobre źródło wiedzy nt. II wojny światowej

Gin Gajad | 2014-11-14
Duana | 2014-06-27