Moje życie w Nowym Orleanie

Seria: Pamiętniki Muzyczne
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Satchmo: My Life in New Orleans
Bloo

Osiągnąwszy szczyty powodzenia i popularności, pięćdziesięcioparoletni Satchmo - fenomenalny trębacz i wokalista jazzowy, kompozytor i showman - opowiada o swoim dzieciństwie i wczesnej młodości w dzielnicy nowoorleańskich slumsów, Back o'Town. Tanie knajpki, szulerzy i prostytutki, dorywcze zajęcia, uliczne bójki, parady i pogrzeby z udziałem orkiestr dętych - to tło, na którym objawił się i dojrzewał niezwykły talent murzyńskiego chłopca. Miłość do muzyki, pracowitość i wytrwałość sprawiły, że młodociany muzykant grający modne kawałki wyrósł na prawdziwego muzyka, o którego dobijały się renomowane zespoły. Louis Armstrong stanął na progu sławy. Jego dziadkowie byli niewolnikami, rodzice - tanią siłą roboczą, on miał stać się "Papieżem Jazzu" i "Królem Trąbki".

książek: 2063
Renax | 2016-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Książka od ponad roku była na mojej liście biografii do przeczytania. Bo lubię Armstronga. Ale w sumie to dobrze, ze tak długo czekałam na przeczytanie jej, bo tak się złożyło, że natrafiłam w telewizji na cykl dokumentalny Kena Burnsa o jazzie. Jeszcze dwa odcinki, ale to kopalnia wiedzy o korzeniach jazzu i mistrzach gatunku.
No i przeczytałam autobiografię Armstronga. To wspaniała książka i naprawdę budująca opowieść! Pieśniarz snuje opowieść o swoim dzieciństwie i młodości w Nowym Orleanie. O rodzicach, rodzinie, otoczeniu, o muzyce i biedzie.
Louis Armstrong miał w życiu naprawdę pod górkę. Miałby moralne prawo, żeby być złym na cały świat, a jednak w tym wszystkim zachował życzliwość i wykształcił w sobie wielkie pokłady miłosierdzia dla ludzi i bycia pomocnym. Po skończeniu tej książki zaczęłam czytać biografię Armstronga pisaną przez Colliera, i tam zaczęłam czytać o tym, że Armstrong tę swoją pomocność i życzliwość rozwinął do maksimum, że przez całe życie pomagał...

Bloo | 2010-09-23
Przeczytana: wrzesień 2010

To była naprawdę odprężająca lektura. Miałam niesamowitą frajdę czytając tę książkę. O tak, "frajda", to idealne słowo, oddające atmosferę i specyfikę opowieści Louisa Armstronga. Ten wybitny muzyk swoje wspomnienia spisał prostym, zrozumiałym językiem. Pełno tu anegdot i zwrotów akcji. Od początku czułam się jak mała dziewczynka, którą dziadek posadził na kolanie i zaczął snuć opowieść swojego życia. Jest w tej książce jakaś magia.

Cyriaanne | 2011-07-18

Ponieważ ostatnio napadła mnie miłość do Nowego Orleanu, a na razie nie może być zrealizowana wyjazdem i osobistym podziwianiem tego miasta, moja uwaga skoncentrowała się na poszukiwaniu wrażeń książkowych. Niestety ciężko o nie, nawet w formie przewodnika turystycznego. W swoich poszukiwaniach natrafiłam jednak na tę oto książkę i pełna nadziei zabrałam się za jej czytanie.

Jest to autobiografia Louisa Armstronga. Mając już pięćdziesiąt lat opisuje swoje życie, kiedy był dzieckiem i nastolatkiem w Nowym Orleanie, jak sobie radził, starając się zarobić na jedzenie (pochodził z bardzo biednej rodziny), jak wyglądało przeżycie w najbiedniejszej i najniebezpieczniejszej dzielnicy miasta „Back o’Town” oraz w jaki to sposób narodziła się miłość do muzyki i podążania jej ścieżką.

Książka jest napisana niezwykle prostym językiem, zupełnie jakby Louis nie był dorosłym mężczyzną, a wciąż pozostawał młodym chłopcem. Niemniej jednak, dzięki temu czyta się przyjemnie i z łatwością śledzimy...

tomsn | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Gęsto na stronicach od największych sław jazzu i muzyki w oczach Satchmo. Z teki wspomnień wyłania się obraz rzeczywiście dobrego człowieka, który ma świadomość swoich błędów i niedoskonałości. Emanuje z niej podziw dla ówczesnych muzyków i ludzi, którzy tworzyli koloryt życia w Nowym Orleanie lat 1910-23. Muzyk nie wstydził się swojego pochodzenia, swego dziedzictwa. Przez to był tym większy. Dla badaczy społeczeństwa post-niewolniczego, szukających dobrych autobiografii oraz fanów jazzu i swingu.

marikli | 2012-12-12
Przeczytana: 28 października 2012

urocza opowieść o skromnym człowieku i Nowym Orleanie tamtych czasów

michal_frikucak | 2015-07-07
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2015

Fantastyczna podróż przez dzieciństwo jednego z najbardziej znanych muzyków. Krótka, ale treściwa. Polecam.

lena | 2017-02-17
zoffa | 2016-12-25