Niezbędnik ateisty - rozmowy Piotra Szumlewicza

Wydawnictwo: Czarna Owca
978-83-7554-137-3
religia, etyka, światopogląd
Asja

Niezwykle osobiste rozmowy o ateizmie z kluczowymi postaciami polskiego życia publicznego. Piotr Szumlewicz zadaje pytania o najbardziej intymne aspekty duchowości, odpowiadają pisarze, filozofowie, naukowcy, dziennikarze, politycy, naukowcy i działacze społeczni, m.in. Agnieszka Graff, Jerzy Urban, Bożena Keff, Krzysztof Teodor Toeplitz, Robert Biedroń, Edwin Bendyk, Wanda Nowicka, Grzegorz Napieralski, Justyna Dąbrowska, Zygmunt Bauman, Kinga Dunin, Barbara Stanosz, Renata Dancewicz, Roman Kurkiewicz, Ludwik Stomma. Poprzedzone wstępem Magdaleny Środy.

dziewczynablond | 2014-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Do wywiadów wybrano ciekawe osobowości m.in. Agnieszkę Graff, Jerzego Urbana, Romana Kurkiewicza, a także polityków, naukowców, filozofów, prawników.

Do książki mam dwa zastrzeżenia.
Pierwsze to tytuł i oprawa graficzna okładki. Książka nie jest żadnym niezbędnikiem, a zbiorem wywiadów. Nie było żadnych powodów, by nadać taki tytuł temu zbiorowi. A rozświetlona na żółto żarówka na okładce to chyba zbyt prosty i oklepany symbol jak na wolnomyślicielskie treści. Brzydota okładki spowodowała, że książka wylądowała w drugim rzędzie książek na półce. W środku, graficznie jest bez zastrzeżeń.

Drugim zastrzeżeniem jest poczucie, że wywiady nie były robione na żywo, tylko mailowo. Pytanie składa się z kilku innych pytań, następnie przepytywany udziela wyczerpującej odpowiedzi na dane zagadnienie. Pytania są do siebie bardzo podobne, chociaż przepytywani ateiści zajmują się różnymi dziedzinami życia i można było bardziej wgryźć się w temat. Najbardziej mi jednak przeszkadzał brak...

Łukasz | 2010-08-15

Po tej książce spodziewałem się jakichś wyjątkowych, ciekawych przemyśleń. Wywiadów z ludźmi pokroju Religi. Bardzo mnie rozczarowała, zamiast nich zobaczyłem opowieści polskich postkomunistów i centrolewicowców. Być może 3-4 rozmowy wybijały się ponad przeciętność, ale i tak ta książka nie ma do zaoferowania nic ciekawego, na pewno nie można określać ją jako "niezbędnik". Jest nudnawa, ateiści postękują, że są prześladowani jako mniejszość, a zażarci antyklerykałowie milo sobie wspominają PRL gdy byli u władzy.

Krystian P | 2016-03-13

Ja wyznawcy najgorszej z religii pełnej przemocy i okropnej historii, może pisać o ateizmie? Nawet podnosić taki temat? Wyznawcy Państwizmu wierzący w przetrwanie zus (wbrew wszelkim nawet państwowym raportom), wyznawcy widzialnej ręki interwencjonizmu (twierdzący, że jakiś wariat jak w komunie jest w stanie sterować i dostarczać nam potrzebne rzeczy, kontrolować wszystko) etc....
Jestem niezmiernie zdegustowany. Znów ktoś myślący (lub nie) emocjami, zabiera się za tak logiczne i racjonalne tematy. Znów oczywiście poległ.

Jared | 2018-01-25

Przede wszystkim, to żaden tam "niezbędnik" - przeciwnie. "Zbędnik ateisty" to w 95% truzimy, o których wie każdy, kto choć raz diagnozował sobie w głowie kondycję światopoglądową współczesnej Polski. Większość argumentów to albo ataki instytucjonalne, albo diagnozy społeczno-kulturowe, ewentualnie nieco prywaty osób udzielających wywiadu. Poziom dyskursu jest bardzo niski. Brakowało mi takiego szeryfa, kogoś takiego jak Dawkins, który odwoła się do argumentów wyższych (naukowych), niż te truistyczne "kościół jest zły". Z jednym tylko muszę się zgodzić - my, ateiści, jesteśmy tak podzieleni, że nawet w kwestii książki, która powstała dla nas, nie możemy się dogadać...

