Louis de Funès: Nie mówcie o mnie za dużo

Okładka książki Louis de Funès: Nie mówcie o mnie za dużo Oliver de Funès, Patrick de Funès
Okładka książki Louis de Funès: Nie mówcie o mnie za dużo
Oliver de FunèsPatrick de Funès Wydawnictwo: Studio Emka biografia, autobiografia, pamiętnik
Louis de Funès. Ne parlez pas trop de moi, les enfants!
Studio Emka
2007-01-01
2007-01-01
Andrzej Wiśniewski
Louis de Funs

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów Louisa de Funesa. Synowie Patrick i Olivier podchodzą do tematu widać bardzo szczerze, piękne jest to że potrafią przedstawić swojego ojca jaki zwykłego człowieka a nie wyłącznie gwiazdę. Książka zawiera zbiór ciekawych historii i anegdot ale nie tylko z życia samego Louisa ale wiążącym się z nim również życiem jego synów. Myślę że w miarę rzetelnie postawiona jest historia porzucenia (?) Pierwszego syna Daniela z pierwszego małżeństwa L. De Funesa. Kiedyś widziałam na YouTube odcinek w którym mówiono że się wyrzekł i nie był dla niego dobrym ojcem. A jak jest w książce? To był warunek żony aktora która w tym samym czasie już też miała innego partnera na boku i na prośbę Louisa o rozwód zastrzegła że owszem, ale ich wspólnego syna będzie wychowywała od tej pory już ze swoim partnerem. Książce daję 9/10, a to dlatego że chętnie bym poczytała jeszcze o innych zabawnych zakulisowych anegdotach przed powstaniem innych filmow, nie tylko o Fantomasie.

Jestem fanem filmów z nim w roli głównej dlatego z wielką chęcią sięgnąłem po jego biografię (moja ocena jest silnie stronnicza).

Po krótce był to wielki człowiek. Ja osobiście wiele dowiedziałem się o nim z tej książki. Perfekcjonista w każdym calu, który dbał o prywatność. Gorąco polecam

Jeżeli można kochać aktorów, tak, ja kocham całym sercem. Louis de Funes jest dla mnie ogromnie utalentowanym, pełnym pasji, zaangażowania w to co robi, pełnym profesjonalizmu w swoich dziełach filmowych, wspaniałym człowiekiem. Filmy z Louisem znam na pamięć. A kto ich nie zna.. Ale prawdą jest, że zza kulis półtora godzinnych śmiesznych scen, z tyłu sceny poznajemy prawdziwy świat aktora na planie. Np. w filmie "Przygody Rabina Jakuba, po kilkukrotnym nagrywaniu sceny pływania Louisa w dużym kotle z zieloną gumiastą cieczą, aktor nabawia się na całe dalsze życie potwornego bólu jednego ucha a później pojawia się w nim całkowita głuchota. Kiedy gra na deskach teatru sztukę (film też został nakręcony) "Oscar" scenę "fiksum dyrdum" podczas sztuki przy widowni Louis nagle zaczyna trzymać się za serce i osuwa się na kanapę stojącą na scenie. Kurtyna opada.. Aktor ma zawał serca... Widownia zamiera.. Widziałam na filmie biograficznym ten moment... Zamarłam wtedy i ja.. Po przebytym zawale, Louis dostaje od lekarzy absolutny zakaz grania gdziekolwiek i w czymkolwiek. A tu "Żandarm i żandarmetki" czekają, "Kapuśniak" czeka do nakręcenia. Czeka również "Żandarm i Napoleon" w kolejce. Uparty Louis wraca do pracy.... Mało kto wie, aktor całe życie wspierał finansowo i pomagał bezdomnym, poszkodowanym przez los, biednym ludziom. Miał złote serce, jednak o wsparciu jakie udzielał zabronił każdemu kto znał Louisa mówić. Był przeciwnikiem obłudy, zakłamania, fałszu i pomocy na pokaz. Sam w połowie życia żył w ogromnej biedzie. Podczas II wojny światowej bomby i pociski z karabinów świstały koło baru, a Louis grał tam zarabiając na chleb na pianinie. Modlił się by przeżył każdego takiego wieczoru. Miał ukochaną wnuczkę. Kochał róże. Wyhodował własną odmianę róż. Nikomu nie pozwalał zrywać kwiatów, nikomu oprócz wnusi... Oj mogłabym tak pisać i pisać. Polecam każdemu książkę. Przeczytałam ją jednym tchnieniem, w jedną noc. Piękna. Ale, nie będę się już rozpisywać, bo na życzenie samego Louisa, mam przecież "Nie mówić o nim za dużo" :-)

Ksiazka napisana przez dwoch ukochanych synow Louisa de Funesea. Lubilam tego aktora i ogladalam z nim wszystkie filmy. To byl wyjatkowy czlowiek niezwykle utalentowany i bardzo rodzinny. Dzis malo tak wrazliwych i doprowadzajacych wszystko do perfekcji aktorow. Jego miny i gagi na dlugo zostana w pamieci. Dla mnie to czlowiek wyjatkowy i milo bylo poczytac o nim i zobaczyc go oczami ukochanej rodziny. To naprawde dobra i wesola ksiazka.

