13 lat 13 minut

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

13 lat tyle żył Romek Strzałkowski, najmłodsza ofiara Poznańskiego Czerwca 56. 13 minut tyle czasu umierał na szubienicy Peter Mansfeld, najmłodsza ofiara represji po zdławieniu Powstania Węgierskiego 56. Grzegorz łubczyk i Marek Maldis, autorzy filmu dokumentalnego TVP Polonia 13 lat, 13 minut oraz książki o tym samym tytule, przedstawiają tragiczny los tych dwóch niezwykłych chłopców-bohaterów. Obaj weszli na trwałe do powstańczej legendy Poznania i Budapesztu.

Toperz85 | 2012-12-05

Ciekawy reportaż, zwłaszcza część węgierska - bardziej poruszająca, okrutna w świetle absurdalnej rzeczywistości lat '50.
Podobał mi się pomysł zestawienia dwóch symbolicznych postaci wydarzeń 1956 r., mimo iż daleki jestem od pochwał uprawiania martyrologii. "13 lat 13 minut" nie przekracza granicy, za którą tematy dotyczące czasów komunistycznych staja się oklepanymi, łopatologicznymi banałami i za to duży plus dla autorów.

blacktiger | 2012-07-11
Edyta | 2016-09-07