Krzysztof Frątczak | 2010-09-16
Przeczytana: 16 września 2010

Dobra i potrzebna książka. Odwróciłbym może kolejność rozmów, bo pierwsze strony mogą sugerować, że jest to pozycja poswięcona dość oczywistemu, w takim kraju jak Polska, antyklerykalizmowi; w dalszej części samo pojęcie ateizmu zostaje przyblizone i wyjaśnione głębiej. Słowo ateizm - jest dla wiekszości Polaków zapewne na tyle przerażające, by raczej omijać i przemilczać te grupę osób, która nie deklaruje przywiązania do żadnej religii. Sama książka nie jest trudna- wymaga tylko minimum intelektualnej odwagi.

Pudel | 2011-08-25

W dużym skrócie - zamiast rozmów o ateizmie dostajemy tutaj w większości przypadków marudzenie na tematy około kościelne. Ogólnie ta książka to troszkę takie wyważanie otwartych drzwi, niektóre rozmowy są ciekawe, ale całość jednak rozczarowuje.

Dymitrian | 2017-08-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

W moim odczuciu publikacja przynajmniej częściowo nie wytrzymuje próby czasu. Dla czytelnika, który nie jest na bieżąco z sytuacją polityczną i społeczną w Polsce w latach 2008-2010, część komentarzy, odwołań i aluzji może być obecnie nieczytelna. W konsekwencji takie wywody tracą znacznie na klarowności. Niektóre wywiady były dla mnie rozczarowujące głównie ze względu na mało asertywny język. Z perspektywy 2017 roku, w którym fundamentalizm religijny i narodowościowy przeżywają swoisty renesans pod auspicjami reżimu PiS, część prognoz i opinii odnośnie laicyzacji społeczeństwa polskiego brzmi dla mnie co najmniej naiwnie.
Całość zbioru ratują dla mnie rozmowy z Justyną Dąbrowską, Romanem Kurkiewiczem i Edwinem Bendykiem. Pomimo wszystkich mankamentów myślę, że warto byłoby ponowić takie przedsięwzięcie, aby stworzyć prawdziwy niezbędnik, który zostanie osadzony w szerszej perspektywie.

Astat | 2013-09-29
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Słaba książka. Można z niej wywnioskować, że wszyscy ateiści w Polsce to ludzie o lewicowym światopoglądzie. Dużo lewackiej propagandy w antyklerykalnym sosie. Nie polecam.

Mary | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Może trochę zbyt wiele odniesień do PRL-u w tej książce i czasami miałam wrażenie, że wszystkie wywiady są praktycznie takie same, ale ogólnie nie żałuję, że przeczytałam.

darkrot | 2011-06-25
Przeczytana: maj 2011

Mimo wiadomego światopoglądu sugerującego taką pozycję w moich rękach, potraktowanie tematu całkowicie obiektywnie tylko z punktu widzenia ateistów wydaje mi się dosyć... nieuczciwe. Brakuje głosu drugiej strony, część pytań i wypowiedzi ma charakter tendencyjny. Autor w moim odczuciu gładzi swoich ciemiężonych i uciskanych braci ateistów i siostry ateistki po główkach zapewniając, że nie oni sami odrzucili wiarę, a Polska to w całej rozciągłości kraj rządzony przez facetów w czerni (choć tutaj z mojej strony częściowa zgoda – obraz rzeczywistości nie rysuje się aż tak źle, jak autor stara się przedstawić). O wiele ciekawsza byłaby forma dialogu pomiędzy znanymi ateistami, a – chociażby – katolikami.

Jako ateista, czyli de facto 'target' tej pozycji uważam, że jest to książka co najwyżej średnia. Niemniej jednak część rozmów jest godna uwagi (Dancewicz!, Agnosiewicz, Borecki, Kurkiewicz), inne (Urban, Napieralski) - „pożal się, Boże”.