Dla miłośników Louisa de Funèsa, książka oparta na wspomnieniach synów aktora o ojcu, stanowi nie lada gratkę. Z jednej strony można nazwać ją biografią, z drugiej, synowie de Funèsa z wielką ochotą przytaczają całe mnóstwo anegdotek związanych z ich życiem rodzinnym. Fakty, ubarwione smakowitymi opowiastkami powodują, że poznajemy życie i karierę zawodową komika, wybuchając co chwilę śmiechem i doskonale się bawiąc.

Najwyraźniej synowie odziedziczyli poczucie humoru po ojcu, zwłaszcza Oliver. Poza tym, sam Louis uwielbiał stwarzać w życiu komiczne sytuacje, natomiast nie lubił, gdy ktokolwiek nazbyt ingerował w jego prywatne życie.

"Nie mówcie o mnie za dużo" - na pewno takimi słowami aktor mógł przykazać swoim dzieciom, żeby po jego śmierci nadal dbali o jego prywatność, a oni wypełnili złożone przyrzeczenie. Louis de Funès był i pozostał dżentelmenem.

Patrick de Funès wystąpił w filmie tylko raz, jako dziecko. Został lekarzem. Oliver de Funès przez jakiś czas rozwijał karierę aktorską u boku ojca, ale ostatecznie został pilotem.

Niezmiernie interesujące są te opowieści, które pokazują, jak różne osoby, z którymi de Funès miał styczność, lub które obserwował, znalazły później odzwierciedlenie w kreowanych przez niego postaciach, jak bardzo poważnie traktował swoją pracę, pedantycznie wręcz się przygotowywał do ról i na poczekaniu, podczas realizacji filmu czy w czasie teatralnego przedstawienia, wymyślał nowe gagi.

Ciekawiło mnie również to, jakim był człowiekiem prywatnie. Podoba mi się takt, z jakim synowie uchylają rąbka tajemnicy.

Dla tych, kogo bawią filmy z udziałem Louisa de Funèsa, książka jest lekturą obowiązkową. Znajdziecie tam kwintesencję Louisa i mnóstwo śmiechu!

Chyba nie znam osoby, która nie kojarzyłaby przynajmniej jednego filmu z udziałem Louisa de Funes - seria o "Żandarmach z Saint-Tropez", seria o "Fantomasie", "Skąpiec", "Mały pływak", "Kapuśniaczek"... dłuuugo można by wymieniać. Uwielbiam filmy z panem de Funes, więc gdy dowiedziałam się o wydaniu w Polsce biografii tego słynnego aktora, napisaną przez jego synów - nie chciałam jej tylko przeczytać, po prostu musiałam ją mieć w swojej biblioteczce.

Wszyscy wiedzą jakim aktorem był Louis de Funes, ale mało kto wie jakim był człowiekiem, jakim był ojcem czy mężem, jak zachowywał się na co dzień. Biografia aktora, wzbogacona o prywatne zdjęcia jest zatem tym cenniejsza dla fanów francuskiego komika. Książkę czyta się szybko, jest ciekawa, wciągająca, miejscami poważna, ale i śmieszna, obfitująca w opisy zabawnych sytuacji z udziałem aktora.

Gorąco polecam :)

Wielki człowiek :)

Wielki człowiek :)

ciekawa smieszna polecam dla jego fanow

ciekawa smieszna polecam dla jego fanow

Bardzo dobra o tyle, że miłośnik talentu de Funesa może sporo się dowiedzieć o kulisach ciężkiej, nieustannej pracy tej niezwykle barwnej i utalentowanej postaci.

Biografię czyta się doskonale mimo, że rzuca się w oczy styl amatorski. Dosyć obiektywne, mało cukierkowe przedstawienie de Funesa tym bardziej podkreśla wartościowość tytułu i świadomość, że to co widzimy na ekranie było wynikiem niezwykłej pasji, stawiania sobie wysoko poprzeczki i nieustannego autokrytycyzmu. Znerwicowany de Funes ciągle chciał dać z siebie widzom najwięcej, będąc przy tym niezwykle dbającym o rodzinę ojcem.

Świetny aktor, ale biografia w wykonaniu jego synów taka sobie.
Chyba jednak członkowie rodziny nie powinni pisać biografii - niepotrzebne jest to ciągłe "tłumaczenie się za ojca".

Świetny aktor, ale biografia w wykonaniu jego synów taka sobie.

• Francja
  • 2.Wspomnienia/Pamiętniki/Listy